Fotó: Boda L. Gergely
Cáfolta Traian Băsescu volt államfő, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, hogy indulni kívánna a Moldovai Köztársaságban a következő elnökválasztáson.
2017. augusztus 07., 18:072017. augusztus 07., 18:07
Băsescu vasárnap este a B1 hírtelevíziónak nyilatkozva leszögezte: a moldovai alkotmány ezt nem is teszi lehetővé számára.
Nézzék meg a Moldovai Köztársaság alkotmányát. A jelöl szülőhelyének a Moldovai Köztársaság területén kell lennie. Néhány éve vezették be azt a feltételt, miszerint legalább tíz éve az országban kell élnie. Vagyis aki erről beszél, az vagy nem olvasta el a Moldovai Köztársaság alkotmányát, vagy szeret össze-vissza beszélni” – jelentette ki a volt államfő.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a moldovai közvélemény-kutatások egybehangzóan azt mutatják,
„Ne gondolják, hogy új politikai karrier szeretnék Moldovában. Csupán segítettem azáltal, hogy elvállaltam egy új párt tiszteletbeli elnöki tisztségét, hogy támogassam az egyesüléspárti mozgalom megszilárdulását” – mutatott rá Băsescu.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Moldovai Köztársaság ügyének elsőbbséget kell élveznie, Romániának pedig kötelessége az egyesüléspárti irányzat erősítése politikai akciók és az ország támogatása révén.
Băsescut még június végén választották meg az Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter alapította Nemzeti Egységpárt (PUN) tiszteletbeli elnökévé. A Moldova NATO-csatlakozását erőteljesen támogató Șalaru még a múlt héten beszélt arról egy helyi televíziónak nyilatkozva, hogy amennyiben Băsescu visszaszerzi a moldovai állampolgárságát, aktívan részt vesz a PUN kampányában, rajta lesz a párt képviselőjelöltjeinek listáján, és a PUN elnökévé is megválasztják. Ennnek nyomán merült fel, hogy a volt román elnök akár a moldovai elnöki tisztségért is harcba szállhat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut
India és Pakisztán szerda este tüzérségi párbajt vívott a vitatott kasmíri térségben lévő de facto határon keresztül – közölte az indiai védelmi szóvivő az indiai igazgatású Kasmírban.
szóljon hozzá!