Fotó: Boda L. Gergely
Cáfolta Traian Băsescu volt államfő, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, hogy indulni kívánna a Moldovai Köztársaságban a következő elnökválasztáson.
2017. augusztus 07., 18:072017. augusztus 07., 18:07
Băsescu vasárnap este a B1 hírtelevíziónak nyilatkozva leszögezte: a moldovai alkotmány ezt nem is teszi lehetővé számára.
Nézzék meg a Moldovai Köztársaság alkotmányát. A jelöl szülőhelyének a Moldovai Köztársaság területén kell lennie. Néhány éve vezették be azt a feltételt, miszerint legalább tíz éve az országban kell élnie. Vagyis aki erről beszél, az vagy nem olvasta el a Moldovai Köztársaság alkotmányát, vagy szeret össze-vissza beszélni” – jelentette ki a volt államfő.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a moldovai közvélemény-kutatások egybehangzóan azt mutatják,
„Ne gondolják, hogy új politikai karrier szeretnék Moldovában. Csupán segítettem azáltal, hogy elvállaltam egy új párt tiszteletbeli elnöki tisztségét, hogy támogassam az egyesüléspárti mozgalom megszilárdulását” – mutatott rá Băsescu.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Moldovai Köztársaság ügyének elsőbbséget kell élveznie, Romániának pedig kötelessége az egyesüléspárti irányzat erősítése politikai akciók és az ország támogatása révén.
Băsescut még június végén választották meg az Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter alapította Nemzeti Egységpárt (PUN) tiszteletbeli elnökévé. A Moldova NATO-csatlakozását erőteljesen támogató Șalaru még a múlt héten beszélt arról egy helyi televíziónak nyilatkozva, hogy amennyiben Băsescu visszaszerzi a moldovai állampolgárságát, aktívan részt vesz a PUN kampányában, rajta lesz a párt képviselőjelöltjeinek listáján, és a PUN elnökévé is megválasztják. Ennnek nyomán merült fel, hogy a volt román elnök akár a moldovai elnöki tisztségért is harcba szállhat.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
A NATO „teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
Daniel Buda néppárti EP-képviselő szerdán közölte, hogy csak a vidéki szélessávú internetszolgáltatás fejlesztése érdekében írta alá azt a levelet, amelynek kapcsán a belga hatóságok vesztegetés elfogadásával gyanúsítják az Európai Parlament több tagját.
Elrendelte Javier Milei argentin elnök, hogy hozzák nyilvánosságra a második világháború után Argentínában menedékre lelt nácikkal kapcsolatos összes hivatalos titkosított dokumentumot.
Romániát másolta Moldova a jogsértő gyakorlatok terén, amikor a hatóságok őrizetbe vették Evgeniya Guţult, az autonóm moldovai régió, Gagauzia kormányzóját – jelentette ki szerdán Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Növekszik a Kanadából az Egyesült Államokba érkező illegális határátlépők száma – jelentette a Fox News amerikai hírtelevízió.
szóljon hozzá!