Bosszantja Pekinget. Laj Csing-tö (középen) állhat Tajvan élén a választások nyomán
Fotó: X/Laj Csing-te
A tajvani külügyminisztérium vasárnap felszólította Kínát, tartsa tiszteletben a szigeten a hét végén rendezett elnökválasztás eredményét
2024. január 14., 17:012024. január 14., 17:01
2024. január 14., 17:582024. január 14., 17:58
A tárca közleményben abszurdnak nevezte a voksolással kapcsolatos pekingi visszhangokat, kiemelve, hogy több tucat ország gratulált már az eredményekhez.
A szombati elnökválasztáson a kormánypárt, a tajvani függetlenség támogatójának számító Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltje,
Az eredményhirdetést követően Laj külföldi újságíróknak azt mondta,
Hozzátette ugyanakkor, hogy reméli, folytatódik Tajvan és Kína együttműködése.
A tajvani választás soha nem változtat azon a tényen, hogy a sziget az egységes Kína része – jelentette ki a kínai külügyminiszter vasárnap, miután a tajvani választók előző nap Laj Csing-te eddigi alelnököt választották meg elnöknek.
„Bármi is legyen a választás eredménye, nem tud azon az alapvető tényen változtatni, hogy egyetlen Kína van, és Tajvan annak része” – jelentette ki Vang Ji külügyminiszter Kairóban Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Tajvan sosem volt ország és nem is lesz az – szögezte le Vang. „Nem volt a múltban sem, és egészen biztosan nem lesz a jövőben sem.”
Vang Ji figyelmeztetett, hogy minden, Tajvan függetlensége érdekében tett lépést szigorúan megbüntetnek.
„Ha bárki Tajvan szigetén a függetlenség irányába szándékozik lépni, az megpróbálja megosztani Kínát és biztosan súlyosan megbünteti a történelem és a törvény” – szögezte le Vang Ji.
Kína szakadár tartományának tekinti az 1949, a kommunisták polgárháborús győzelme és a Kínai Népköztársaság megalakulása óta önálló kormányzattal rendelkező szigetet, és soha nem zárta ki, hogy akár erővel is kész visszafoglalni Tajvant.
Az eredményhirdetés után nem sokkal Csen Pin-hua, a tajvani ügyekkel foglalkozó kínai hivatal szóvivője azt közölte, Peking határozottan ellenzi Tajvan függetlenségét, a kínai külügyminisztérium egyik szóvivője pedig leszögezte: csak egyetlen Kína létezik.
A tárca kitért Antony Blinken amerikai külügyminiszter Laj Csing-tönek küldött gratulációjára – melyben Blinken közölte, hogy Washington örömmel várja a Tajvannal való nem hivatalos kapcsolatainak továbbfejlesztését – és „a tajvani szeparatista erők felé leadott súlyosan helytelen jelzésként” értékelte azt. A pekingi külügyminisztérium kiemelte, hogy
„Kína mindig is határozottan ellenezte az Egyesült Államok és Tajvan közötti hivatalos kapcsolatok bármilyen formáját, és határozottan ellenzi, hogy az Egyesült Államok bármilyen formában és bármilyen ürüggyel beavatkozzon Tajvan ügyeibe” – áll a tárca honlapján közzétett nyilatkozatában.
„Felszólítjuk az Egyesült Királyságot, ismerje el azt az álláspontot, hogy Tajvan Kína tartománya, óvatosan kezelje a Tajvannal kapcsolatos ügyeket az egy Kína elvének megfelelően, és hagyjon fel minden olyan nyilatkozattal, amelyben beleavatkoznak Kína belügyeibe” – olvasható a követség oldalán.
Kína tokiói nagykövetsége szintén tiltakozott a szigetország kormányánál, miután Kamikava Jóko japán külügyminiszter szintén gratulált Lajnak a győzelemhez, „rendkívül fontos partnernek és barátnak” nevezve Tajvant, hozzátéve, hogy a munkakapcsolat Tajpejjel „nem kormányzati alapon” működik.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!