Bosszantja Pekinget. Laj Csing-tö (középen) állhat Tajvan élén a választások nyomán
Fotó: X/Laj Csing-te
A tajvani külügyminisztérium vasárnap felszólította Kínát, tartsa tiszteletben a szigeten a hét végén rendezett elnökválasztás eredményét
2024. január 14., 17:012024. január 14., 17:01
2024. január 14., 17:582024. január 14., 17:58
A tárca közleményben abszurdnak nevezte a voksolással kapcsolatos pekingi visszhangokat, kiemelve, hogy több tucat ország gratulált már az eredményekhez.
A szombati elnökválasztáson a kormánypárt, a tajvani függetlenség támogatójának számító Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltje,
Az eredményhirdetést követően Laj külföldi újságíróknak azt mondta,
Hozzátette ugyanakkor, hogy reméli, folytatódik Tajvan és Kína együttműködése.
A tajvani választás soha nem változtat azon a tényen, hogy a sziget az egységes Kína része – jelentette ki a kínai külügyminiszter vasárnap, miután a tajvani választók előző nap Laj Csing-te eddigi alelnököt választották meg elnöknek.
„Bármi is legyen a választás eredménye, nem tud azon az alapvető tényen változtatni, hogy egyetlen Kína van, és Tajvan annak része” – jelentette ki Vang Ji külügyminiszter Kairóban Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Tajvan sosem volt ország és nem is lesz az – szögezte le Vang. „Nem volt a múltban sem, és egészen biztosan nem lesz a jövőben sem.”
Vang Ji figyelmeztetett, hogy minden, Tajvan függetlensége érdekében tett lépést szigorúan megbüntetnek.
„Ha bárki Tajvan szigetén a függetlenség irányába szándékozik lépni, az megpróbálja megosztani Kínát és biztosan súlyosan megbünteti a történelem és a törvény” – szögezte le Vang Ji.
Kína szakadár tartományának tekinti az 1949, a kommunisták polgárháborús győzelme és a Kínai Népköztársaság megalakulása óta önálló kormányzattal rendelkező szigetet, és soha nem zárta ki, hogy akár erővel is kész visszafoglalni Tajvant.
Az eredményhirdetés után nem sokkal Csen Pin-hua, a tajvani ügyekkel foglalkozó kínai hivatal szóvivője azt közölte, Peking határozottan ellenzi Tajvan függetlenségét, a kínai külügyminisztérium egyik szóvivője pedig leszögezte: csak egyetlen Kína létezik.
A tárca kitért Antony Blinken amerikai külügyminiszter Laj Csing-tönek küldött gratulációjára – melyben Blinken közölte, hogy Washington örömmel várja a Tajvannal való nem hivatalos kapcsolatainak továbbfejlesztését – és „a tajvani szeparatista erők felé leadott súlyosan helytelen jelzésként” értékelte azt. A pekingi külügyminisztérium kiemelte, hogy
„Kína mindig is határozottan ellenezte az Egyesült Államok és Tajvan közötti hivatalos kapcsolatok bármilyen formáját, és határozottan ellenzi, hogy az Egyesült Államok bármilyen formában és bármilyen ürüggyel beavatkozzon Tajvan ügyeibe” – áll a tárca honlapján közzétett nyilatkozatában.
„Felszólítjuk az Egyesült Királyságot, ismerje el azt az álláspontot, hogy Tajvan Kína tartománya, óvatosan kezelje a Tajvannal kapcsolatos ügyeket az egy Kína elvének megfelelően, és hagyjon fel minden olyan nyilatkozattal, amelyben beleavatkoznak Kína belügyeibe” – olvasható a követség oldalán.
Kína tokiói nagykövetsége szintén tiltakozott a szigetország kormányánál, miután Kamikava Jóko japán külügyminiszter szintén gratulált Lajnak a győzelemhez, „rendkívül fontos partnernek és barátnak” nevezve Tajvant, hozzátéve, hogy a munkakapcsolat Tajpejjel „nem kormányzati alapon” működik.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!