Ünnep. Rob Bauer admirális, a NATO katonai bizottságának elnöke, Jens Stoltenberg főtitkár és Mircea Geoană főtitkár-helyettes a NATO megalapításának 75. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen
Fotó: NATO.int
A NATO a történelem legsikeresebb szövetsége, az Egyesült Államok és Európa együtt erősebbek ennek kötelékében – jelentette ki az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) megalapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben Jens Stoltenberg főtitkár.
2024. április 04., 12:592024. április 04., 12:59
2024. április 04., 13:342024. április 04., 13:34
A tagállamok külügyminisztereinek hagyományosan az évfordulóhoz igazított tanácskozása második munkanapját megelőzően, a jubileumi megemlékezésen Stoltenberg hangsúlyozta: a közös védelmet szolgáló szerződés garancia az emberek biztonságára, a béke, a demokrácia és a jólét megőrzésére.
Európa egysége szükséges a biztonsághoz, de a kontinensnek szüksége van az Észak-Amerikával való szövetségre is, és fordítva. A NATO nemcsak Európa biztonságát erősíti, hanem Észak-Amerikáét is - húzta alá.
„Nem hiszek csak Amerikában, és nem hiszek csak Európában sem, de NATO-beli szövetségükben igen, mert együtt erősebbek vagyunk” – fogalmazott Stoltenberg, majd hozzátette: a NATO ma nagyobb, erősebb és egységesebb, mint valaha.
Fennállása óta a NATO-nak számos kihívással kellett szembenéznie, amelyek mind tanulsággal szolgáltak a szövetségeseknek.
„Minden tapasztalat és kihívás megtanított minket arra, hogy szükségünk van egymásra” – mondta.
„Mindez annak az ünnepélyes ígéretnek köszönhető, hogy összetartunk és megvédjük egymást, ahogyan a 75 év alatt mindvégig tettük” – zárta gondolatait a NATO-főtitkár.
A NATO-t a hidegháborús fegyverkezési verseny idején, 1949. április 4-én alapították Washingtonban.
Az alapító tagok között volt az Egyesült Államok, Belgium, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Izland, Kanada, Luxemburg, Norvégia, Olaszország és Portugália. Magyarország, Csehországgal és Lengyelországgal együtt, 1999-ben csatlakozott a katonai tömbhöz.
A NATO fő céljai között szerepel, hogy tagjai minden politikai és katonai eszközt igénybe vesznek a tagországok szabadságának és a biztonságának megvédése érdekében, és a bármelyik tag ellen irányuló támadást a szövetség összes tagja elleni agressziónak tekintenek.
Iohannis: Románia szilárdan elkötelezett a NATO folyamatos alkalmazkodásának folyamata mellett
Románia „szilárdan” elkötelezett a NATO állandó alkalmazkodási folyamata mellett – írta csütörtökön Klaus Iohannis államfő az X platformra.
„A NATO, a történelem legerősebb és legfontosabb védelmi szövetsége 75 éves. A jelenlegi nehéz körülmények között még nagyobb a jelentősége. Románia szilárdan elkötelezett a NATO folyamatos alkalmazkodásának folyamata mellett, amelynek az a célja, hogy erősebbé és felkészültebbé váljon a jövőre nézve” – írta az államfő.
Csütörtökön a NATO vezetőinek és a szövetséges tagállamok külügyminisztereinek részvételével ünneplik Brüsszelben a NATO fennállásának 75. évfordulóját.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Vasárnap 9 óráig 227 678 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
szóljon hozzá!