Fotó: Orbán Orsolya
Romániában instabil és veszélyes a politikai helyzet, Oroszországgal szimpatizáló pártok is nehezíthetik a stabil kormányalakítást – írta kedden a The New York Times (NYT).
2024. december 03., 21:012024. december 03., 21:01
2024. december 03., 21:062024. december 03., 21:06
A tengerentúli napilapban Andrew Higgins, a Közép- és Kelet-Európai országok helyzetét követő, Lengyelországban működő rovat vezetője írt a jelenlegi romániai helyzetről. Mint sorolta, a balközép szociáldemokraták kapták a legtöbb szavazatot a romániai parlamenti választásokon, de az erős nacionalista összefogás megnehezítheti egy stabil, nyugat-orientált kormány megalakítását.
az ország déli részén egy amerikaiak által épített rakétavédelmi bázissal rendelkezik, keleten pedig egy létfontosságú légi támaszpontot bővített” – írta a The New York Times újságírója. Úgy fogalmaz, az elmúlt évtizedek legsúlyosabb politikai zavargásaitól sújtott Románia új, erősen széttagolt parlamentet választott, amely megosztott a nyugatbarát centrista pártok és az ország nyugati kötődését lazítani akaró nacionalisták között. Emlékeztet, hogy az elnökválasztás november 24-i első fordulójában Călin Georgescu, egy párt nélküli ultranacionalista politikus kapta a legtöbb szavazatot.
18,2 százalékkal a második helyen végzett, ami a hétfőn közzétett eredmények szerint csaknem kétszerese annak, amit a legutóbbi, 2020-as parlamenti választásokon szerzett” – fogalmaz Higgins. Arról is ír, hogy az elnökválasztás eredménye politikai zűrzavarba sodorta Romániát, amely az Európai Unió tagja, a NATO Oroszország elleni védelmének és a Fekete-tengeri Ukrajna megsegítésének egyik alappillére
Higgins azt is részletezi, hogy az Elena Lasconi vezette párt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vasárnap csak negyedik helyen végzett a szavazatok 12,2 százalékával, ami rossz előjel lehet a Georgescuval szembeni esélyeire nézve. „Georgescu egy volt talajszakértő,
Arra is kitér, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) egy új, rendszerellenes konzervatív tömörülés, amely Georgescut támogatta az elnökválasztáson és meglepetésként a szavazatok 6,3 százalékával jutott be a parlamentbe – mondván, hogy ezt Isten jelének tekinti.
Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő, az S.O.S. Románia párt elnöke hétfő este felhívást intézett a szuverenista pártokhoz, hogy „dolgozzanak össze” Călin Georgescu államelnökké választása és egy kormánykoalíció kialakítása érdekében.
Elengedhetetlen, hogy Ukrajna még több katonai segélyt kapjon – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár kedden Brüsszelben, a szövetséges tagállamok külügyminisztereinek kétnapos találkozóját megelőző sajtótájékoztatóján.
A NATO-országok valószínűleg nem teljesítik Ukrajna felhívását, hogy a közelgő, december 3-4-i NATO-külügyminiszteri találkozón meghívást kapjon a katonai szövetségbe a forrongó ország – jelentette több diplomatára hivatkozva a Reuters.
Vlagyimir Putyin orosz elnök sajátos álláspontot fogalmazott meg a romániai elnökválasztást övező visszásságok kapcsán egy nyilvános rendezvényen miközben fő ideológusa Romániát fenyegette.
Szíria biztonsági helyzetének eszkalálódásáról folytatott hétfőn telefonos eszmecserét Vlagyimir Putyin orosz és Maszúd Peszeskján iráni elnök – közölte hétfőn a Kreml sajtószolgálata.
Donald Trump leendő amerikai elnök hétfőn súlyos következményeket helyezett kilátásba arra az esetre, ha hivatalba lépése napjáig a Hamász palesztin terrorszervezet nem engedi szabadon a 2023. október 7. óta fogva tartott túszokat.
Nyugat-Európában jórészt a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) támogatták az ott élő románok a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki az összesített eredményekből.
Izraelben holttá nyilvánítottak egy újabb túszt, akit már tavaly október 7-én megöltek – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) hétfőn.
Terrorista bűncselekmények előkészítése vádjával indítottak büntetőeljárást Svédországban három, az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető személy ellen – közölte hétfőn a svéd ügyészség.
Elnöki kegyelemben részesítette Joe Biden amerikai elnök a fiát, Huntert, akit két büntetőügyben talált bűnösnek a bíróság korábban az év során – jelentette be az elnök a Fehér Ház közleményében vasárnap este.
Ha Ukrajna csatlakozna a NATO-hoz, akkor a szövetség 5. cikkelye szerinti kollektív védelem elve nem vonatkozhatna az aktív harcokkal szembenéző ukrán területekre – jelentette ki Volodimir Zelenszkij elnök vasárnap.
szóljon hozzá!