Nem készülnek. Stoltenberg szerint nincs szó NATO-katonák Ukrajnába vezényléséről
Fotó: NATO
A NATO nem tervez csapatokat küldeni Ukrajnába – jelentette ki csütörtökön Helsinkiben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
2024. június 06., 13:582024. június 06., 13:58
2024. június 06., 14:122024. június 06., 14:12
Az Alexander Stubb finn elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón a norvég politikus leszögezte, hogy a NATO szerint jelenleg egyetlen tagállamára sem leselkedik közvetlen fenyegetés.
– tette hozzá.
Stubb is kiemelte, hogy Finnország nem tervezi csapatok küldését Ukrajnába, valamint, hogy Helsinki nem érzékel közvetlen fenyegetést az északi és balti országok ellen Oroszország részéről.
Eközben
Medvegyev arra reagált, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő szerdán a világ vezető médiumainak képviselőivel Szentpéterváron megtartott találkozóján kijelentette: Moszkva lépéseket vett fontolóra arra válaszul, hogy Kijev az Oroszország elleni csapásokhoz nyugati fegyvereket kap. Putyin szerint az egyik lehetséges opció a hasonló orosz fegyverszállítás a világ olyan régióiba, ahonnan érzékeny csapásokat lehetne indítani nyugati országok létesítményei ellen.
Ukrajna visszatéríthetetlen veszteségei „a különleges hadművelet” során ötször nagyobbak, mint Oroszországéi – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán a külföldi hírügynökségek vezetőivel szerdán Szentpéterváron tartott találkozón.
„Ez nagyon jelentős változás külpolitikánkban” – hangsúlyozta Medvegyev. A volt elnök és kormányfő szerint a jenkik és európai nyáladzó kutyáik úgy gondolják, hogy nekik jogukban áll bármilyen fegyvert átadni Ukrajnának, más országok pedig nem segíthetnek Oroszországnak.
– fogalmazott Medvegyev.
„Az ő ellenségük az Egyesült Államok, tehát ők a mi barátaink. És hadd legyen az orosz fegyverek használata a még meg nem nevezett régiókban az ő és a mi ellenségeink számára a lehető legpusztítóbb. És hadd égjenek a pokol lángjaiban Kijevnek fegyvereket szállító államok érzékeny létesítményei Égjenek együtt azokkal, akik működtetik őket. Mi pedig örülni fogunk, ha a mi fegyvereinkkel sikeres csapásokat mérnek közös ellenségeinkre!” – írta az orosz biztonsági tanács helyettes vezetője.
„Ez egy nagyon fontos (elnöki) nyilatkozat, amely nagyon világosan kimondja, hogy azoknak a fegyvereknek a leszállítása, amelyekkel ránk fog lőni, nem maradhat következmények nélkül, és ilyen a következmények feltétlenül lesznek” – kommentálta Putyin szavait újságíróknak Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
„Itt minden nagyon világos, és nem szorul részletezésre” – tette hozzá.
Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetén (ODKB) belüli hivatali partnereivel Almatiban megtartott csütörtöki tanácskozásán azt hangoztatta, hogy
„Folytatódik a kijevi rezsim pénzzel és fegyverrel való felpumpálása, nyugati katonai kiképzők intenzív kiképzést tartanak az ukrán katonáknak. A nemzetközi terrorszervezetek zsoldosait és harcosait a nyugati államok erőfeszítései révén Ukrajnába dobják át. A beleegyezésükkel és gyakran közvetlen részvételükkel szisztematikusan lövik a polgári lakosságot és az infrastruktúrát az orosz régiókban” – mondta a volt védelmi miniszter.
„Mostanra végleg világossá vált, hogy az arra irányuló kísérlet, hogy Oroszországnak stratégiai vereséget okozzanak, kudarcot vallott!” – tette hozzá. Mint mondta, számára ugyanakkor az is világos, hogy ez nem fogja megállítani a nyugati országok „agresszióját”, mivel ezt a hegemóniájuk folyamatosan közeledő összeomlása diktálja.
„A népek és egész kontinensek kizsákmányolásának általuk kiépített rabló rendszere, a múlté lesz. A most formálódó többpólusú világ más törvények szerint fog működni, amelyek nem jelentik a nemzeti érdekek, az identitás és a szuverenitás feladását” – mondta Sojgu.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!