Orbán Viktor
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Moszkvában tárgyal kedden a magyar miniszterelnök. A megbeszélést az Ukrajna miatt pattanásig feszült amerikai–orosz szembenállás kapcsán övezi különösen nagy érdeklődés. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint Orbán Viktor a tárgyalásos megoldást képviseli, s e tekintetben Magyarország álláspontja a némethez és a franciához áll közelebb.
2022. január 31., 19:132022. január 31., 19:13
2022. január 31., 19:512022. január 31., 19:51
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kedden munkalátogatás keretében tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a Kremlben. Washington, de néhány európai uniós állam is ukrajnai orosz invázióról, háborús veszélyről beszél, a nyugati média egy részében éppen ezért bírálták a magyar kormányfő moszkvai vizitjét.
Természetesen Magyarország NATO-tag, tagja az Európai Uniónak, minden ilyen tárgyalás előtt egyeztetek és koordinálok a nyugati szövetségeseinkkel” – mondta néhány nappal ezelőtti rádióinterjújában Orbán Viktor.
A keddi megbeszélés várható témáival kapcsolatban megkérdeztük a téma szakértőjének számító Stier Gábort. A szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztője mindenekelőtt a személyes kapcsolat megerősítését várja a találkozótól.
„A négyszemközti megbeszélés középpontjában jó eséllyel a nemzetközi helyzet áll majd. Itt inkább tájékoztatja egymást a két politikus a saját álláspontjáról, és azokról a kérdésekről, amelyekben közvetlenül érintett. Mivel Oroszország globális hatalom, és jelenleg az események középpontjában áll, e tekintetben mindenképpen Orbán kap több hasznos információt, míg ő elsősorban az európai helyzetről (Nyugat-Balkán, európai energia válság, uniós kérdések, az európai jobboldal alakulása, belső erőátrendeződés, német választások) adhat mélyebb tájékoztatást” – fogalmazott a Krónikának a külpolitikai szakújságíró.
Vlagyimir Putyin
Fotó: Kremlin.ru
Hozzátette: Orbán helyében mindenképpen rákérdezne, hogy az orosz biztonsági garanciáknak az 1997 előtti állapotok visszaállítására vonatkozó pontja mennyiben érinti Magyarországot. „Ugye, itt nem a csatlakozásról, hanem a NATO erőinek és katonai infrastruktúrájának állomásoztatásáról van szó” – pontosított Stier Gábor. Azon kérdésünkre, hogy képviselni fogja-e a magyar miniszterelnök a NATO, illetve az EU álláspontját is az ukrán-orosz konfliktus kapcsán, a főszerkesztő azt mondta:
„Orbán a tárgyalásos megoldást, a diplomáciai erőfeszítések erősítését képviseli, s e tekintetben a magyar álláspont a némethez és a franciához áll közelebb. Azzal a sajátossággal, hogy maga a magyar–ukrán viszony is feszült. Ezért a magyar gondolkodást segítheti, ha Orbán Viktor tisztában van Moszkva céljaival, és azt is tudja, hol húzódnak a Kreml olvasatában azok a bizonyos vörös vonalak” – hangsúlyozta Stier Gábor. Úgy vélte, Orbán Viktor helyesen teszi, ha nem a NATO vagy az EU nevében tárgyal, hanem arra koncentrál, hogy tisztábban lásson az Ukrajna körüli konfliktus, és az orosz–amerikai tárgyalásokon alakuló új európai biztonsági rendszer kérdésében.
Kreml: Moszkvának imponál Budapest önállósága
Magyarország politikájának önállóságát méltatta hétfőn Moszkvában Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, amikor bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden fogadja Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. Peszkov az MTI szerint nagyon fontosnak minősítette a magyar kormányfő moszkvai látogatását. „Nagyon imponál nekünk az a független megközelítés, amellyel Magyarország a saját érdekeit érvényesíti és megválasztja partnereit” – mondta Peszkov. „És az is imponáló, hogy a koronavírussal kapcsolatos összes negatív tendencia ellenére sikerül folytatnunk az összes gazdasági projektet, amelyből sok van napirenden, és folytatjuk a nemzetközi ügyek közös megbeszélését, beleértve a napirenden lévő legsürgetőbb problémákat is” – fogalmazott a szóvivő.
Korábban mindkét fél hivatalosan is bejelentette a moszkvai magyar–orosz csúcstalálkozót. Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár arról tájékoztatta az MTI-t, hogy február elsején délután Orbán Viktor miniszterelnök munkalátogatás keretében tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a Kremlben. A látogatást hétfőn orosz újságíróknak Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő is bejelentette. Havasi Bertalan emlékeztetett: a koronavírus negatív hatásai ellenére sikerült folytatni a magyar–orosz gazdasági projekteket, melyek közül több is a csúcstalálkozó napirendjére kerül. Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin megvitatják a legfontosabb nemzetközi ügyeket is. Havasi Bertalan és Dmitrij Peszkov is kiemelte: mindkét fél nagyon fontosnak tartja a moszkvai látogatást, tekintettel a magyar–orosz kétoldalú kapcsolatok fejlettségére. A sajtófőnök hozzátette: Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tárgyalásával egy időben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is megbeszélést folytat egymással.
Jelentős előrehaladás történt az Izrael és a libanoni Hezbollah közötti tűzszünetről szóló tárgyalásokon – mondta az amerikai részvétellel zajló egyeztetésekről a washingtoni külügyminisztérium szóvivője hétfőn.
Washington hivatalosan is elismerte, hogy Kijev máris élt a lehetőséggel, hogy mélyebben orosz területen fekvő orosz célpontokat támadjon amerikai fegyverekkel.
A Donald Trump ellen Washingtonban indított büntetőeljárás megszüntetését kezdeményezte a szövetségi különleges ügyész hétfőn.
Halálos ítéletet kellene kiszabni az izraeli vezetőkre, nem letartóztatási parancsot adni ki ellenük – jelentette ki hétfőn Irán legfőbb vallási és politikai vezetője.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a külföldi szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Az elnökválasztás első fordulóját a diaszpórában is az elismerten oroszpárti és legionárius szimpátiával rendelkező Călin Georgescu nyerte meg elsöprő fölénnyel.
Ukrajna az orosz ellentámadások miatt elvesztette az oroszországi Kurszki területen korábban megszerzett terület több mint 40 százalékát – jelentette a Reuters a hétvégén az ukrán vezérkar egyik forrására hivatkozva.
Libanon ideiglenesen fellélegezhet, ha beigazolódnak az értesülések: „nagyon közel van” egy tűzszüneti megállapodás Izrael és a Hezbollah libanoni fegyveres csoport között – mondta egy regionális forrás a CNN-nek.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen.
szóljon hozzá!