Csatlakozás. A teljes jogú schengeni tagságról szóló hírt Orbán Viktor és Marcel Ciolacu Budapesten jelentette be
Fotó: Gov.ro
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
2024. november 22., 13:432024. november 22., 13:43
2024. november 22., 17:372024. november 22., 17:37
Mint arról beszámoltunk, a nap folyamán Magyarország az Európai Unió soros elnökeként adott otthont annak a megbeszélésnek, amelyen a magyar belügyminiszter mellett a román, az osztrák és a bolgár belügyi tárca vezetője, valamint Ylva Johannson uniós belügyi biztos vett részt, és amelyen a teljes körű román és bolgár schengeni tagságot ellehetetlenítő osztrák vétó feloldásáról egyeztettek.
A jelek szerint sikerrel.
Egy olyan döntés, amelyhez minden uniós belügyminiszterre szükség van” – mondta a magyar kormányfő Marcel Ciolacu miniszterelnökkel közös nyilatkozatában.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Orbán Viktor bejelentette, hogy „ezt a döntést december 12-én hozzák meg Brüsszelben, ahol a magyar elnökség a mai ülés alapján memorandumot nyújt be, amelyet az uniós belügyminiszterek hagynak jóvá”.
Szeretnék gratulálni a miniszterelnök úrnak ahhoz a fantasztikus munkához, amit ebben a tekintetben végzett” – tette hozzá Orbán Viktor.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök elmondta, hogy a négy érintett állam Budapesten tartózkodó belügyminisztereinek szintjén megállapodás született, és bízik abban, hogy Románia 13 év után az év végére eléri a teljes körű schengeni tagságot.
– mondta Ciolacu.
Kifejtette, hogy Románia és Magyarország együtt dolgozik a kétoldalú kapcsolatok erősítésével kapcsolatos kérdéseken, valamint az európai érdekű ügyeken.
„Ezért is örülök annak, hogy a héten megállapodás született az Európai Bizottság új csapatáról, ahol Románia első alkalommal tölti be a bizottság alelnöki tisztségét és egy fontos európai biztosi portfóliót” – mondta Ciolacu.
„Gratulálok az Európai Unió Tanácsa magyar elnökségének az ebben az időszakban végzett munkájához, de különösen ahhoz, hogy folyamatosan a figyelem középpontjában tartotta a schengeni kérdést.
– mondta Marcel Ciolacu.
A román kormányfő bejelentette, hogy telefonbeszélgetést folytatott Karl Nehammer osztrák kancellárral, amelyben elmondta neki, hogy Románia teljes mértékben vállalja a felelősséget az EU külső határainak védelméért.
„A Budapesten jelen lévő négy érintett ország belügyminisztereinek szintjén is megállapodásra jutottunk, és szeretnék köszönetet mondani a tárgyalásokon részt vevő valamennyi csapatnak. Mindezen konkrétumok ismeretében bízom abban, hogy 13 év után Románia az év végére eléri a teljes schengeni csatlakozást” – mondta a miniszterelnök.
„Bevallom önnek, Orbán Viktor úr, az országomban következő választások kontextusától függetlenül, hogy ez a legerősebb üzenet a polgároknak, hogy nekünk, politikai vezetőknek van erőnk megvédeni az érdekeinket, és megtenni azt, ami szükséges mind európai, mind nemzeti szinten nemzeti céljaink eléréséhez” – tette hozzá Ciolacu.
„Végül, de nem utolsósorban, szeretném megköszönni barátomnak és romániai partneremnek, Kelemen Hunor úrnak a közvetlen közreműködését, amely összekötő kapocs kettőnk között, de a két ország között is!” – mondta a román kormányfő.
Cătălin Predoiu belügyminiszter a Magyarország, Ausztria és Bulgária belügyminiszterével, valamint Ylva Johanssonnal, az Európai Unió belügyi biztosával folytatott megbeszélése után elmondta, hogy mindannyiuk számára nagyon fontos volt, hogy ez a találkozó megállapodással záruljon, és sikerrel járjon a schengeni övezet bővítése felé vezető úton, és hogy
„Köszönöm Pintér Sándor miniszter úrnak a vendégszeretetét, hogy fogadott minket és megszervezte ezt a fontos találkozót. Természetesen szeretnék köszönetet mondani miniszteri kollégáimnak és barátaimnak, Pinter Sándornak, Gerhard Karnernek és Atanasz Ilkovnak. Természetesen szeretnék köszönetet mondani Ylva Johansson biztos asszonynak. Mindannyiunk számára nagyon fontos volt, hogy ez a találkozó megállapodással zárult, és hogy sikerrel jártunk a schengeni térségnek Románia és Bulgária szárazföldi határaival való kibővítése felé vezető úton. És ahogy kollégám és barátom, Pinter Sándor is mondta, alapos megbeszélések után megállapodásra jutottunk. A találkozó sikeres” - mondta a belügyminiszter.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Predoiu elmondta, hogy
„Az volt a cél, hogy megteremtsük a feltételeket ahhoz, hogy az osztrák vétót feloldják, és még idén, 2024-ben döntés szülessen. És azt hiszem, ez volt a közös célunk, beleértve kollégámat és barátomat, Gerhard Karnert is. Fontos volt, hogy mindenki számára megnyugtató legyen, hogy a román és bolgár határőrök által a szerb, magyar és osztrák kollégákkal együtt végzett nagyon jó munka, amely az általunk megtett út alapja volt, Románia és Bulgária szárazföldi határokkal történő schengeni csatlakozását követően is folytatódni fog” – mondta Predoiu.
„Ezt számokkal és a meghozott intézkedésekkel bizonyítottuk. Munkánkat az Európai Bizottsággal, osztrák, magyar, szerb és bolgár kollégákkal együttműködve végeztük, kétoldalú programokon keresztül, a határvédelmi technológiába való befektetéseken keresztül, amelyeket a román költségvetésből, de európai pénzekből és a román határőrök nagyon jó szakmai képzése révén valósítottunk meg” – mondta Cătălin Predoiu.
Azt is elmondta, hogy sok energiát fektetett abba, hogy emelje a szakmai képzettségi szintet, és megszilárdítsa a román állampolgárok biztonságáért, a román határok és implicite az európai határok biztonságáért érzett felelősség mentalitását.
„Ezek voltak azok az elemek, amelyek megerősítették bizalmat, azt a bizalmat, amelyet Gerhard Karner úrral együtt lépésről lépésre építettünk tavaly óta, az augusztus 23-i bécsi találkozó óta, amelyet együtt építettünk Pintér Sándorral, Atanas zIlkov miniszterrel, elődjével, Kalin Sztoianovval, Johansson asszonnyal, minden európai kollégánkkal. Ez a bizalom fogja alátámasztani az előrevivő utat és a meghozandó döntést. Fontos volt, hogy ezt a bizalmat a helyszínen elért eredményekre építsük, nem ígéretekre, nem szavakra, nem beszédekre, hanem a helyszínen elért eredményekre. És azzal szeretném zárni, hogy nagyon büszke vagyok a román határőrök által, kollégáikkal együttműködve végzett munkára. A schengeni övezethez való csatlakozás után is számítunk rájuk” – mondta.
Predoiu azt is bejelentette, hogy
„Itt nincs semmi újdonság. Mi csak arra törekszünk, hogy folytassuk azt, amit eddig jól csináltunk. Úgy gondolom tehát, hogy jó munkát végeztünk, és még egyszer köszönöm kollégáimnak és barátaimnak, a minisztereknek, a biztos asszonynak. Továbbra is a munkánkra összpontosítunk, mind a helyszínen, mind a diplomáciai fórumokon, kapcsolatban maradunk, és ahogy kollégám és barátom, Gerhard Karner mondta, van még egy utolsó híd, amelyen át kell kelni. De ehhez szeretnék még hozzátenni valamit. Ma Budapesten egy nagyon fontos hídon keltünk át együtt, és úgy gondolom, hogy ez egy megvalósult cél számunkra. Mindannyian ezt akartuk” – tette hozzá Predoiu.
A január elsejei teljes körű csatlakozásról szóló hírt Pintér Sándor magyar belügyminiszter is tudatta a belügyi megbeszélés után, és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette.
Románia és Bulgária teljes mértékben a schengeni térséghez tartozik. A belső szárazföldi határellenőrzés eltörlésével az utolsó akadály is elhárult. Üdvözlöm a mai budapesti informális tárgyalások pozitív eredményét. Következik az EU Tanácsának hivatalos döntése”
– írta az X-en.
Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.
Mint ismert, az elmúlt két évben Ausztria ellenállása miatt hiúsult meg Románia schengeni integrációja.
Az ország – Bulgáriával együtt – idén március 31-étől hivatalosan a schengeni övezet részévé vált ugyan, ám a határnyitás egyelőre csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik, a közúti átkelésre nem.
Ráadásul az Air Schengen sem működik még tökéletesen, mivel számos tagállam nem tartja tiszteletben. Számos román állampolgár – köztük több politikus – arra panaszkodott, hogy közép- és nyugat-európai országok repülőterein továbbra is ellenőrzik a Romániából érkező utasok úti okmányait.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
szóljon hozzá!