Alternatív útvonalak. Miután az orosz Gazpromtól már nem kap gázt, Moldova két szomszédjától importál áramot
Fotó: Pixabay
A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.
2025. január 02., 10:572025. január 02., 10:57
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába, állítólag a Moldovagaz gázszállító vállalat adósságai miatt. A gázszállítások leállítása fűtéskimaradáshoz vezetett Moldova orosz ellenőrzésű Dnyeszteren túli régiójában, ami arra késztette Chișinăut, hogy alternatív áramforrásokat keressen.
Bár az EU az ukrajnai inváziót követően erőfeszítéseket tett az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére, néhány ország, köztük Moldova, Szlovákia és Magyarország továbbra is az orosz gázra támaszkodik.
ezt januárban kezdik el biztosítani. A NewsMaker szerint mintegy 30 százalékot a hőerőművek és a helyi megújulóenergia-termelők fedeznek majd.
Moldova Ukrajnából is importál majd villamos energiát. Az Energocom közölte, hogy az ukrán állami atomenergia-szolgáltatótól, az Enerhoatomtól fog áramot importálni éjszaka, amikor alacsonyabb a fogyasztás és többletforrás áll rendelkezésre.
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat 2022 vége óta 5,7 millió köbméter gázt szállított Moldovának. A teljes gázmennyiséget az orosz ellenőrzés alatt álló Dnyeszteren túli régióba küldték, ahol azt háztartási szükségletekre és a Dnyeszter folyó mindkét partját tápláló moldovai vízerőmű áramtermelésére használták fel.
A Gazprom szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába, állítólag a Moldovagaz adóssága miatt, amit a NewsMaker szerint egy nemzetközi könyvvizsgálat nem erősített meg.
Moszkva döntésére reagálva Dorin Recean moldovai miniszterelnök azzal vádolta a Kremlt, hogy „politikai fegyverként” használja az energiát.
Egy másik lépéssel Ukrajna szerdától megszüntette az orosz gáz ukrán területen keresztül történő tranzitját. Kijev többször figyelmeztetett, hogy nem hosszabbítja meg a tranzitmegállapodást, amikor az 2024 végén lejár, mert nem akarja finanszírozni Oroszország háborúját.
Zelenszkij hozzátette, hogy az európai szövetségesek egyik fő feladata jelenleg az, hogy támogassák Moldovát az energetikai átalakulásban.
„Minél több gáz áll rendelkezésre Európa valódi partnereinek gázából a piacon, annál hamarabb lesz úrrá az Oroszországtól való európai energiafüggőség utolsó negatív következményein” - mondta Zelenszkij.
Moldova, Európa egyik legszegényebb országa Ukrajna és az EU-tag Románia között fekszik. EU-tagjelöltként 2030-ra tagságra törekszik, de továbbra is ragaszkodik semleges státuszához.
Oroszország 2022 februárjában végrehajtott teljes körű ukrajnai inváziója fokozta Moldova biztonsági aggodalmait, mivel dróndarabok landoltak a területén, és Ukrajnát célzó rakéták haladtak át a légterén.
A nyugatbarát Maia Sandu elnök, akit a múlt hónapban újraválasztottak, bár a vártnál kisebb különbséggel, azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbálja destabilizálni a kormányát.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!