Javuló összeköttetés. Sorin Grindeanu és Szijjártó Péter a határon átvezető közlekedés javításáról egyeztetett
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Románia schengeni csatlakozása és az állandó határátkelőhelyek számának növekedése után is bővíteni szeretnék a két ország közötti átkelők számát, emellett egy híd újjáépítése és egy új vasútvonal is szerepel a közös magyar-román projektek között – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bukarestben.
2025. január 20., 15:002025. január 20., 15:00
2025. január 20., 15:022025. január 20., 15:02
Mint arról beszámoltunk, a tárcavezető találkozott a román kormány két magyar miniszterével, Tánczos Barnával, a pénzügyi és Cseke Attilával, a fejlesztési tárca vezetőjével, majd ezt követően Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel és Sebastian Burdijával, az energiaügyi tárca vezetőjével is tárgyalt.
A magyar-román együttműködésre és kapcsolatrendszerre különösképpen igaz az a magyar mondás, amely úgy szól, hogy sokkal jobb jobban lenni, mint rosszban. Magyarország és Románia, amikor jól tudott együttműködni, akkor abból mindkét ország sokat profitált, és ebből a szempontból most nagyon jó kilátásaink vannak, hiszen a román kormány is hasonlóképpen gondolkodik, a román kormány is elkötelezett a kétoldalú együttműködés fejlesztése mellett, és ennek egyik fontos garanciája az RMDSZ részvétele a bukaresti kormánykoalícióban. Az RMDSZ ráadásul két nagyon fontos tárcát is kapott, hiszen a Pénzügyminisztériumot és a Fejlesztési Minisztériumot az RMDSZ politikusai vezetik” – fogalmazott Szijjártó.
A miniszter szerint
így Magyarország és Románia határán is megszűnt a határellenőrzés, így a hosszú várakozási időkből fakadó bizonytalanságokat kiiktathatjuk mind a kereskedelemből, mind a gazdaságból, mind a közösségek, baráti társaságok, családi kapcsolatok tekintetében.
A legnagyobb magyar vállalatok, mint a Mol, a Richter, a Wizz Air vagy éppen a Hell fontos piacvezető szereplői a saját területüknek Romániában” - emlékeztetett.
Fejlesztjük a gazdasági együttműködést és a határmenti kapcsolatokat – írta közösségi oldalán hétfőn Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter annak apropóján, hogy Zsigmond Barna Pál államtitkár kíséretében Bukarestben tárgyalt.<
Szijjártó felidézte, hogy a két ország közötti energiaegyüttműködés nagymértékben hozzájárul a két ország energiabiztonságához.
„Így ma megerősítettük azt az elkötelezettségünket, hogy még szorosabbra fűzzük az energetikai együttműködésünket. A két ország közötti földgáz interkonnektoron tavaly 1,7 milliárd köbméternyi földgáz érkezett Magyarországra. Ez nagymértékben hozzájárult a magyar földgázellátás biztonságához. Itt Romániában most egy új tengeri földgázmező kitermelését készítik elő. Ha minden jól megy 2027-re, ez újabb földgázmennyiségeket tud a közép-európai piacra dobni.
Az ezt előkészítő vegyesvállalat székhelye itt van Bukarestben, a vállalatot most jegyzik be. Itt Bukarestben kineveztük a vezérigazgatót is. Ennek a nagy beruházásnak a következő miniszteri tanácsülésére pedig márciusban majd Budapesten kerül sor” – közölte Szijjártó.
„A schengeni tagságából Romániának adódott az is, hogy január elsejétől 12 helyett immár 22 közúti átkelési pont van a két ország között, így 20 kilométerre csökkent 37 kilométerről az átlagos távolság a határátkelési pontok között, így számos helyen meg tudtuk szüntetni azokat a méltatlan állapotokat, hogy lehetett látni a határ túloldalán szemben lévő falut, de ahhoz, hogy meglátogassák a rokonokat, barátokat, ahhoz hosszú tíz kilométereket kellett kerülni. Most ennek vége,
– hangsúlyozta Szijjártó.
Az új román kollégájával, Emil Hurezeanuval folytatott találkozó kapcsán megjegyezte: jó benyomásokat szerzett, „az új román kollégával is, a praktikus együttműködésre helyezzük a hangsúlyt”.
Végül pedig azt szeretném mondani, hogy nagyon büszkék vagyunk a romániai, tehát erdélyi, székelyföldi magyarság képviselőire. Nagyon büszkék vagyunk az RMDSZ-re, amelynek teljesítményét és az RMDSZ-es miniszterek teljesítményét itt hatalmas elismerés övezi, tehát Romániában, a román politikai elitben nem is kérdés, hogy meg lehet bízni az RMDSZ politikusaiban, akik komoly hozzáadott értéket képviselnek a román kormányzati teljesítmény szempontjából. Ezt jó volt hallani, ezt jó volt megtapasztalni. Kelemen Hunor elnök úrnak is gratuláltam ahhoz, hogy nemcsak hogy nagyon jól szerepelt az RMDSZ itt a parlamenti választáson, hanem sikerült a romániai kormánykoalíció meghatározó részévé válni” – zárta nyilatkozatát Szijjártó Péter, aki Bukarestben egy földgázstratégiával kapcsolatos fórumon is részt vesz.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!