Alternatív útvonalak. Miután az orosz Gazpromtól már nem kap gázt, Moldova két szomszédjától importál áramot
Fotó: Pixabay
A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.
2025. január 02., 10:572025. január 02., 10:57
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába, állítólag a Moldovagaz gázszállító vállalat adósságai miatt. A gázszállítások leállítása fűtéskimaradáshoz vezetett Moldova orosz ellenőrzésű Dnyeszteren túli régiójában, ami arra késztette Chișinăut, hogy alternatív áramforrásokat keressen.
Bár az EU az ukrajnai inváziót követően erőfeszítéseket tett az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére, néhány ország, köztük Moldova, Szlovákia és Magyarország továbbra is az orosz gázra támaszkodik.
ezt januárban kezdik el biztosítani. A NewsMaker szerint mintegy 30 százalékot a hőerőművek és a helyi megújulóenergia-termelők fedeznek majd.
Moldova Ukrajnából is importál majd villamos energiát. Az Energocom közölte, hogy az ukrán állami atomenergia-szolgáltatótól, az Enerhoatomtól fog áramot importálni éjszaka, amikor alacsonyabb a fogyasztás és többletforrás áll rendelkezésre.
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat 2022 vége óta 5,7 millió köbméter gázt szállított Moldovának. A teljes gázmennyiséget az orosz ellenőrzés alatt álló Dnyeszteren túli régióba küldték, ahol azt háztartási szükségletekre és a Dnyeszter folyó mindkét partját tápláló moldovai vízerőmű áramtermelésére használták fel.
A Gazprom szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába, állítólag a Moldovagaz adóssága miatt, amit a NewsMaker szerint egy nemzetközi könyvvizsgálat nem erősített meg.
Moszkva döntésére reagálva Dorin Recean moldovai miniszterelnök azzal vádolta a Kremlt, hogy „politikai fegyverként” használja az energiát.
Egy másik lépéssel Ukrajna szerdától megszüntette az orosz gáz ukrán területen keresztül történő tranzitját. Kijev többször figyelmeztetett, hogy nem hosszabbítja meg a tranzitmegállapodást, amikor az 2024 végén lejár, mert nem akarja finanszírozni Oroszország háborúját.
Zelenszkij hozzátette, hogy az európai szövetségesek egyik fő feladata jelenleg az, hogy támogassák Moldovát az energetikai átalakulásban.
„Minél több gáz áll rendelkezésre Európa valódi partnereinek gázából a piacon, annál hamarabb lesz úrrá az Oroszországtól való európai energiafüggőség utolsó negatív következményein” - mondta Zelenszkij.
Moldova, Európa egyik legszegényebb országa Ukrajna és az EU-tag Románia között fekszik. EU-tagjelöltként 2030-ra tagságra törekszik, de továbbra is ragaszkodik semleges státuszához.
Oroszország 2022 februárjában végrehajtott teljes körű ukrajnai inváziója fokozta Moldova biztonsági aggodalmait, mivel dróndarabok landoltak a területén, és Ukrajnát célzó rakéták haladtak át a légterén.
A nyugatbarát Maia Sandu elnök, akit a múlt hónapban újraválasztottak, bár a vártnál kisebb különbséggel, azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbálja destabilizálni a kormányát.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!