Tárgyalnak? Trump szerint zajlanak a tárgyalások, de az ukrajnai fegyverszünet egyelőre távolinak tűnik
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Donald Trump amerikai elnök szerint haladnak az Ukrajnát és Oroszországot érintő tárgyalások, ugyanakkor kevés részletet közölt az állítólagos megbeszélésekről.
2025. február 03., 08:592025. február 03., 08:59
2025. február 03., 12:142025. február 03., 12:14
„Vannak találkozóink és megbeszéléseink különböző felekkel, köztük Ukrajnával és Oroszországgal. És úgy gondolom, hogy ezek a megbeszélések valójában elég jól haladnak” – mondta Trump újságíróknak vasárnap késő este. Korábban a nap folyamán Trump Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja, Keith Kellogg azt sugallta, hogy
„Volodimir Zelenszkij elnök már jelezte, hogy enyhíteni fogja álláspontját a területekkel kapcsolatban” – mondta Kellogg a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió szerint. „És [Vlagyimir] Putyin [orosz elnöknek] is enyhítenie kell az álláspontján” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a közeljövőben folytatódnak a megbeszélések, és a tárgyalásokat „mindkét fél számára jónak” nevezte.
Ennek a területnek egy részét Oroszország 2014-es inváziója során foglalta el, míg a többi területet a 2022-es teljes körű inváziót követően. Mivel azonban Ukrajnának egyre nagyobb harctéri veszteségekkel kell szembenéznie, egyre nagyobb a nyomás Zelenszkijn, hogy fontolja meg a kompromisszumokat.
Kellogg megjegyezte, hogy az előző kormányzat 174 milliárd dolláros támogatást nyújtott, amit Trump gyakran bírált. Eközben Oroszország súlyos harctéri veszteségeket szenvedett el, és továbbra is gazdasági feszültségekkel küzd a katonai kiadások és a nyugati szankciók miatt.
Trump ígéretet tett a háború gyors befejezésére, de konkrét terveket nem közölt. Pénteken Kellogg azt állította, hogy az elnöknek „szilárd” stratégiája van a háború hónapokon belüli befejezésére.
Eközben
Az Associated Pressnek vasárnap adott interjújában Zelenszkij hozzátette, hogy míg ezek az országok korábban fegyverek és technológia terén működtek együtt, most nyíltan részt vesznek Oroszország Ukrajna elleni háborújában. „Évtizedek óta először Oroszország hivatalosan is demonstrálta szövetségét Irán és Észak-Korea bevonásával. Igen, korábban is voltak kapcsolataik, technológiát, fegyvereket és így tovább cseréltek, de most aktívan bevonták őket a háborúba. Irán fegyvereket szállít, Észak-Korea pedig fegyvereket és csapatokat is” – mondta Zelenszkij. „(...) Mától kezdve Észak-Korea, Oroszország és Irán konkrét szövetséget alkot Ukrajna és az egész Nyugat ellen. Úgy vélem, hogy ez valójában egy szövetség az Egyesült Államok ellen. Ez egy nagyon veszélyes szövetség” - hangsúlyozta.
„Ez a három ország, amellett, hogy nukleáris hatalmak, a konfliktust erősen eszkaláló államok, és biztosan nem a békét akarják elérni. Most már egyesültek, stratégiai partnerek. Gyakorlatilag összevonták a védelmi iparukat, és tovább fogják bővíteni és növelni a fegyvergyártást” – figyelmeztetett. Zelenszkij aggodalmának adott hangot
„Ez most történik, és ez nagyon veszélyes az Egyesült Államokra és a régió számos országára nézve” – mondta.
Korábbi jelentések szerint a kurszki régióban lévő észak-koreai csapatok a súlyos veszteségek miatt rotáción estek át. Az ukrán különleges műveleti erők azonban nemrég arról számoltak be, hogy mintegy három hete nem észleltek észak-koreai jelenlétet a térségben.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője és elnökjelöltje látogatást tett Lengyelországban, és részt vett az ottani ellenzéki elnökjelölt, Karol Nawrocki keddi kampánygyűlésén Zabrze városban.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden kijelentette: Izrael semmiképpen nem állítja le a háborút, sőt, a következő napokban teljes erejével támadni fog a Gázai övezetben, hogy „térdre kényszerítse” a Hamász palesztin terrorszervezetet.
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból.
„Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden.
Közleményben üzent a román Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt az Európai Szocialisták Pártja (PES) és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Képviselőcsoportja (S&D).
szóljon hozzá!