Csalódott vesztesek. Szalome Zurabisvili államfő felhívására ezrek vonultak utcára, mivel nem ismerik el a georgiai választások eredményét
Fotó: X/Szalome Zurabisvili
Az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte hétfőn a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése „összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elvárásokkal”.
2024. október 29., 08:582024. október 29., 08:58
Az érintett országok – Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország – külügyminiszterei közös állásfoglalásukban emlékeztettek:
Kiemelték: elítélik „a szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák mindennemű megsértését”. Bírálták és „korainak” nevezték Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatására tett látogatását. Kijelentették, hogy
„Fontos, hogy a tiltakozások, de különösen a kormány azokra adott válasza békés maradjon” – fogalmaztak az aláíró országok külügyminiszterei.
Egyébként Orbán Viktort a választási csalást kiáltó Szalome Zurabisvili georgiai elnök által utcára hívott kormányellenes tüntetők hétfőn kifütyülték, amikor elhagyta a szállodáját.
Az Európai Bizottság elnöke a belgiumi Bruggében, az Európa Kollégium (College of Europe) 2024-2025-ös tanévének megnyitóünnepségén hétfőn arról beszélt: független vizsgálatra van szükség a Georgiában vasárnap tartott, vitatott parlamenti választások szabálytalanságainak feltárására, a georgiaiknak ugyanis joguk van tudni, hogy mi történt a választások hétvégéjén.
Ursula von der Leyen beszédében hangsúlyozta, Georgia népe már sok éve küzd a demokráciáért. Joga van ahhoz, hogy a választási szabálytalanságokat gyorsan, átláthatóan és függetlenül kivizsgálják – mondta. „A georgiaiknak, mint minden európainak, ura kell lenniük saját sorsuknak” – fogalmazott.
Az uniós bizottság elnöke kijelentette:
Kiemelte továbbá: Ukrajna népe nemcsak a túlélésért, hanem Európáért is harcol. Ez tartja életben az ukrajnaiakat az immár ezernapos, teljes körű orosz háború után is. Azt akarják, hogy gyermekeik félelemtől mentesen éljenek, és egy egységes és békés Európában nőjenek fel. Azt akarják, hogy senki ne álljon törekvéseik útjába – húzta alá.
„Tudom, hogy egyesek szkeptikusak az Oroszország Ukrajna elleni, nem szűnő agressziójához kapcsolódó bizonytalanságok, valamint az uniós bővítés költségei miatt” – fogalmazott Von der Leyen, majd hozzátette: egy rosszul működő unió költsége azonban sokkal magasabb.
– húzta alá.
„Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen” – fogalmazott.
Von der Leyen lenyűgözőnek nevezte a fejlődést, amelyet Ukrajna az elmúlt években elért. Szavai szerint Ukrajna „hihetetlen reformsorozatot valósított meg”: elérte az uniós tagjelölti státuszt, és megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat.
Mindezt úgy, hogy közben háborút vív a túlélésért – emelte ki. Néha, amikor a történelem hív, a politikának a lehetetlent is valóra kell váltania – tette hozzá beszédében az Európai Bizottság elnöke.
Ugyanakkor Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Tbilisziben leszögezte:
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be: a dél-kaukázusi országban hétvégén rendezett választásokon
„A kormányzó párt a szuverenitás és a családok védelmére alapozza politikáját, politikájával a nemzeti érdekeket akarja érvényesíteni, és egyértelműen kiáll a béke, a konfliktusok békés rendezése mellett” – mondta.
„Brüsszelből más eredményt vártak, illetve más eredményt képzeltek el.
– folytatta.
Majd emlékeztetett, hogy a georgiai kormány a választás előtt törvényt fogadott el a szuverenitás és a családok védelméről, amiért szintén rendkívüli támadásokat kapott Brüsszelből.
„De most aztán a liberális mainstream és Brüsszel csapatai megindultak, hiszen nincsen új a nap alatt. Most már tudjuk a saját példánkból is, hogy ha egy országban nem a liberális pártok nyerik a választást, akkor onnantól kezdve a demokrácia azonnal veszélyben van, nem működik. A liberális mainstream és Brüsszel szerint demokrácia csak azokban az országokban van, ahol a liberálisok nyernek” – vélekedett.
Valamint hozzátette, hogy
Szijjártó Péter ezután gratulált a georgiai kormánypárt győzelméhez. „Gratulálunk nekik, hogy fel merik vállalni a nemzeti érdek képviseletét, a szuverenitás és a családok védelmét, a békepártiságot” – húzta alá.
Illetve kifejtette, hogy a kormány a jövőben is a stratégiai együttműködés további építésén fog dolgozni Georgia és Magyarország között a kölcsönös tiszteletre és a kölcsönös előnyökre alapozva.
Eközben
„Határozottan visszautasítjuk az efféle vádakat” – mondta kérdésre válaszolva Peszkov. „Sok ország esetében már szabványnak számít, hogy azonnal beavatkozással vádolják meg Oroszországot. Nem, ez nem igaz, nem volt semmilyen beavatkozás, és a vádak teljesen megalapozatlanok” – mondta a Kreml szóvivője.
Peszkov hangsúlyozta, hogy
Rámutatott ugyanakkor, hogy több európai politikai erő megpróbált befolyást gyakorolni a választásokra. „Ezt senki sem titkolta, erről nyilvános bejelentések voltak” – mondta. Hozzátette, hogy kísérletek történnek a georgiai belpolitikai helyzet destabilizálására, amiről szintén nyíltan beszélnek.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!