Rómeó vérzik: a román zsoldosok gyorsan megadták magukat, ennek is köszönhető a kongói lázadók győzelme

román zsoldosok

Megadás. A Kongóban tevékenykedő, Horațiu Potra által toborzott román zsoldosok inkább letették a fegyvert

Fotó: https://horatiupotraprimarie.ro/

Az ott harcoló román zsoldosok gyors fegyverletétele is hozzájárult ahhoz, hogy a Ruanda által támogatott lázadók elfoglalták Kongó Észak-Kivu tartományának legnagyobb városát, Gomát.

Krónika

2025. január 29., 20:352025. január 29., 20:35

2025. január 29., 20:432025. január 29., 20:43

A román zsoldosok kongói jelenléte már évek óta ismert tény.

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részének legnagyobb városa, Goma az M23 lázadók általi elfoglalása kétévnyi folyamatos erőszak után történt, és ismét az afrikai állam gyengeségét mutatja. A katonai akció azonban annak is aggasztó jele, hogy a lázadó csoportot támogató Ruanda hajlandó fegyveres erőit arra használni, hogy átrajzolja a régió térképét, és ezzel egy új, katasztrofális háborút kockáztat Afrikában – írja a The Economist.

korábban írtuk

Szorult helyzetben Georgescu zsoldosvezérének emberei Kongóban a lázadók támadása nyomán
Szorult helyzetben Georgescu zsoldosvezérének emberei Kongóban a lázadók támadása nyomán

Több tucatnyi, a Horațiu Potra által irányított magánhadsereg tagjaként a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykedő román állampolgár áll két napja ostrom alatt.

A gomai harcok gyökerei évtizedekkel ezelőttre nyúlnak vissza. 1993 és 2003 között Ruanda és más regionális hatalmak harcoltak a Kongót 1965 és 1997 között katasztrofálisan irányító Mobutu Sese Seko diktatúrája által hátrahagyott természeti kincsekért az országban, amelyet akkoriban még Zaire-nek hívtak.

Ruanda azt állítja, hogy meg akarja semmisíteni az 1994-es népirtást elkövető erők maradványait, és meg akarja védeni a véres hadjárat során lemészárolt tuszi népességet.

Ruandát azonban már régóta gyanúsítják azzal, hogy proxyerőket használ Kongó ásványkincseinek kifosztására és a régió saját befolyása alá vonására. A legfontosabb csoport, amely e cél elérését segítette, az M23 volt, amely nevét a 2009. március 23-án aláírt békemegállapodásról kapta, amelyet az egykor tuszik által vezetett csoport és a kongói kormány között írtak alá. 2012-ben az M23 rövid időre elfoglalta Gomát, mielőtt az ENSZ békefenntartói legyőzték.

A csoport 2022-ben alakult újra, miután Félix Tshisekedi kongói elnök megpróbálta úgy átalakítani a regionális szövetségeket, hogy Ruanda hátrányos helyzetbe kerüljön.

Az elmúlt két évben a lázadó csoport számos atrocitást követett el, köztük nemi erőszakot és tömeges gyilkosságokat, miközben egyre nagyobb területet foglalt el a KDK északkeleti részén fekvő Észak-Kivu tartományban, amelynek fővárosa Goma.

Ruanda azt állítja, hogy nem segíti az M23-as lázadókat, de egy ENSZ-jelentés „egyértelmű bizonyítékokat” tárt fel arra vonatkozóan, hogy a ruandai hadsereg katonái a lázadók oldalán harcoltak.

Az M23 páncélozott harckocsikat és föld-levegő rakétákat használt, ami miatt inkább hasonlítanak egy hadsereg hadosztályára, mint egy szervezetlen milíciára.

korábban írtuk

Bűnügyi felügyelet alá helyezték Georgescu zsoldosvezérének a fiát
Bűnügyi felügyelet alá helyezték Georgescu zsoldosvezérének a fiát

Horațiu Potra volt zsoldosvezér vasárnap este elhagyhatta a rendőrséget a fiával együtt, akit 60 napra bűnügyi felügyelet alá helyeztek, miután a csendőrök egy bukaresti tüntetésen viperával (teleszkópos gumibotot) találtak nála.

Nyugati diplomaták szerint a gomai bevonulás előtti hetekben Ruanda zavarta az M23-ellenes erők által használt GPS-eszközöket. Január 26-án a ruandai hadsereg egyik támadó drónja bombákat dobott a csatatérre, miközben az M23 csapatai egy több száz fős kongói különleges egységgel harcoltak a város szélén lévő Goma-hegyen, majd a városközpont utcáin.

Goma eleste azt mutatja, hogy Tshisekedi kongói elnök ígérete, miszerint békét és rendet teremt Kelet-Kongóban, kudarcot vallott, miután a decemberi utolsó kísérlet a konszenzus elérésére sikertelen volt.

Goma elvesztésének egyik oka, hogy a kongói hadsereg korrupt és alkalmatlan feladata ellátására. A védelmi vonalak január 26-án összeomlottak, és a katonák azonnal menekülni kezdtek az ostromlott városból.

Az ENSZ 14 000 békefenntartója (MONUSCO) sem volt hatékonyabb. A Dél-Afrikából odaküldött csapatok nagyrészt haszontalannak bizonyultak. Ugyanakkor

több száz európai zsoldos, akiket a helyiek „Rómeónak” neveznek, mert többségük Romániából származik, elhagyta állásait és leadta fegyvereit, hogy biztosítsa, hogy életben maradjon, és elmenekülhessen.

Mint arról beszámoltunk,

a több száz – egyes források szerint akár ezer – román zsoldost az a Horațiu Potra egykori légiós és zsoldosvezér toborozta, aki az utóbbi időben az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő Călin Georgescu biztonsági főnökeként ismert.

A zsoldosok a kongói kormánnyal kötött szerződés értelmében a kormánycsapatok oldalán harcoltak a lázadók ellen.

Mint arról beszámoltunk, még olyasmi is előfordult, hogy hivatásos csendőrök csak azért vettek ki több hetes betegszabadságot, hogy azalatt Potra zsoldoscsapatának tagjaként jó pénzért Kongóban teljesítsenek szolgálatot.

korábban írtuk

Őrizetbe került a Georgescuval hírbe hozott román zsoldosvezér
Őrizetbe került a Georgescuval hírbe hozott román zsoldosvezér

Több órás kihallgatást követően vasárnap este őrizetbe vette a ploieşti-i táblabírósági ügyészség az Afrikában működő zsoldoscsoport vezetőjeként is ismert Horaţiu Potra medgyesi városi tanácsost, aki Călin Georgescu közeli ismeretségi köréhez tartozik.

2012-ben Ruanda pénzügyi támogatói, például az Egyesült Államok nyomást gyakoroltak Paul Kagame elnökre, mielőtt a MONUSCO csapatai kiűzték az M23 harcosait.

Úgy tűnik, hogy ez a forgatókönyv nem ismétlődik meg, bár diplomáciai erőfeszítések történnek válaszul arra, amit a kongói kormány „hadüzenetnek” nevezett. William Ruto kenyai elnök tárgyalásokra szólított fel Kongó és Ruanda között.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai egyhangúlag felszólították az M23-at, hogy vonuljon ki Gomából, és elítélték „a külső erők engedély nélküli jelenlétét a KDK keleti részén”.

Sok megfigyelő számára azonban Ruanda bírálata túl kevés és túl kései. Ruandára 30 éven keresztül stabil országként tekintettek egy instabil régióban, Amerika pénzügyi támogatást is nyújtott számára. Nagy-Britannia eközben azt akarta, hogy az afrikai ország fogadjon be politikai menedékjogot kérő menekülteket.

korábban írtuk

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt
Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt

Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.

Az EU ásványkincs-kitermelési és infrastrukturális projektekre vonatkozó megállapodásokat kötött Kagaméval, és 40 millió eurót adott a ruandai hadseregnek az észak-mozambiki felkelők elleni harcra.

Most viszont úgy tűnik, hogy az ország az instabilitás forrásává válik az amúgy is forrongó régióban.

Román külügy: mindent megtesznek a román állampolgárok kijuttatása érdekében
A Kongói Demokratikus Köztársaságban (KDK) a közelmúltban bekövetkezett biztonsági fejleményekkel összefüggésben a bukaresti külügyminisztérium válságstábot hívott össze.
A tárca ismételten nyomatékosan ajánlja a román állampolgároknak, hogy ne utazzanak az országba, a már a KDK-ban tartózkodó román állampolgároknak pedig azt, hogy fontolják meg az ország azonnali elhagyását a rendelkezésre álló kereskedelmi járatokkal – közölte a tárca kedden este. A külügyminisztérium leszögezi, hogy a román hatóságok nemzetközi szinten folyamatosan arra törekednek, hogy gyors megoldásokat találjanak az országban tartózkodó román állampolgárok Kongói Demokratikus Köztársaságból való távozásának támogatására.
Vészhelyzet esetén a román állampolgárok a luandai (Angola) román nagykövetséghez fordulhatnak:

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Bekérették az ukrán külügyminisztériumba a magyar nagykövetet

Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.

Bekérették az ukrán külügyminisztériumba a magyar nagykövetet
2025. július 04., péntek

Nagy Csodálatos Törvény: adó- és kiadáscsökkentésről szóló jogszabályt fogadott el az amerikai képviselőház

Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.

Nagy Csodálatos Törvény: adó- és kiadáscsökkentésről szóló jogszabályt fogadott el az amerikai képviselőház
2025. július 04., péntek

Trump: nem szüneteltetjük teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de túl sok fegyvert adtunk

Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

Trump: nem szüneteltetjük teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de túl sok fegyvert adtunk
2025. július 03., csütörtök

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból
2025. július 03., csütörtök

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres

Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres
2025. július 03., csütörtök

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben

Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

2025. július 03., csütörtök

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart

Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart
2025. július 02., szerda

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást

A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást
2025. július 02., szerda

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor

Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor