A svéd EU-elnökség nem siet napirendre tűzni Románia schengeni csatlakozásának ügyét

Az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Svédország mindaddig nem tűzi napirendre az EU Tanácsában Romániának és Bulgáriának a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe történő felvételét, amíg nem sikerül megállapodni azokkal az államokkal, amelyek ellenezték a két ország felvételét – jelentette ki Lars Danielsson, a skandináv ország EU-hoz akkreditált nagykövete.

Balogh Levente

2023. január 11., 15:532023. január 11., 15:53

2023. január 11., 15:572023. január 11., 15:57

Az elnöki tisztséget január elsejétől betöltő ország diplomatája a bolgár Novinite portál híradása szerint leszögezte: Svédország sohasem ellenezte a két ország schengeni csatlakozását. Hozzátette, országa egyeztetéseket kezdeményez az érintettekkel a szükséges lépésekről. „Ebbe természetesen beletartozik a két érintett ország és azok is, amelyek jelezték, hogy problémáik vannak a folyamattal. Emellett azt is észrevettük, hogy azon okok némelyike, amelyek miatt decemberben nem született pozitív döntés, nem kapcsolódnak közvetlenül az európai problémákhoz vagy a svéd elnökség prioritásaihoz” – mondta Danielsson.

A nagykövet azt is elárulta, hogy már el is kezdték a kétoldalú egyeztetéseket az érintettekkel, ám azt, hogy ezek nyomán mikor lehet ismét az EU bel- és igazságügyi tanácsának napirendjére tűzni a csatlakozás témáját, egyelőre nem lehet megjósolni.

A diplomata szerint minél hamarabb következik ez be, annál jobb, ám a svéd elnökség nem látja értelmét a kérdés napirendre tűzésének mindaddig, amíg nem egyértelmű a pozitív döntés esélye.

korábban írtuk

Közel hétszáz embercsempészt vettek őrizetbe tavaly Ausztriában, köztük sok románt is
Közel hétszáz embercsempészt vettek őrizetbe tavaly Ausztriában, köztük sok románt is

Az előző évekhez képest jóval több embercsempészt vettek őrizetbe 2022-ben Ausztriában – jelentették be az osztrák hatóságok.

„Megkíséreljük ezt megvalósítani a svéd elnökség időtartama alatt, de nem tudom garantálni, hogy meg is valósul. Ez elsősorban nem rajtunk múlik, hanem az érintett feleken” – hívta fel a figyelmet Danielsson.

A kijelentés kapcsán

Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke szerdán az RFI rádiónak nyilatkozva kifejtette: egyetért azzal, hogy előzetes megállapodás szükséges a schengeni csatlakozásról, hiszen senkinek nincs szüksége egy újabb kudarcra, ezért a svéd álláspont „abszolút korrekt”.

Vagyis szerinte Ausztria, Hollandia, Románia és Bulgária illetékeseinek előbb meg kell állapodniuk a csatlakozás jóváhagyásáról, csak ezt követően lehet még a svéd elnökség időtartama alatt szavazásra bocsátani a témát.

Kelemen kifejtette, a román kormány célja az, hogy már 2023 első felében, a svéd elnökség alatt megvalósuljon a csatlakozás, de ha nem jön össze, akkor az év második felében, a spanyol elnökség időtartama alatt próbálkoznak, de a kívánatos az, hogy már júliusig sikerüljön a schengeni övezet részévé válni.

Arra a felvetésre, hogy mitől teljesítene jobban a román diplomácia idén, mint tavaly, Kelemen kifejtette: az elégedetlenségek ellenére a román diplomácia tavaly nem hibázott, hiszen nem volt honnan előre sejteni, hogy Ausztria novemberben belpolitikai okokból hirtelen úgy dönt, hogy vétózni fog. „Novemberben nem volt honnan tudnunk, hogy kijön egy felmérés, és az osztrák kancellár egyszer csak azzal a problémával szembesül, hogy csökken az általa vezetett párt népszerűsége. Most már tudjuk, mi a problémájuk, de novemberben még nem tudtuk” – hangoztatta Kelemen.

A politius megjegyezte: egész Európa, beleértve az Európai Bizottságot is, meglepődött az osztrák álláspont megváltozása miatt, mivel októberben a bécsi kormány képviselője Bukarestben a belügyminisztériumok képviselőinek találkozóján még ellátta kézjegyével azt a dokumentumot, amely értelmében támogatják a román csatlakozást.

