Ünnep. Rob Bauer admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke, Jens Stoltenberg főtitkár és Mircea Geoană főtitkár-helyettes a NATO megalapításának 75. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen
Fotó: NATO.int
A NATO a történelem legsikeresebb szövetsége, az Egyesült Államok és Európa együtt erősebbek ennek kötelékében – jelentette ki az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) megalapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben Jens Stoltenberg főtitkár.
2024. április 04., 12:592024. április 04., 12:59
2024. április 04., 13:342024. április 04., 13:34
A tagállamok külügyminisztereinek hagyományosan az évfordulóhoz igazított tanácskozása második munkanapját megelőzően, a jubileumi megemlékezésen Stoltenberg hangsúlyozta: a közös védelmet szolgáló szerződés garancia az emberek biztonságára, a béke, a demokrácia és a jólét megőrzésére.
Európa egysége szükséges a biztonsághoz, de a kontinensnek szüksége van az Észak-Amerikával való szövetségre is, és fordítva. A NATO nemcsak Európa biztonságát erősíti, hanem Észak-Amerikáét is - húzta alá.
„Nem hiszek csak Amerikában, és nem hiszek csak Európában sem, de NATO-beli szövetségükben igen, mert együtt erősebbek vagyunk” – fogalmazott Stoltenberg, majd hozzátette: a NATO ma nagyobb, erősebb és egységesebb, mint valaha.
Fennállása óta a NATO-nak számos kihívással kellett szembenéznie, amelyek mind tanulsággal szolgáltak a szövetségeseknek.
„Minden tapasztalat és kihívás megtanított minket arra, hogy szükségünk van egymásra” – mondta.
„Mindez annak az ünnepélyes ígéretnek köszönhető, hogy összetartunk és megvédjük egymást, ahogyan a 75 év alatt mindvégig tettük” – zárta gondolatait a NATO-főtitkár.
A NATO-t a hidegháborús fegyverkezési verseny idején, 1949. április 4-én alapították Washingtonban.
Az alapító tagok között volt az Egyesült Államok, Belgium, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Izland, Kanada, Luxemburg, Norvégia, Olaszország és Portugália. Magyarország, Csehországgal és Lengyelországgal együtt, 1999-ben csatlakozott a katonai tömbhöz.
A NATO fő céljai között szerepel, hogy tagjai minden politikai és katonai eszközt igénybe vesznek a tagországok szabadságának és a biztonságának megvédése érdekében, és a bármelyik tag ellen irányuló támadást a szövetség összes tagja elleni agressziónak tekintenek.
Iohannis: Románia szilárdan elkötelezett a NATO folyamatos alkalmazkodásának folyamata mellett
Románia „szilárdan” elkötelezett a NATO állandó alkalmazkodási folyamata mellett – írta csütörtökön Klaus Iohannis államfő az X platformra.
„A NATO, a történelem legerősebb és legfontosabb védelmi szövetsége 75 éves. A jelenlegi nehéz körülmények között még nagyobb a jelentősége. Románia szilárdan elkötelezett a NATO folyamatos alkalmazkodásának folyamata mellett, amelynek az a célja, hogy erősebbé és felkészültebbé váljon a jövőre nézve” – írta az államfő.
Csütörtökön a NATO vezetőinek és a szövetséges tagállamok külügyminisztereinek részvételével ünneplik Brüsszelben a NATO fennállásának 75. évfordulóját.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!