Robert C. Castel a Krónikának: reális cél a Hamász fegyveres szárnyának felszámolása, Izrael képes kétfrontos háborút vívni

Robert C. Castel a Krónikának: reális cél a Hamász fegyveres szárnyának felszámolása, Izrael képes kétfrontos háborút vívni

Képesek megbirkózni a feladattal. Az izraeli hadsereg helyt tud állni egy kétfrontos háborúban is

Fotó: Twitter/OSINT Defender

A Hamász múlt szombati terrorakciója után indított izraeli megtorló művelet reális célja a palesztin terrorszervezet fegyveres szárnyának felszámolása – jelentette ki a Krónikának Robert C. Castel magyar származású izraeli biztonságpolitikai szakértő. Az Aradon született elemző szerint az izraeli katonai hírszerzés nagyot hibázott, amikor nem volt képes előrejelezni a Hamász terrorakcióját, amelynek okaként egyrészt azt nevezte meg, hogy a terrorszervezet így próbálja meg visszahozni a köztudatba a palesztin kérdést, illetve hogy Irán geopolitikai játszmákba kezdett. A szakértő úgy véli, Izrael képes megvívni egy kétfrontos háborút is, és Iránra is fájdalmas csapást tud mérni, ha a perzsa állam aktívabban beavatkozna a konfliktusba.

Balogh Levente

2023. október 17., 18:242023. október 17., 18:24

2023. október 17., 18:492023. október 17., 18:49

A Hamász múlt szombati terrorakciója után indított izraeli megtorló művelet reális célja a palesztin terrorszervezet fegyveres szárnyának felszámolása – jelentette ki a Krónikának Robert C. Castel magyar származású izraeli biztonságpolitikai szakértő. Az aradi születésű elemző korábban a katonai hírszerzés tisztjeként szolgált az izraeli hadseregben, tartalékosként különböző beosztásokban szolgált az eltűnt katonák felkutatásával megbízott Eitán alakulat és az Eilati Antiterrorista Alakulat (Lotar Eilat) soraiban, jelenleg pedig – miközben az Izraeli Természetvédelmi Hatóság biztonsági főigazgatója – az Izraeli Terrorelhárító Központ tartalékos krízistárgyalójaként is tevékenykedik, ezért az október 7-ei terrortámadás nyomán tartalékosként mozgósították, majd néhány napja visszatérhetett a civil életbe. Castelt elöljáróban arról kérdeztük: hogyan hibázhatott ekkorát az izraeli hírszerzés, és mekkora felelősségük van a titkosszolgálatoknak abban, hogy a Hamász sikeresen végrehajthatta a rajtaütését, és emberek százait ölhette meg.

Mint elmondta,

volt egy olyan koncepció, amely szerint a Hamász meggyengült, sikerült elrettenteni, és inkább azzal foglalkozik, hogy megpróbálja belpolitikai téren konszolidálni a hatalmát, nem fog komolyabb katonai akcióba kezdeni Izrael ellen.

„Ezt többek között arra alapozták, hogy elfogadták a katari pénzeket, Izrael megnövelte a Gázából érkező vendégmunkások számát, illetve a Hamász nem lépett be abba az összecsapásba, amelyet Izrael a szintén Gázában állomásozó Iszlám Dzsihád terrorszervezettel vívott. Tehát volt egy sor jel, amely arra mutatott, hogy nem ez a Hamász stratégiája, és valószínűleg részükről ebben állt a megtévesztés” – hangsúlyozta az elemző.

Hozzátette, ebből kifolyólag

izraeli részről rosszul értelmezték azokat a jeleket, amelyek a támadással kapcsolatosan érkeztek.

„Ez olyan stratégiai meglepetés, amilyent a Barbarossa-hadműveletben, Pearl Harbor-nál vagy a jom kippúri háborúban is láttunk. Ez egy ismert jelenség a hadtörténelemben” – mutatott rá.

Nagyot hibázott a katonai hírszerzés

Az izraeli hírszerzés felelőssége kapcsán Robert C. Castel kifejtette: nem csupán a polgári szolgálatok hibáztak, ami történt, az elsősorban a katonai hírszerzés hibája, hiszen az ország határainak védelme elsősorban a hadsereg feladata.

Idézet
Ugyanakkor az is érdekes, hogy nem csak bennünket ért meglepetésszerűen a támadás, hanem az amerikaiakat és az egyiptomiakat is.