Sajtóértesülések szerint egyébként az osztrák–román tárgyalások még nem kezdődtek el, azokkal megvárhatják a január végi alsó-ausztriai tartományi választások lejártát.

korábban írtuk

Nincs bebocsátás: Ausztria és Hollandia is Románia schengeni felvétele ellen szavazott Brüsszelben
Nincs bebocsátás: Ausztria és Hollandia is Románia schengeni felvétele ellen szavazott Brüsszelben

Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.

Mint arról beszámoltunk, december 8-án az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Gerhard Karner a nem kielégítő határőrizetre és az Ausztriába a két országon keresztül érkező illegális migránsok nagy számára hivatkozva megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást. Hollandia is a csatlakozás ellen szavazott, és bár Hágának csak a bolgárokkal van problémája, mivel a két országról csomagban szavaztak, a vétó Romániát is érintette.

Ausztriának is vannak mulasztásai a schengeni rendelkezések betartása terén

Miközben Ausztria Romániára mutogat azt állítva, hogy az EU külső határainak védelme nem megfelelő, az EU Tanácsa tavaly december 19-én olyan dokumentumot fogadott el, amelyben felszólítja Ausztriát: teljesítse azokat az ajánlásokat, amelyeket az Európai Bizottság a schengeni eljárásokra, a migránsok visszaküldésére vonatkozó uniós jogszabályok alkalmazásának ausztriai hiányosságai nyomán fogalmaztak meg – jelezte szerdán Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) európai parlamenti képviselője.
A politikus szerint ez is bizonyítja, hogy a Romániával szemben megfogalmazott vádak hamisak, az ausztriai migránsok ügye régi belpolitikai probléma, és Karl Nehammer kancellárnak már rég rendeznie kellett volna a helyzetet, mivel korábban ő volt az ország belügyminisztere. Tomac szerint a dokumentum bizonyítékként hazsnálható, amennyiben Románia bírósághoz fordul a csatlakozás elutasítása miatt.
A dokumentumban többek között felszólítják az osztrák kormányt, hogy amennyiben nem került sor nem uniós visszaküldési célország meghatározására azért, mert az a nemzeti joggal vagy joggyakorlattal összhangban nem lehetséges, biztosítva legyen a visszaküldés tilalmának betartása. Azt is megkövetelik, hogy módosítsa a nemzeti jogot annak biztosítása érdekében, hogy a kiutasítási határozatok elleni fellebbezések, amennyiben a határozat az emberi jogok európai egyezményének 3. cikkével vagy az Európai Unió Alapjogi Chartájának 4. cikkével ellentétes bánásmód valós veszélyének tenné ki a harmadik országbeli állampolgárt, halasztó hatállyal bírjanak legalább addig, amíg a bíróság határozatot nem hoz arról, hogy a fellebbezésnek halasztó hatályt biztosít-e vagy sem.

korábban írtuk

Még jobban irigykedhet Bukarest: a bolgár államfő bécsi látogatása után az osztrák kancellár Bulgáriába utazik
Még jobban irigykedhet Bukarest: a bolgár államfő bécsi látogatása után az osztrák kancellár Bulgáriába utazik

A román és a bolgár schengeni csatlakozást megvétózó Ausztria kancellárja belügyminisztere kíséretében látogat Bulgária déli határszakaszára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

EU-biztos: a tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni

Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.

EU-biztos: a tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni
2025. április 03., csütörtök

Rutte: az Egyesült Államok elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy a többiek is többet költsenek védelemre

Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.

Rutte: az Egyesült Államok elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy a többiek is többet költsenek védelemre
2025. április 03., csütörtök

„Politikai testületté vált”: Magyarország kilép Nemzetközi Büntetőbíróságból

Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.

„Politikai testületté vált”: Magyarország kilép Nemzetközi Büntetőbíróságból
2025. április 03., csütörtök

Újabb amerikai–orosz találkozó az ukrajnai fegyverszünet témájában

Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.

Újabb amerikai–orosz találkozó az ukrajnai fegyverszünet témájában
2025. április 02., szerda

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
2025. április 02., szerda

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát

A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát
2025. április 02., szerda

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt
2025. április 02., szerda

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét

Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét
2025. április 02., szerda

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van

Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van
2025. április 02., szerda

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot

A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot