Schengen: megállapodás született arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag legyen

Schengen

Csatlakozás. A teljes jogú schengeni tagságról szóló hírt Orbán Viktor és Marcel Ciolacu Budapesten jelentette be

Fotó: Gov.ro

Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.

Krónika

2024. november 22., 13:432024. november 22., 13:43

2024. november 22., 17:372024. november 22., 17:37

Mint arról beszámoltunk, a nap folyamán Magyarország az Európai Unió soros elnökeként adott otthont annak a megbeszélésnek, amelyen a magyar belügyminiszter mellett a román, az osztrák és a bolgár belügyi tárca vezetője, valamint Ylva Johannson uniós belügyi biztos vett részt, és amelyen a teljes körű román és bolgár schengeni tagságot ellehetetlenítő osztrák vétó feloldásáról egyeztettek.
A jelek szerint sikerrel.

Idézet
Minden kritérium teljesült, és minden olyan akadály elhárult, amely lehetetlenné tette Románia csatlakozását a schengeni térséghez. Ez azt jelenti, hogy megállapodtunk abban, hogy mind a négy ország fáradhatatlanul azon fog dolgozni, hogy Románia január 1-jétől a schengeni térség tagja legyen, nemcsak légi és tengeri, hanem szárazföldi úton is.

Egy olyan döntés, amelyhez minden uniós belügyminiszterre szükség van” – mondta a magyar kormányfő Marcel Ciolacu miniszterelnökkel közös nyilatkozatában.

korábban írtuk

Orbán Viktor: Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával
Orbán Viktor: Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával

Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.

Decemberben születik meg a végső döntés a schengeni tagságról

Orbán Viktor bejelentette, hogy „ezt a döntést december 12-én hozzák meg Brüsszelben, ahol a magyar elnökség a mai ülés alapján memorandumot nyújt be, amelyet az uniós belügyminiszterek hagynak jóvá”.

Idézet
Ez vár ránk az elkövetkező napokban. Budapest arról lesz híres, hogy itt az utolsó sorompó is megszűnt, és előkészítették az utat a hivatalos döntésekhez, és ha minden a terveink szerint alakul, akkor január 1-jétől, ha autóval megyek a miniszterelnök úrhoz, nem fognak megállítani a határon, hanem mindenféle ellenőrzés nélkül mehetek majd az autómmal Budapestről Bukarestbe, ami nagyon fontos lesz az életünkben, mindannyiunk életében.

Szeretnék gratulálni a miniszterelnök úrnak ahhoz a fantasztikus munkához, amit ebben a tekintetben végzett” – tette hozzá Orbán Viktor.

korábban írtuk

Schengen: „döntő találkozóra” utazik Ciolacu Budapestre, Orbán Viktorral is találkozik
Schengen: „döntő találkozóra” utazik Ciolacu Budapestre, Orbán Viktorral is találkozik

Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.

Marcel Ciolacu köszönetet mondott Orbán Viktornak a schengeni csatlakozás támogatásáért

Marcel Ciolacu román miniszterelnök elmondta, hogy a négy érintett állam Budapesten tartózkodó belügyminisztereinek szintjén megállapodás született, és bízik abban, hogy Románia 13 év után az év végére eléri a teljes körű schengeni tagságot.

Idézet
Örülök, hogy ma Budapesten lehetek, Orbán miniszterelnökkel együtt. Legutóbb, amikor Bukarestben találkoztunk, néhányan mosolyogtak, amikor Orbán miniszterelnök úr egy híres filmből idézett, és azt mondta, hogy ez »egy gyönyörű barátság kezdete «. Az idő minket igazolt, és ma ismét együtt vagyunk, hogy fontos üzenetet adjunk át polgárainknak”

– mondta Ciolacu.

Kifejtette, hogy Románia és Magyarország együtt dolgozik a kétoldalú kapcsolatok erősítésével kapcsolatos kérdéseken, valamint az európai érdekű ügyeken.

„Ezért is örülök annak, hogy a héten megállapodás született az Európai Bizottság új csapatáról, ahol Románia első alkalommal tölti be a bizottság alelnöki tisztségét és egy fontos európai biztosi portfóliót” – mondta Ciolacu.

A román kormányfő elmondta, hogy külön köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnöknek azért, hogy folyamatosan támogatja Románia teljes körű csatlakozását a schengeni övezethez.

„Gratulálok az Európai Unió Tanácsa magyar elnökségének az ebben az időszakban végzett munkájához, de különösen ahhoz, hogy folyamatosan a figyelem középpontjában tartotta a schengeni kérdést.

Idézet
A románok már érezték a schengeni övezethez való részleges csatlakozás előnyeit, hiszen ez valami nagyon kézzelfogható dolog, de a teljes, szárazföldi határokkal is megvalósuló tagsággal a román gazdasági növekedés is fellendül. Az, hogy Románia átveszi az Európai Unió részleges határainak védelmét, Magyarországra is pozitív hatással lesz. Örülök, hogy a néhány hónappal ezelőtt, többek között Orbán miniszterelnökkel közösen elhatározott stratégia meghozta gyümölcsét, és ma már sikerül elérnünk céljainkat”

– mondta Marcel Ciolacu.

A román kormányfő bejelentette, hogy telefonbeszélgetést folytatott Karl Nehammer osztrák kancellárral, amelyben elmondta neki, hogy Románia teljes mértékben vállalja a felelősséget az EU külső határainak védelméért.

„A Budapesten jelen lévő négy érintett ország belügyminisztereinek szintjén is megállapodásra jutottunk, és szeretnék köszönetet mondani a tárgyalásokon részt vevő valamennyi csapatnak. Mindezen konkrétumok ismeretében bízom abban, hogy 13 év után Románia az év végére eléri a teljes schengeni csatlakozást” – mondta a miniszterelnök.

„Bevallom önnek, Orbán Viktor úr, az országomban következő választások kontextusától függetlenül, hogy ez a legerősebb üzenet a polgároknak, hogy nekünk, politikai vezetőknek van erőnk megvédeni az érdekeinket, és megtenni azt, ami szükséges mind európai, mind nemzeti szinten nemzeti céljaink eléréséhez” – tette hozzá Ciolacu.

A miniszterelnök köszönetet mondott Kelemen Hunornak, az RMDSZ elnökének is, aki elkísérte őt Budapestre.

„Végül, de nem utolsósorban, szeretném megköszönni barátomnak és romániai partneremnek, Kelemen Hunor úrnak a közvetlen közreműködését, amely összekötő kapocs kettőnk között, de a két ország között is!” – mondta a román kormányfő.

Cătălin Predoiu belügyminiszter a Magyarország, Ausztria és Bulgária belügyminiszterével, valamint Ylva Johanssonnal, az Európai Unió belügyi biztosával folytatott megbeszélése után elmondta, hogy mindannyiuk számára nagyon fontos volt, hogy ez a találkozó megállapodással záruljon, és sikerrel járjon a schengeni övezet bővítése felé vezető úton, és hogy

érdemi tárgyalások után sikerült megállapodniuk, a találkozó így sikeresnek tekinthető.

„Köszönöm Pintér Sándor miniszter úrnak a vendégszeretetét, hogy fogadott minket és megszervezte ezt a fontos találkozót. Természetesen szeretnék köszönetet mondani miniszteri kollégáimnak és barátaimnak, Pinter Sándornak, Gerhard Karnernek és Atanasz Ilkovnak. Természetesen szeretnék köszönetet mondani Ylva Johansson biztos asszonynak. Mindannyiunk számára nagyon fontos volt, hogy ez a találkozó megállapodással zárult, és hogy sikerrel jártunk a schengeni térségnek Románia és Bulgária szárazföldi határaival való kibővítése felé vezető úton. És ahogy kollégám és barátom, Pinter Sándor is mondta, alapos megbeszélések után megállapodásra jutottunk. A találkozó sikeres” - mondta a belügyminiszter.

korábban írtuk

Uniós biztos: „reális célkitűzés” Románia és Bulgária januári schengeni csatlakozása
Uniós biztos: „reális célkitűzés” Románia és Bulgária januári schengeni csatlakozása

Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.

Predoiu elmondta, hogy

Románia célja a találkozón az volt, hogy megteremtse a feltételeket ahhoz, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács decemberi ülésén pozitív döntés szülessen.

„Az volt a cél, hogy megteremtsük a feltételeket ahhoz, hogy az osztrák vétót feloldják, és még idén, 2024-ben döntés szülessen. És azt hiszem, ez volt a közös célunk, beleértve kollégámat és barátomat, Gerhard Karnert is. Fontos volt, hogy mindenki számára megnyugtató legyen, hogy a román és bolgár határőrök által a szerb, magyar és osztrák kollégákkal együtt végzett nagyon jó munka, amely az általunk megtett út alapja volt, Románia és Bulgária szárazföldi határokkal történő schengeni csatlakozását követően is folytatódni fog” – mondta Predoiu.

A miniszterelnök-helyettes megjegyezte, hogy „Románia biztonságot nyújt Európában, és Románia belépése a schengeni térségbe megerősíti a schengeni térséget”.

„Ezt számokkal és a meghozott intézkedésekkel bizonyítottuk. Munkánkat az Európai Bizottsággal, osztrák, magyar, szerb és bolgár kollégákkal együttműködve végeztük, kétoldalú programokon keresztül, a határvédelmi technológiába való befektetéseken keresztül, amelyeket a román költségvetésből, de európai pénzekből és a román határőrök nagyon jó szakmai képzése révén valósítottunk meg” – mondta Cătălin Predoiu.

Azt is elmondta, hogy sok energiát fektetett abba, hogy emelje a szakmai képzettségi szintet, és megszilárdítsa a román állampolgárok biztonságáért, a román határok és implicite az európai határok biztonságáért érzett felelősség mentalitását.

„Ezek voltak azok az elemek, amelyek megerősítették bizalmat, azt a bizalmat, amelyet Gerhard Karner úrral együtt lépésről lépésre építettünk tavaly óta, az augusztus 23-i bécsi találkozó óta, amelyet együtt építettünk Pintér Sándorral, Atanas zIlkov miniszterrel, elődjével, Kalin Sztoianovval, Johansson asszonnyal, minden európai kollégánkkal. Ez a bizalom fogja alátámasztani az előrevivő utat és a meghozandó döntést. Fontos volt, hogy ezt a bizalmat a helyszínen elért eredményekre építsük, nem ígéretekre, nem szavakra, nem beszédekre, hanem a helyszínen elért eredményekre. És azzal szeretném zárni, hogy nagyon büszke vagyok a román határőrök által, kollégáikkal együttműködve végzett munkára. A schengeni övezethez való csatlakozás után is számítunk rájuk” – mondta.

Predoiu azt is bejelentette, hogy

megállapodtak a határok megerősítését célzó intézkedéscsomagról. Így a többi országgal, köztük Bulgáriával együtt hozzájárulunk a 100 fős közös határőrkontingenshez, amelyet a török-bolgár határra telepítenek, és a többi rendőrségi együttműködési intézkedéshez is.

„Itt nincs semmi újdonság. Mi csak arra törekszünk, hogy folytassuk azt, amit eddig jól csináltunk. Úgy gondolom tehát, hogy jó munkát végeztünk, és még egyszer köszönöm kollégáimnak és barátaimnak, a minisztereknek, a biztos asszonynak. Továbbra is a munkánkra összpontosítunk, mind a helyszínen, mind a diplomáciai fórumokon, kapcsolatban maradunk, és ahogy kollégám és barátom, Gerhard Karner mondta, van még egy utolsó híd, amelyen át kell kelni. De ehhez szeretnék még hozzátenni valamit. Ma Budapesten egy nagyon fontos hídon keltünk át együtt, és úgy gondolom, hogy ez egy megvalósult cél számunkra. Mindannyian ezt akartuk” – tette hozzá Predoiu.

A január elsejei teljes körű csatlakozásról szóló hírt Pintér Sándor magyar belügyminiszter is tudatta a belügyi megbeszélés után, és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette.

Románia és Bulgária teljes mértékben a schengeni térséghez tartozik. A belső szárazföldi határellenőrzés eltörlésével az utolsó akadály is elhárult. Üdvözlöm a mai budapesti informális tárgyalások pozitív eredményét. Következik az EU Tanácsának hivatalos döntése”

– írta az X-en.

korábban írtuk

Schengen: január elsejétől csatlakozik Románia teljes jogú tagként a miniszterelnök szerint
Schengen: január elsejétől csatlakozik Románia teljes jogú tagként a miniszterelnök szerint

Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.

Mint ismert, az elmúlt két évben Ausztria ellenállása miatt hiúsult meg Románia schengeni integrációja.

Az ország – Bulgáriával együtt – idén március 31-étől hivatalosan a schengeni övezet részévé vált ugyan, ám a határnyitás egyelőre csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik, a közúti átkelésre nem.

Ráadásul az Air Schengen sem működik még tökéletesen, mivel számos tagállam nem tartja tiszteletben. Számos román állampolgár – köztük több politikus – arra panaszkodott, hogy közép- és nyugat-európai országok repülőterein továbbra is ellenőrzik a Romániából érkező utasok úti okmányait.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Orbán Viktor: Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával

Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.

Orbán Viktor: Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával
2024. november 22., péntek

Eszkaláció az EU szerint, hogy Moszkva interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be

Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.

Eszkaláció az EU szerint, hogy Moszkva interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be
2024. november 22., péntek

A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze Netanjahu elfogására szólította a részes államokat

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.

A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze Netanjahu elfogására szólította a részes államokat
2024. november 21., csütörtök

Putyin: az Ukrajnában vívott háború globális jelleget öltött

Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.

Putyin: az Ukrajnában vívott háború globális jelleget öltött
2024. november 21., csütörtök

Kreml: Moszkva felelős magatartást vár el a Nyugattól a nukleáris konfliktus megelőzésében

Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.

Kreml: Moszkva felelős magatartást vár el a Nyugattól a nukleáris konfliktus megelőzésében
2024. november 21., csütörtök

A Hamász főparancsnoka ellen is elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.

A Hamász főparancsnoka ellen is elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság
2024. november 21., csütörtök

Ukrajna egyes területeire Magyarország és Románia is igényt tarthatna: új orosz terv az ország felosztásáról

Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.

Ukrajna egyes területeire Magyarország és Románia is igényt tarthatna: új orosz terv az ország felosztásáról
2024. november 21., csütörtök

Elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.

Elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság
2024. november 21., csütörtök

Ukrajna intekontinetális ballisztikus rakéta kilövésével vádolja az oroszokat

Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.

Ukrajna intekontinetális ballisztikus rakéta kilövésével vádolja az oroszokat
2024. november 21., csütörtök

Orbán Viktor: a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti, hogy sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét

Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.

Orbán Viktor: a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti, hogy sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét