Fotó: Presidency.ro
Románia kétoldalú biztonsági megállapodást ír alá Ukrajnával csütörtök reggel – jelentette ki Klaus Iohannis államfő Washingtonban tartott szerdai sajtótájékoztatóján.
2024. július 10., 19:192024. július 10., 19:19
2024. július 10., 19:492024. július 10., 19:49
Az elnök hangsúlyozta, Románia is csatlakozik azokhoz az országokhoz, amelyek kétoldalú biztonsági megállapodást írtak alá Ukrajnával. Az államfő rámutatott arra is, Románia különös jelentőséget tulajdonít a Moldovai Köztársaságnak, és „a Moldovai Köztársaság is szerepelni fog a NATO-csúcstalálkozó zárónyilatkozatában”.
Iohannis Washingtonban bejelentette azt is, hogy Románia egy másik Patriot rakétavédelmi rendszert vár az Ukrajnának adományozottért cserébe. Az elnök sajtótájékoztatóján rámutatott, Románia támogatja Ukrajnát és a Moldovai Köztársaságot, „mert megteheti és mert így tartja helyénvalónak”. „Románia egy mindenféle segítségért könyörgő országból olyan állammá vált, amelyik kellő erővel, energiával és kapacitással rendelkezik ahhoz, hogy biztonságot exportáljon a régióba” – fogalmazott a román államfő.
Iohannis hozzátette, amint azt a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) legutóbbi ülésén is megtárgyalták, Románia egy másik Patriot rakétavédelmi rendszert vár az Ukrajnának adományozottért cserébe. „Nyilván nem holnapra várjuk, de a közeljövőben. Úgy gondolom, hogy az adományunk kompenzálásaként gyorsabban kiszállítják majd ezeket a rendszereket” – nyomatékosította az elnök.
„A stratégiai előnyünk egyértelműen az egység és a szolidaritás, és ezt nagyon világosan láthattuk az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta eltelt években” – fogalmazott az államfő. Iohannis azt is kiemelte, hogy NATO-tagsága révén olyan biztonsági garanciákat élvez Románia és a polgárai, mint még soha a történelem folyamán.
Iohannis egyébként az Ukrajnának nyújtott támogatás növelését szorgalmazta washingtoni sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva, hogy ha Ukrajna elveszíti a háborút, „mindannyian veszítünk”. Arra a kérdésre, hogy van-e egy időhorizont Ukrajna NATO-csatlakozására, az államfő azt válaszolta, nem tud becslésekbe bocsátkozni ezzel kapcsolatban, „mert nem mindegyik szövetséges ország van meggyőződve arról, hogy ennek sürgősen meg kell történnie”.
„Ami az Ukrajnának nyújtott támogatást illeti, itt az ideje, hogy legyünk realisták. Körülbelül felét szállítottuk le annak, amit megígértünk. Ha azt akarjuk, hogy Ukrajna nyerjen, többet kell adnunk” – fogalmazott a román elnök. Iohannis hangsúlyozta, ha Ukrajna elveszíti a háborút, „mindannyian veszítünk”. „Segíteni kell nekik, hogy ne veszítsék el a háborút” – nyomatékosította.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!