Bár van egy ilyen toposz, hogy az egyiptomiak előzetesen figyelmeztették Izraelt, ezt az egyiptomi hírszerzés is tagadja. Volt egy fake news, ezt néhány politikus fölkapta, de semmilyen tárgyi bizonyítékot nem láttunk erre. Lehetséges, hogy átment valamilyen teljesen általános figyelmeztetés, hogy »Te, öcsi figyelj oda!«, de ez nem jelent semmit” – fejtette ki. Hozzátette ugyanakkor: voltak bizonyos jelek két-három órával a támadás előtt arra nézvést, hogy valami készülődik, az alkotmányvédelmi hivatal igazgatóját is kiugrasztották az ágyából, és reggel négykor bement a parancsnokságra, hogy átnézze ezeket az információkat,

de úgy döntöttek, hogy csupán hadgyakorlatról van szó, és nem támadásról.

Galéria

Biztonsági rés. Az izraeli óvatlanságot kihasználva a Hamász terroristái akadálytalanul átjutottak a határkerítésen

Fotó: Videófelvétel

„Ugyanakkor kiküldtek embereket a terepre, hogy figyeljék meg, mi történt, aztán ők, vagyis a szakszolgálatok emberei ott harcoltak és ott is estek el a hadsereg egységei mellett, ők voltak az elsők között, akik meghaltak a támadásban” – mondta. Az elemző összegzésképpen kifejtette: rosszul értelmezték a jeleket, a reakció pedig nagyon későn érkezett.

A Hamász az eljelentéktelenedéstől tart, Irán a saját pecsenyéjét sütögeti

A Krónika kérdésére, hogy mi lehet a Hamász célja a terrortámadásokkal, Castel kifejtette: ebben a kérdésben két „vívóiskola” is létezik, amelyek ugyanakkor kiegészítik egymást.

Idézet
Az egyik magyarázat szerint a Hamász úgy érezte, hogy teljesen lesöprik az asztalról, kezd irrelevánssá válni.

Megkötötték az Ábrahám-egyezményeket, elkezdődött a normalizációs folyamat Szaúd-Arábiával, emiatt úgy érezték, hogy a Hamász és a palesztin nép – ha van ilyen – feje fölött mindenféle egyezményeket köt az összes többi arab ország, már senkinek sem fontos ez a dolog, az arab téma lekerült az asztalról, ezért kerestek egy drámai megoldást, hogy ismét visszahozzák a köztudatba a palesztin problémát” – ecsetelte az elemző.

Hozzátette: a másik „vívóiskola” azt mondja, hogy

mindez Irán sakkhúzása volt, hogy meggyengítse Izraelt, elvonja az Egyesült Államok figyelmét Ukrajnáról, és tehermentesítse Oroszországot, illetve hogy kiterjessze a befolyását.

„Az egyik egy lokális dolog, a másik egy középhatalmi-nagyhatalmi globális játszma része. De a két magyarázat nem zárja ki egymást, nagyon jó érvek vannak mind a kettő mellett” – hangsúlyozta.

„Faltól falig” tart a Gáza elleni akció támogatottsága

Kérdésünkre, milyen most a közhangulat Izraelben, mekkora a Gázai övezet elleni szárazföldi hadjárat támogatottsága, Robert C. Castel határozottan kijelentette: „faltól falig” tart. „Volt egy kezdeti döbbenet, amit düh váltott fel. Ugyanakkor

Idézet
nagyon fontos, hogy ezt az ember mérsékelje, és hideg fejjel hozzuk meg a döntéseket.

Ilyen szempontból nagyon jó jelnek tartom, hogy Izrael nem támadta meg azonnal, reflexszerűen a Gázai övezetet, csak kisebb kommandós rajtaütések voltak. Vannak pillanatok, amikor az embernek felül kell kerekednie azon, hogy »felforrt az agyvize«, le kell nyugodnia, át kell gondolnia a dolgokat, és nem kapkodva, hanem tervezetten, átgondoltan kell ezt az akciót végrehajtani” – figyelmeztetett.

Galéria

Háborús célok. Robert C. Castel szerint a Hamász fegyveres alakulatait fel lehet számolni, a túszok kiszabadítása azonban bizonytalan

Fotó: Pinti Attila

Izrael képes megbirkózni a többfrontos háborúval, de problémás a Hezbollah rakétaereje

Felvetésünkre, miszerint mennyire felkészült a közel-keleti ország arra, hogy esetleg többfrontos háborút kell vívnia, ha a Hezbollah is támad, az elemző rámutatott: ha van olyan tapasztalat, amit az ukrajnai háborúból leszűrhettünk, az az, hogy a világ egyetlen hadserege sincs felkészülve egy tömegháborúra. „Izrael sem volt arra felkészülve, hogy két nap alatt négyszázezer embert rántanak be tartalékos szolgálatra. Ha belegondolunk, egy magyarországnyi lakosság két nap alatt annyi embert mozgósított, mint Ukrajna másfél év alatt. Ekkora méretű dologra nyilvánvalóan nem voltunk felkészülve. Ugyanakkor azt hiszem, hogy Izrael minden további nélkül meg tud birkózni egy többfrontos háborúval a Hezbollah és a Hamász ellen.

