Csalódott vesztesek. Szalome Zurabisvili államfő felhívására ezrek vonultak utcára, mivel nem ismerik el a georgiai választások eredményét
Fotó: X/Szalome Zurabisvili
Az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte hétfőn a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése „összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elvárásokkal”.
2024. október 29., 08:582024. október 29., 08:58
Az érintett országok – Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország – külügyminiszterei közös állásfoglalásukban emlékeztettek:
Kiemelték: elítélik „a szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák mindennemű megsértését”. Bírálták és „korainak” nevezték Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatására tett látogatását. Kijelentették, hogy
„Fontos, hogy a tiltakozások, de különösen a kormány azokra adott válasza békés maradjon” – fogalmaztak az aláíró országok külügyminiszterei.
Egyébként Orbán Viktort a választási csalást kiáltó Szalome Zurabisvili georgiai elnök által utcára hívott kormányellenes tüntetők hétfőn kifütyülték, amikor elhagyta a szállodáját.
Az Európai Bizottság elnöke a belgiumi Bruggében, az Európa Kollégium (College of Europe) 2024-2025-ös tanévének megnyitóünnepségén hétfőn arról beszélt: független vizsgálatra van szükség a Georgiában vasárnap tartott, vitatott parlamenti választások szabálytalanságainak feltárására, a georgiaiknak ugyanis joguk van tudni, hogy mi történt a választások hétvégéjén.
Ursula von der Leyen beszédében hangsúlyozta, Georgia népe már sok éve küzd a demokráciáért. Joga van ahhoz, hogy a választási szabálytalanságokat gyorsan, átláthatóan és függetlenül kivizsgálják – mondta. „A georgiaiknak, mint minden európainak, ura kell lenniük saját sorsuknak” – fogalmazott.
Az uniós bizottság elnöke kijelentette:
Kiemelte továbbá: Ukrajna népe nemcsak a túlélésért, hanem Európáért is harcol. Ez tartja életben az ukrajnaiakat az immár ezernapos, teljes körű orosz háború után is. Azt akarják, hogy gyermekeik félelemtől mentesen éljenek, és egy egységes és békés Európában nőjenek fel. Azt akarják, hogy senki ne álljon törekvéseik útjába – húzta alá.
„Tudom, hogy egyesek szkeptikusak az Oroszország Ukrajna elleni, nem szűnő agressziójához kapcsolódó bizonytalanságok, valamint az uniós bővítés költségei miatt” – fogalmazott Von der Leyen, majd hozzátette: egy rosszul működő unió költsége azonban sokkal magasabb.
– húzta alá.
„Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen” – fogalmazott.
Von der Leyen lenyűgözőnek nevezte a fejlődést, amelyet Ukrajna az elmúlt években elért. Szavai szerint Ukrajna „hihetetlen reformsorozatot valósított meg”: elérte az uniós tagjelölti státuszt, és megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat.
Mindezt úgy, hogy közben háborút vív a túlélésért – emelte ki. Néha, amikor a történelem hív, a politikának a lehetetlent is valóra kell váltania – tette hozzá beszédében az Európai Bizottság elnöke.
Ugyanakkor Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Tbilisziben leszögezte:
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be: a dél-kaukázusi országban hétvégén rendezett választásokon
„A kormányzó párt a szuverenitás és a családok védelmére alapozza politikáját, politikájával a nemzeti érdekeket akarja érvényesíteni, és egyértelműen kiáll a béke, a konfliktusok békés rendezése mellett” – mondta.
„Brüsszelből más eredményt vártak, illetve más eredményt képzeltek el.
– folytatta.
Majd emlékeztetett, hogy a georgiai kormány a választás előtt törvényt fogadott el a szuverenitás és a családok védelméről, amiért szintén rendkívüli támadásokat kapott Brüsszelből.
„De most aztán a liberális mainstream és Brüsszel csapatai megindultak, hiszen nincsen új a nap alatt. Most már tudjuk a saját példánkból is, hogy ha egy országban nem a liberális pártok nyerik a választást, akkor onnantól kezdve a demokrácia azonnal veszélyben van, nem működik. A liberális mainstream és Brüsszel szerint demokrácia csak azokban az országokban van, ahol a liberálisok nyernek” – vélekedett.
Valamint hozzátette, hogy
Szijjártó Péter ezután gratulált a georgiai kormánypárt győzelméhez. „Gratulálunk nekik, hogy fel merik vállalni a nemzeti érdek képviseletét, a szuverenitás és a családok védelmét, a békepártiságot” – húzta alá.
Illetve kifejtette, hogy a kormány a jövőben is a stratégiai együttműködés további építésén fog dolgozni Georgia és Magyarország között a kölcsönös tiszteletre és a kölcsönös előnyökre alapozva.
Eközben
„Határozottan visszautasítjuk az efféle vádakat” – mondta kérdésre válaszolva Peszkov. „Sok ország esetében már szabványnak számít, hogy azonnal beavatkozással vádolják meg Oroszországot. Nem, ez nem igaz, nem volt semmilyen beavatkozás, és a vádak teljesen megalapozatlanok” – mondta a Kreml szóvivője.
Peszkov hangsúlyozta, hogy
Rámutatott ugyanakkor, hogy több európai politikai erő megpróbált befolyást gyakorolni a választásokra. „Ezt senki sem titkolta, erről nyilvános bejelentések voltak” – mondta. Hozzátette, hogy kísérletek történnek a georgiai belpolitikai helyzet destabilizálására, amiről szintén nyíltan beszélnek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint elképzelhető egy olyan tűzszüneti megoldás, amelynek alapján a NATO „védőernyő” alá vehetné a kijevi kormány által ellenőrzött ukrajnai területeket.
A svéd rendőrség közlése szerint azonosítatlan típusú drón péntek reggel átrepült a stockholmi orosz nagykövetség fölött és festéket dobott az épületre.
Romániai idő szerint pénteken 20 órakor elkezdődött a külképviseleti szavazás a parlamenti választásokon; elsőként az új-zélandi Auckland városában kialakított szavazókörzetet nyitották meg.
Nyugati országok Ukrajna „de facto megszállását” tervezik, melynek érdekében egy békefenntartónak nevezett kontingenst vezényelnének az országba – állította pénteken kiadott közleményében az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR).
Az ausztrál parlament pénteken jóváhagyta a gyermekek és tizenévesek közösségi médiához való hozzáférését korlátozó jogszabályt, amely csak a 16 éves vagy annál idősebb korosztály számára engedélyezi a közösségi médiához való hozzáférést.
A nemzetközi közösségnek fontos kötelessége kiállni a nemzeti kisebbségek jogainak megsértése ellen, attól függetlenül, hogy ez hol, melyik országban történik – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Genfben.
Megalapozatlannak nevezte a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov a romániai elnökválasztásba való orosz beavatkozással kapcsolatos vádakat – közölte pénteken a Reuters és az EFE.
Kedden hallgatja meg az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága a TikTok képviselőit a romániai elnökválasztással kapcsolatban – közölte pénteken Dan Nica, a Szociáldemokrata Párt (PSD) EP-képviselője.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal fenyegetőzött, hogy egy új, nukleáris robbanótöltet hordozására is képes ballisztikus rakétával fog ismét csapást mérni Ukrajnára, miután Moszkva széles körű támadást intézett a kritikus energetikai infrastruktúra ellen.
Számos palesztinpárti tüntetőt vettek őrizetbe New York belvárosában a hálaadás napján tartott hagyományos ünnepi felvonulás helyszínén csütörtökön.
szóljon hozzá!