Szili Katalin: figyelnünk kell azokra az apró gyémántokra is, amelyek nem a saját akaratukból élnek kisebbségi sorban (archív felvétel)
Fotó: MTI
Mindaddig nem lesz képes az Európai Unió átlépni a huszonegyedik századba, ameddig nem látja be, hogy az őshonos nemzeti kisebbségekre legalább annyi, ha nem sokkal több figyelmet kell fordítania, mint a bevándorlókra – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki megbízott szerdán Brüsszelben, az európai kisebbségek védelméről az Európai Parlamentben rendezett kerekasztal-beszélgetésen.
2018. május 16., 23:432018. május 16., 23:43
Szili Katalin a Hogyan tovább az európai kisebbségvédelem terén? címmel tartott rendezvényen hangsúlyozta:
Az uniónak tudomásul kell vennie, hogy az európai kisebbségek több mint ötvenmilliós népességet tesznek ki Európa-szerte, ami azt jelenti, hogy az európaiak mintegy tíz százaléka tartozik valamely őshonos kisebbséghez. Mellettük a népesség öt százalékát teszik ki a bevándorlók. Az unió mégis sokkal többet foglalkozik az öt százalékot képviselő bevándorlók érdekeivel, mint a tíz százalékos őshonos kisebbségek jogaival – húzta alá a miniszterelnöki megbízott.
Kiemelte, derűlátásra ad okot a Minority SafePack elnevezésű európai kisebbségvédelmi kezdeményezés eredménye, amely hozzájárulhat, hogy az Európai Unió jogi lépéseket tegyen a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó emberek védelmének javítása, valamint az unió kulturális és nyelvi sokszínűségének megerősítése érdekében. A kezdeményezés keretében megszerzett több mint egymillió aláírás alapot biztosít ahhoz, hogy olyan tényekkel és feladatokkal lehessen szembesíteni az Európai Uniót, amelyekkel a jövőre esedékes európai választások idején és azt követően is foglalkoznia kell majd.
Első lépésként a jogszabályi keretek megteremtésének kell lennie, hogy
– mondta. Szili Katalin arra emlékeztetett, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Európa jövőjéről tartott szeptemberi beszédében kijelentette: Európában minden ember egyforma és egyforma jogokkal bír. Nem lehetnek Európában másodrangú állampolgárok. „Ez azt jelenti, ha meg akarjuk őrizni a sokszínűséget, akkor figyelnünk kell azokra az apró gyémántokra is, amelyek nem a saját akaratukból élnek kisebbségi sorban” – fogalmazott.
Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának, fejlesztéséért felelős miniszteri biztos előadásában hangsúlyozta, valódi célnak kell lennie az őshonos kisebbségi közösségek egyéni és kollektív identitásának megőrzése és előmozdítása, asszimilációjuk megszüntetése. Az, hogy
A fenti célok elérése érdekében az Európai Bizottságnak fel kell lépnie más, az önálló nemzeti kisebbségvédelem területén működő globális és európai szervezetekkel. Itt az ideje a jogilag kötelező érvényű keretszabályozás elfogadásának, amely meghatározná azokat az alapvető elveket, amelyeket a tagállamoknak e területen el kell fogadniuk és követniük kell - húzta alá a miniszteri biztos.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
1 hozzászólás