Fotó: Nato.int
Az európai országoknak növelniük kell a fegyvergyártó kapacitásukat, hogy fokozzák az Ukrajnába irányuló ellátást, közben „évtizedekig tartó” konfrontációra kell készülni Moszkvával – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár egy német lapinterjúban.
2024. február 10., 14:202024. február 10., 14:20
„Gyorsabban kell újjáépítenünk és bővítenünk ipari bázisunkat, növelnünk kell az Ukrajnába irányuló szállításokat és fel kell töltenünk saját készleteinket” – hangsúlyozta Jens Stoltenberg a NATO védelmi minisztereinek kulcsfontosságú brüsszeli találkozója előtt, és az ukrajnai orosz háború második évfordulójának előestéjén.
„Ez azt jelenti, hogy a békeidőben lassú termelésről a konfliktus idején gyors ütemű termelésre kell áttérni” – mondta a Welt am Sonntag című német napilapban szombaton megjelent interjúban.
– mutatott rá a NATO-főtitkár.
„Oroszország ukrajnai inváziója megmutatta, hogy az európai békét nem lehet természetesnek venni” – mondta Stoltenberg, hangsúlyozva a szövetséges országok védelmének fontosságát.
„Amíg befektetünk a biztonságunkba és egységesek maradunk, addig továbbra is el fogunk riasztani minden agressziót” – mondta.
„A NATO nem törekszik háborúra Oroszországgal, de fel kell készülnünk az esetleges évtizedes konfrontációra” – figyelmeztetett az észak-atlanti szövetség főtitkára.
„Szorosan figyelemmel kísérjük, hogy mit tesz Oroszország, és megnöveltük jelenlétünket a szövetség keleti területein” – mondta Stoltenberg.
– mutatott rá a NATO főtitkára.
A nyugati vezetők az utóbbi napokban fokozottabb támogatást sürgettek Ukrajna számára. Olaf Scholz német kancellár és Joe Biden amerikai elnök pénteken sürgette az amerikai kongresszust, hogy hagyja jóvá a régóta halogatott katonai segélycsomagot Ukrajnának, arra figyelmeztetve, hogy Kijev enélkül nem lesz képes ellenállni az orosz inváziónak.
„Az Egyesült Államok kongresszusának mulasztása, hogy nem támogatja Ukrajnát, közel áll a bűnös hanyagsághoz” – mondta Biden, amikor pénteken az Ovális Irodában fogadta Scholzot.
A NATO védelmi miniszterei február 15-én, egy héttel Oroszország ukrajnai offenzívájának máspdik évfordulója előtt Brüsszelben találkoznak. A megbeszélések egyik kulcseleme az Ukrajna védelmével foglalkozó kapcsolattartó csoport, az úgynevezett Ramstein-formátum találkozója lesz.
Tüntetők tömegei gyűltek össze az Egyesült Államok városaiban az elnök januári hivatalba lépése óta a legnagyobb országos ellenzéki megmozduláson, hogy elítéljék Donald Trumpot.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
szóljon hozzá!