Románia példaértékű az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság terén – vélekedett Iohannis washingtoni díjának átvételekor

Díjazták. Iohannis agyondicsérte Romániát, szerinte nem csupán az emberi jogok terén teljesít kiemelkedően, hanem a védelmi együttműködés és Ukrajna támogatása szempontjából is •  Fotó: Presidency.ro

Díjazták. Iohannis agyondicsérte Romániát, szerinte nem csupán az emberi jogok terén teljesít kiemelkedően, hanem a védelmi együttműködés és Ukrajna támogatása szempontjából is

Fotó: Presidency.ro

Románia példaértékűnek számít az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság terén is – ezt állította Klaus Iohannis román államfő, amikor helyi idő szerint szerdán este átvette az Atlanti Tanács nevű politikai think tank díját.

2024. május 09., 08:372024. május 09., 08:37

2024. május 09., 08:542024. május 09., 08:54

Mint korábban megírtuk, a testület Iohannis „transzatlanti és európai vezetői pályafutása és szerepe elismeréseként” kapta meg a 2024. évi Distinguished International Leadership Award nevű díjat.

Iohannis az első európai államfő, aki megkapta a díjat.

A román elnök az ünnepségen elmondta, hogy a díjat Románia elmúlt húsz évének méltó NATO-tagságáért, valamint az Egyesült Államok partnereként és barátjaként végzett vezetői tevékenysége elismeréseként fogadja el, és minden románnak, valamint a Románia és az Egyesült Államok közötti partnerségnek és barátságnak ajánlja.

Idézet
Közép- és Kelet-Európában Románia számos területen példát mutat – a NATO keleti szárnyának védelmétől kezdve a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság megerősítéséig. Románia erőfeszítéseinek eredményei messze túlmutatnak országhatárainkon, sőt, hozzájárultak Európa és a transzatlanti szövetség megerősítéséhez, és megérdemlik az elismerést”

– tette hozzá az elnök. Beszélt Románia Ukrajnának nyújtott segítségéről, hangsúlyozva, hogy az ország élen jár az Ukrajnát segítő erőfeszítésekben.

„2001-től kezdve, néhány évvel a NATO-csatlakozás előtt, majd a tagságunk két évtizede alatt Románia és a román nép merész, bátor és határozott döntéseket hozott, hogy megerősítse társadalmunk demokratikus szövetét, hogy eleget tegyen transzatlanti biztonsági kötelezettségvállalásainknak, és hogy országunkat a stratégiai stabilitás, a jólét és a haladás horgonyává tegye Európa egy még mindig nyugtalan térségében” – fejtette ki.

Iohannis hangsúlyozta a régió stratégiai jelentőségét,

felidézve Joe Biden jelenlegi amerikai elnök beszédét.

„2011-ben Joe Biden alelnök ugyanezen a színpadon állt, hogy átvegye ugyanezt a díjat, és nagyon határozottan nyilatkozott Amerika közép-európai szerepvállalásáról. Azt mondta: "Eljött az idő Közép-Európa számára. Önök megmutatták, hogy készen állnak közös kihívásainkra, hajlandóak szembenézni velük, és képesek megoldani azokat. Ezért Amerikában már nem azon gondolkodunk, hogy mit tehetünk Közép-Európáért, hanem azon, hogy mit tehetünk Közép-Európával együtt” – idézte fel.

Felhívta a figyelmet a Bukaresti 9-ek (B9) csoportra, arra a 2015-ben Románia és Lengyelország által létrehozott kezdeményezésre, amely a keleti szárny összes államát magában foglalja, és „szilárd platformot biztosít biztonsági erőforrásaink NATO-n belüli koordinációjához”.

Klaus Iohannis rámutatott, hogy

a keleti szárny legtöbb szövetséges országa megkezdte az előrelépést a védelmi költségvetés növelése, valamint a katonai infrastruktúra és felszerelés korszerűsítése terén.

•  Fotó: Presidency.ro Galéria

Fotó: Presidency.ro

Beszélt Oroszország Ukrajna elleni háborújáról és arról, hogy a térségben lévő NATO-államok hogyan reagáltak erre.

„Országaink képesek voltak egységesen, határozottan és erős elrettentő erőként fellépni az orosz terjeszkedéssel szemben, miközben hűek maradtak alapvető transzatlanti demokratikus értékeinkhez. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, ahogyan keleti szárnyunk államai reagáltak Oroszország Ukrajna elleni indokolatlan agressziójára, valamint Ukrajna létfontosságú szükségleteire, hogy megvédje magát és visszaverje ezt a szörnyű orosz támadást” – fogalmazott Iohannis.

Szerinte Románia „tényszerűen az Ukrajna megsegítésére irányuló erőfeszítések élvonalában van”. Emlékeztetett arra, hogy több mint 7,5 millió ukrán lépte át a romániai határt menedéket, biztonságot és szabad átjárást keresve.

„Közel 40 ezer gyermek tanul most román tantermekben. Több millió tonna humanitárius segély érkezett Ukrajnába Románián keresztül és Romániából. Románia emellett segített Ukrajnának fenntartani egy létfontosságú gazdasági útvonalat, kihasználva egyedülálló tengeri kapcsolatainkat, és megkönnyítve mintegy 40 millió tonna gabona – az ukrán gabonaexport mintegy 70 százaléka – átszállítását a romániai dunai és fekete-tengeri kikötőkön keresztül” – tette hozzá az elnök.

Iohannis hozzátette, hogy mindezek az erőfeszítések „folytatódnak, amíg szükséges”, mert Románia tudatában van annak, hogy kulcsszerepe van abban, hogy segítse Ukrajnát a győzelem és a béke elérésében, a gazdasági sikerben és az Európai Unióba való integrációban.

Iohannis szerint Románia komolyan vette a kérdést, miszerint mit tehet Amerika Közép-Európával együtt?

Idézet
Együtt dolgozunk a kollektív biztonságunk megerősítésén, a szabadság és a gazdasági fejlődés előmozdításán, és azon, hogy a demokrácia továbbra is eredményeket hozzon. Ez a mi közös felelősségünk, és számíthatnak arra, hogy képesek vagyunk teljesíteni azt. Mert az Egyesült Államoknak nincs jobb szövetségese Romániánál.

Ezt a díjat minden románnak, valamint a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti partnerségnek és barátságnak ajánlom” – tette hozzá Iohannis.

Mint arról beszámoltunk,

a román elnökön kívül Gina Raiomondo amerikai kereskedelmi miniszter, Christopher G. Cavoli amerikai tábornok, az európai szövetséges erők parancsnoka, valamint Michelle Yeoh Oscar-díjas színésznő, producer, az ENSZ fejlesztési programjának jótékonysági nagykövete, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja vehette át a kitüntetést.

•  Fotó: Presidency.ro Galéria

Fotó: Presidency.ro

„Az Atlantic Council Distinguished Leadership Awards a transzatlanti kapcsolatok pilléreit megtestesítő, kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyiségeket díjazza. Az esemény minden évben elit, nemzetközi közönséget hív össze – köztük jelenlegi és volt államfőket, politikai és szakpolitikai vezetőket, nagyköveteket, a kongresszus és a kormány tagjait, katonai parancsnokokat, nemzetközi üzleti vezetőket és a média vezető képviselőit” – olvasható a szervezet honlapján.

Mint ismeretes, Iohannis éppan abban az időszakban kapja meg a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzéséért odaítélt díjat, amikor versenybe szállt a NATO főtitkári tisztségéért, ugyanakkor az Egyesült Államok és a katonai szövetség számos befolyásos tagállama jelezte: riválisát, Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnököt támogatja.

korábban írtuk

Amerikai kitüntetést kap Iohannis a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzéséért
Amerikai kitüntetést kap Iohannis a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzéséért

Kitünteti Klaus Iohannis román államfőt az Atlatic Council (Atlanti Tanács) nevű befolyásos egyesült államokbeli agytröszt. A kitüntetés tényéről a szervezet számolt be honlapján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

Moszkva azt állítja, jelentős előrelépés történt a tűzszünet felé, az ukrán külügyminiszter Európa elleni orosz támadást vizionál

Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.

Moszkva azt állítja, jelentős előrelépés történt a tűzszünet felé, az ukrán külügyminiszter Európa elleni orosz támadást vizionál
2025. április 03., csütörtök

EU-biztos: a tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni

Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.

EU-biztos: a tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni
2025. április 03., csütörtök

Rutte: az Egyesült Államok elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy a többiek is többet költsenek védelemre

Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.

Rutte: az Egyesült Államok elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy a többiek is többet költsenek védelemre
2025. április 03., csütörtök

„Politikai testületté vált”: Magyarország kilép Nemzetközi Büntetőbíróságból

Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.

„Politikai testületté vált”: Magyarország kilép Nemzetközi Büntetőbíróságból
2025. április 03., csütörtök

Újabb amerikai–orosz találkozó az ukrajnai fegyverszünet témájában

Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.

Újabb amerikai–orosz találkozó az ukrajnai fegyverszünet témájában
2025. április 02., szerda

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
2025. április 02., szerda

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát

A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát
2025. április 02., szerda

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt
2025. április 02., szerda

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét

Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét
2025. április 02., szerda

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van

Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van