Fotó: MTI
Jó állam- és kormányközi kapcsolatokra törekszünk Romániával, ehhez pedig párbeszédre van szükség – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten, miután román kollégájával találkozott. Teodor Meleșcanu hangsúlyozta: mindkét fél nyitottan közelíti meg a kérdéseket.
2017. február 27., 15:172017. február 27., 15:17
2017. február 27., 16:132017. február 27., 16:13
A tárcavezető kiemelte: párbeszéd nélkül sosem lesznek közös sikerek és bizalom a két ország, nép és kormány között. „Közös sikerek és bizalom kell ahhoz, hogy a kétoldalú kapcsolatokban jelenlévő nehéz ügyeket a siker reményével lehessen megoldani\" – magyarázta Szijjártó Péter. A tárcavezető hozzátette: azt ugyanis senki nem vitatja, hogy vannak érzékeny kérdések, amelyek alapvetően a kisebbségekhez kapcsolódnak. Elmondta: hálás román partnerének azért, hogy beszédet mondott a hétfőn Budapesten kezdődött nagyköveti értekezleten.
Szijjártó Péter kifejtette: Magyarország talán legérzékenyebb kétoldalú kapcsolatrendszere a magyar-román, így mindig óvatosan kell hozzáállni kérdésekhez. Ezért a legjobb, ha „az egyszerűséget választjuk az okoskodás helyett\", és a közös érdekek alapján állunk a kapcsolatokhoz „trükkök és túlbonyolítás helyett\". „Ez azt jelenti, hogy ha jó a kapcsolat Magyarország és Románia között, a kormányok között, az jó minden románnak és magyarnak, függetlenül attól, hogy melyik ország területén él\" – mondta.
A magyar külügyminiszter közölte: a megbeszélés előtt egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, és az általa elmondott érzékeny kérdéseket felvetette román kollégájának, hogy együtt dolgozzanak a megoldáson. Szijjártó úgy vélekedett, nem helyes a sajtó előtt kibeszélni ezeket az ügyeket, hiszen az csökkentené a megoldás esélyét. A tárcavezető hangsúlyozta: fontos, hogy semmilyen politikai vagy jogi törekvést ne használhasson senki arra, hogy egy nemzeti közösség tagjait „megfélemlítse, vegzálja\". Mint mondta, a két ország közötti összeköttetéseket bővíteni szeretnék, minél több határátlépési lehetőségre van szükség. Ezért tíz olyan határátkelő közül, amelyet csak hétvégén lehet használni, a két legforgalmasabb esetében kidolgozzák a folyamatos nappali nyitvatartás lehetőségének a részleteit.
Szijjártó Péter szólt arról is, hogy bár a két ország gázvezetékrendszere össze van kötve, csak Magyarország felől lehet Románia felé gázt szállítani. A tárcavezető közölte, Románia ígéretet tett arra, hogy 2020-ra teljes kapacitással működik majd az interkonnektort mindkét irányba. A külügyminiszter a magyar-román gazdasági együttműködésről szólva közölte: Románia a második legfontosabb exportpiaca Magyarországnak, és hogy előrelépést érjenek el a gazdasági kapcsolatokban, az Eximbank 514 millió eurós hitelkeret nyit a vállalatközi együttműködések ösztönzésére. Kitért arra: az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. külföldön először Romániában szerzett tulajdont a megújuló energiatermelési szektorban, és további energiaforrásokba invesztál az országban, valamint jelentős a Mol, az OTP és a Richter romániai tevékenysége is. Szijjártó megjegyezte: Magyarország és Románia is fontos forrásnak tartja a nukleáris energiát.
Teodor Meleșcanu román külügyminiszter hangsúlyozta: mindkét fél nyitottan közelíti meg a kérdéseket azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megtalálják a megoldásokat, így fejlődhetnek a kapcsolatok mindkét ország előnyére. A román tárcavezető továbbá felvetette, hogy együttes magyar–román kormányülést kellene tartani.
Mint mondta, a megbeszélésen nagy figyelmet szenteltek azoknak a témáknak, amelyeket illetően az álláspontjuk közel áll egymáshoz, így kedvező hatással lehetnek a kapcsolatépítésre. „Ugyanakkor nem hagyták ki azokat a kérdéseket sem, amelyekben az álláspontok távoliak\" – fűzte hozzá. A román tárcavezető kiemelte a rendszeres konzultáció jelentőségét a visegrádi országok és Románia között azokban a témákban, amelyek fontos ezeknek az országoknak.
Teodor Meleșcanu úgy látja, magyar kollégájával lényeges lépést tettek hétfőn, és ez nem az utolsó, hanem az első lépés abban a folyamatban, amely a kapcsolatok példaértékűvé válásához vezet. „Ősszel pedig várjuk Szijjártó Pétert Bukarestbe, hogy előadást tartson a román nagyköveteknek\" – mondta. Kérdésre válaszolva a román külügyminiszter közölte: nem akarja kommentálni azt a döntést, hogy magyar diplomaták tavaly decemberben nem vehettek részt a román nemzeti ünnepségeken, de biztosan megtalálják a módját, hogy túllépjenek ezen a helyzeten. Szijjártó Péter ugyancsak kérdésre elmondta: reális az esélye annak, hogy déli irányból újabb bevándorlási nyomás nehezedik viszonylag rövid időn belül Közép-Európára, ezért erősítik meg a déli határ védelmét.
Olasz és bevándorló fiatalok csaptak össze a rendőrökkel Rómában és Milánóban egy decemberben hatósági üldözés közben meghalt egyiptomi fiú halála miatt. Giorgia Meloni miniszterelnök elítélte az utcai zavargásokat.
Négy újabb izraeli katona elestével négyszáz fölé emelkedett a Gázai övezet szárazföldi harcaiban elesett izraeli katonák száma – közölte az izraeli hadsereg (IDF).
Mintegy 700 klímatüntetőt vett őrizetbe szombaton Hágában a holland rendőrség, a több órára komoly forgalmi dugókat előidéző demonstrálók tömegét vízágyúkkal oszlatták fel.
Megbízhatatlan partnernek nevezte Ukrajnát Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, és azzal vádolta Volodimir Zelenszkij elnököt egy parlamenti ülésen január 10-én, hogy zsarolja az európai vezetőket a támogatásért.
A szakadár moldovai Dnyeszteren túli régió hatóságai szombaton közölték, hogy az energiatakarékossági intézkedések lehetővé tették számukra, hogy enyhítsenek az orosz gázszállítások leállása miatt bevezetett korlátozásokon.
Tovább nőtt a Los Angeles-i bozóttűz halálos áldozatainak a száma, miközben a környéken a kisebb tüzeket jórészt eloltották.
Oroszország bírálta az energiaszektorát célzó legújabb amerikai szankciókat, amelyeket az orosz gazdaságot károsító, a világpiacok instabilitását kockáztató törekvésnek minősített.
A Milánóban szilveszteréjszaka olasz és külföldi nőkkel szemben elkövetett csoportos nemi erőszak miatt indított hatósági vizsgálat szerint a muszlim országokból eredő és a nőket támadó Taharrus Gamea rituálé áll a háttérben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök állítása szerint az ukrán erők elfogtak két, Oroszország oldalán harcoló észak-koreai katonát.
A magyar választók 61 százaléka és a Tisza-szavazók közel 40 százaléka szerint sincs szükség előrehozott országgyűlési választásokra Magyarországon – közölte a Nézőpont Intézet szombaton az MTI-vel.
szóljon hozzá!