Javuló összeköttetés. Sorin Grindeanu és Szijjártó Péter a határon átvezető közlekedés javításáról egyeztetett
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Románia schengeni csatlakozása és az állandó határátkelőhelyek számának növekedése után is bővíteni szeretnék a két ország közötti átkelők számát, emellett egy híd újjáépítése és egy új vasútvonal is szerepel a közös magyar-román projektek között – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bukarestben.
2025. január 20., 15:002025. január 20., 15:00
2025. január 20., 15:022025. január 20., 15:02
Mint arról beszámoltunk, a tárcavezető találkozott a román kormány két magyar miniszterével, Tánczos Barnával, a pénzügyi és Cseke Attilával, a fejlesztési tárca vezetőjével, majd ezt követően Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel és Sebastian Burdijával, az energiaügyi tárca vezetőjével is tárgyalt.
A magyar-román együttműködésre és kapcsolatrendszerre különösképpen igaz az a magyar mondás, amely úgy szól, hogy sokkal jobb jobban lenni, mint rosszban. Magyarország és Románia, amikor jól tudott együttműködni, akkor abból mindkét ország sokat profitált, és ebből a szempontból most nagyon jó kilátásaink vannak, hiszen a román kormány is hasonlóképpen gondolkodik, a román kormány is elkötelezett a kétoldalú együttműködés fejlesztése mellett, és ennek egyik fontos garanciája az RMDSZ részvétele a bukaresti kormánykoalícióban. Az RMDSZ ráadásul két nagyon fontos tárcát is kapott, hiszen a Pénzügyminisztériumot és a Fejlesztési Minisztériumot az RMDSZ politikusai vezetik” – fogalmazott Szijjártó.
A miniszter szerint
így Magyarország és Románia határán is megszűnt a határellenőrzés, így a hosszú várakozási időkből fakadó bizonytalanságokat kiiktathatjuk mind a kereskedelemből, mind a gazdaságból, mind a közösségek, baráti társaságok, családi kapcsolatok tekintetében.
A legnagyobb magyar vállalatok, mint a Mol, a Richter, a Wizz Air vagy éppen a Hell fontos piacvezető szereplői a saját területüknek Romániában” - emlékeztetett.
Fejlesztjük a gazdasági együttműködést és a határmenti kapcsolatokat – írta közösségi oldalán hétfőn Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter annak apropóján, hogy Zsigmond Barna Pál államtitkár kíséretében Bukarestben tárgyalt.<
Szijjártó felidézte, hogy a két ország közötti energiaegyüttműködés nagymértékben hozzájárul a két ország energiabiztonságához.
„Így ma megerősítettük azt az elkötelezettségünket, hogy még szorosabbra fűzzük az energetikai együttműködésünket. A két ország közötti földgáz interkonnektoron tavaly 1,7 milliárd köbméternyi földgáz érkezett Magyarországra. Ez nagymértékben hozzájárult a magyar földgázellátás biztonságához. Itt Romániában most egy új tengeri földgázmező kitermelését készítik elő. Ha minden jól megy 2027-re, ez újabb földgázmennyiségeket tud a közép-európai piacra dobni.
Az ezt előkészítő vegyesvállalat székhelye itt van Bukarestben, a vállalatot most jegyzik be. Itt Bukarestben kineveztük a vezérigazgatót is. Ennek a nagy beruházásnak a következő miniszteri tanácsülésére pedig márciusban majd Budapesten kerül sor” – közölte Szijjártó.
„A schengeni tagságából Romániának adódott az is, hogy január elsejétől 12 helyett immár 22 közúti átkelési pont van a két ország között, így 20 kilométerre csökkent 37 kilométerről az átlagos távolság a határátkelési pontok között, így számos helyen meg tudtuk szüntetni azokat a méltatlan állapotokat, hogy lehetett látni a határ túloldalán szemben lévő falut, de ahhoz, hogy meglátogassák a rokonokat, barátokat, ahhoz hosszú tíz kilométereket kellett kerülni. Most ennek vége,
– hangsúlyozta Szijjártó.
Az új román kollégájával, Emil Hurezeanuval folytatott találkozó kapcsán megjegyezte: jó benyomásokat szerzett, „az új román kollégával is, a praktikus együttműködésre helyezzük a hangsúlyt”.
Végül pedig azt szeretném mondani, hogy nagyon büszkék vagyunk a romániai, tehát erdélyi, székelyföldi magyarság képviselőire. Nagyon büszkék vagyunk az RMDSZ-re, amelynek teljesítményét és az RMDSZ-es miniszterek teljesítményét itt hatalmas elismerés övezi, tehát Romániában, a román politikai elitben nem is kérdés, hogy meg lehet bízni az RMDSZ politikusaiban, akik komoly hozzáadott értéket képviselnek a román kormányzati teljesítmény szempontjából. Ezt jó volt hallani, ezt jó volt megtapasztalni. Kelemen Hunor elnök úrnak is gratuláltam ahhoz, hogy nemcsak hogy nagyon jól szerepelt az RMDSZ itt a parlamenti választáson, hanem sikerült a romániai kormánykoalíció meghatározó részévé válni” – zárta nyilatkozatát Szijjártó Péter, aki Bukarestben egy földgázstratégiával kapcsolatos fórumon is részt vesz.
Új korszak kezdeteként beszélt Magyarország uniós elnökségének fél évéről Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten, a XXI. Század Intézet és az MCC által Sikeres magyar elnökség 2024 – esély az Európai Uniónak címmel rendezett konferencián.
Donald Trump az összes, illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bűnelkövetőnek, valamint a külföldi bűnbandák tagjainak eltávolítását ígérte az országból Washingtonban tartott ünnepi nagygyűlésén elnöki eskütételének előestéjén vasárnap.
Georges Simion, a szélsőjobboldali AUR elnöke és Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök is Washingtonba érkezett annak apropóján, hogy hétfőn iktatják be hivatalába a tavaly november 5-i elnökválasztást megnyerő Donald Trumpot.
Az izraeli börtönszolgálat szerint 90 palesztin foglyot engedtek szabadon a Hamásszal kötött tűzszüneti és túszmegállapodás részeként.
Túl kevés katonája van az ukrán hadseregnek – nehezményezte vasárnap Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka egy helyi rádiónak adott nyilatkozatában.
Donald Trump elnöki rendeletben oldaná fel január 20-i beiktatását követően a TikTok videómegosztó alkalmazás működésének felfüggesztését az Egyesült Államokban.
Az elmúlt hetek átlagában Donald Trump hatalomváltás idején végzett munkájának elfogadottsága 52 százalék, míg 41 százalék utasítja el az elnökválasztás óta mutatott teljesítményét – derül ki az amerikai közvélemény-kutatásokból.
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Vozdvizsenka települést – jelentette be vasárnap a moszkvai védelmi minisztérium.
Egy román nemzetiségű izraeli állampolgár a három fiatal nő egyike, akiket vasárnap engedtek szabadon az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás értelmében végrehajtott első fogolycsere során.
A Gázai övezetben életbe lépett a tűzszünet, miután az iszlamista Hamász terrorszervezet átadta a közvetítőknek a három, vasárnap kiszabaduló izraeli túsz nevét – jelentette a katonai rádió vasárnap.
szóljon hozzá!