Idézet
A problémát itt a Hezbollah rakétaütőereje jelenti, amely precíziós rakétákból áll, nem olyanokból, amelyek véletlenszerűen csapódnak be.

A precíziós rakéták sokkal nagyobb kárt tudnak okozni, arról nem is beszélve, hogy ha ez a háború elkezdődik, milyen károkat okoz a Gázai övezetben és Libanonban. Ennek iszonyatos ára lesz” – vetítette előre Castel.

Galéria

Támadnak? A Libanon déli részét megszálló síita Hezbollah Irán utasítására beszállhat az Izrael elleni harcokba

Fotó: Arab Center Washinton DC

A Krónika kérdésére, mi lesz akkor, ha Irán még aktívabban beszáll a háborúba, az elemző kifejtette, tudható, hogy

Irán csapatokat – síita milíciákat – vont össze Szíriában, a Golán-fennsíkon, az ország Izraelhez közeli részén.

„Vannak, akik százezres létszámról beszélnek. Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy ezek nem azok a klasszikus arab összfegyvernemi hadseregek, amelyek a ’67-es és a ’73-as háborúban fenyegették Izraelt. Láttuk, hogy mekkora károkat tudnak okozni ezek a gerilla/terrorhadseregek, ugyanakkor az ország létét nem veszélyeztetik. ’73-ban az ország léte forgott veszélyben, most erről nincs szó” – mutatott rá.

Galéria

Figyelmeztet. Ali Hamenei iráni ajatollah megfenyegette Izraelt a Hamász terroristái elleni csapások miatt

Fotó: Iran International

Kifejtette:

Izraelnek megvannak az eszközei arra, hogy közvetlenül megtámadja Iránt, ha a perzsa állam aktívabban bekapcsolódik a konfliktusba.

„Például az energetikai infrastruktúrájára mérhet csapást. Aki ismeri Irán energiaháztartását, az tudja, hogy az milyen szűk keresztmetszetű, és milyen könnyű néhány célpont megtámadásával gyakorlatilag megbénítani az egészet. Ráadásul az energiahordozók az ország bevételének jelentős részét teszik ki” – ecsetelte.

A Hamász katonai ereje felszámolható, de a túszok kiszabadítása nem garantált

Kérdésünkre, felszámolható-e a Hamász, Castel elmondta, bár sokan mondják azt a Hamász képviselte eszmék kapcsán, hogy egy gondolatot nem lehet pusztítani, a gondolat hordozóját igenis el lehet. „Szerintem teljesen reális, hogy sikerül felszámolni a Hamász katonai erejét. Nyilvánvaló, hogy nem az utolsó töltényig vagy az utolsó Kalasnyikovig fogjuk felszámolni, de

Idézet
épp úgy, ahogy 1982-ben kisöpörtük a Palesztin Felszabadítási Szervezet fegyveres erőit Libanonból, úgyanúgy lesz itt is a Hamásszal.

Az a terrorhadsereg, illetve az az infrastruktúra, amit kiépítettek, már nem lesznek a háború után. A következő réteg a Hamász adminisztratív, politikai hatalma a Gázai övezet fölött. Föltevődik a kérdés: föl akarjuk egyáltalán ezt számolni? Talán azt is föl lehet számolni, el lehet fogni, börtönbe lehet vetni a politikai és katonai vezetőiket. Az csak a nyugati értelmiségiek fejében létezik ugyanis, hogy elválaszthatók az egyenruhások a nem egyenruhásoktól, ezek nyugati babonák, kispolgári tempók” – hangoztatta.

Rámutatott ugyanakkor:

elvben ugyan felszámolható a Hamász vezetése, azonban akkor a kérdés az, hogy ki fogja menedzselni azt a kétmillió embert, azt a káoszt, ami a Gázai övezetben uralkodik.

„Vannak olyan konteók, miszerint Izraelnek az a célja, hogy kisöpörje a gázai lakosságot a Sínai-félszigetre, Egyiptomba. Ez nyilvánvalóan marhaság, hiszen egy ilyen cselekedet háborúba keverné Izraelt Egyiptommal, azzal az arab állammal, amellyel először kötött békeszerződést.

Idézet
A háború reális célja: elpusztítani a Hamász katonai erejét. A háborúnak nem reális célja az, hogy a túszokat visszakapjuk.

A világ minden ereje sem tudja garantálni azt, hogy egy túszt, akit egy alagútban tartanak, megtaláljuk és hazahozzuk. És nem egy túszról van szó, hanem több mint kétszázról” – mutatott rá Castel. A túsztárgyalóként is tevékenykedő szakember elmondta: meg kell érteni, hogy

a túszok „iszonyatosan értékes valutának” számítanak egy kompetens politikai vezetés kezében.

Galéria

„Aranytojások”. A Hamász a terrortámadás során civileket ejtett túszul

Fotó: Videófelvétel

„Ha viszont a csőcselék tartja őket a kezében, akkor borzalmas dolgokat láthatunk” – tette hozzá. Felvetésünkre, hogy jelen esetben melyikkel állunk szemben a kettő közül, Robert C. Castel kifejtette: ezt most nem lehet tudni „Azt hiszem, hogy megoszlik.

Idézet
A gázai hatalom mindent megtesz, hogy a saját kezében összpontosítsa ezeket az »aranytojásokat«, mert a túszok aranytojásnak számítanak.

Ha egy gázai politikai vezető el akarja árulni az ügyet, és meg akarja menteni magát, akkor a legjobb ajánlólevél az, ha hoz magával egy túszt az izraeli határra. Mindenki szeretné, hogy legyen egy ilyen aranytojás a zsebében. Nem tudjuk azonban, hogy mire lesznek képesek, nem lehet tudni, mennyire képes ellenőrzést gyakorolni a fegyveres csoportok fölött ez a terrorkormány ott Gázában” – mondta az elemző.

Csak akkor lesz béke, ha a palesztinok elismerik a zsidók jogát a saját államhoz

A Krónika kérdésére, miszerint lehetséges-e megbékélés a palesztinokkal, Castel kijelentette: a dolog egyszerű, a megbékélés egyetlen dolgon múlik. „Az oslói folyamattal Izrael elismerte, hogy a palesztinoknak is jár egy nemzetállam a Jordán folyó és a Földközi-tenger között valahol. Lehet vitatkozni a határokról, Jeruzsálemről, rengeteg a technikai kérdés, de Izrael elismerte azt, hogy ezen a területen a palesztinoknak is jussa van a nemzeti önrendelkezéshez.

Idézet
Most már csak egyetlenegy dolog hiányzik: hogy a palesztinok is elismerjék, hogy a zsidóknak is joga van egy zsidó nemzetállamhoz itt a Jordán folyó és a Földközi-tenger között valahol.

Lehet vitatkozni a határokon, a probléma azonban az, hogy a palesztinok nem képesek kimondani: »Igen, elismerjük a zsidók jogát a saját államra«. A palesztinok azt mondják: szerencsétlen zsidók egy vallási felekezet, semmi joguk nincs a saját államhoz, ők nem egy nemzet, és ha itt akarnak élni egy multikulti államban, mint Libanon, valahol a tel-avivi tengerparton, ahol a többség arab és a kisebbség zsidó, az rendben van, de nincs semmilyen vallási, teológiai alapja annak, hogy a zsidóknak állama legyen. Márpedig ameddig a palesztinok nem tudják elfogadni azt, amit mi elfogadtunk, addig itt nem lesz béke, és minden más csak mese. Ez a konfliktus lényege” – szögezte le Robert C. Castel a Krónikának.

korábban írtuk

A legfőbb iráni vallási vezető „a világ muszlimjainak haragjával” fenyegeti Izraelt a Hamász elleni válaszcsapás miatt
A legfőbb iráni vallási vezető „a világ muszlimjainak haragjával” fenyegeti Izraelt a Hamász elleni válaszcsapás miatt

Ha Izrael nem hagy fel a Gázai övezet elleni támadással, senki nem lesz képes megképes megállítani a világ muszlimjait és „az ellenállás erőit” – jelentette ki kedden Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője.

korábban írtuk

Biden Izraelbe látogat, Putyin Palesztina létrehozását szeretné, Irán Izrael elleni „megelőző csapással” fenyegetőzik
Biden Izraelbe látogat, Putyin Palesztina létrehozását szeretné, Irán Izrael elleni „megelőző csapással” fenyegetőzik

Joe Biden szerdán Izraelbe látogat – közölte a Közel-Keleten tartózkodó Antony Blinken külügyminiszter washingtoni idő szerint hétfő késő este.

korábban írtuk

Kilátástalanság, félelem uralja a közhangulatot Izraelben, ott élő erdélyi nő adott helyzetjelentést a Krónikának
Kilátástalanság, félelem uralja a közhangulatot Izraelben, ott élő erdélyi nő adott helyzetjelentést a Krónikának

Jóformán nem telik el nap Izraelben a háború kirobbanása óta anélkül, hogy a lakosságnak ne kellene az óvóhelyre menekülnie a légiriadók miatt. Egy több mint két évtizede Tel-Aviv közelében élő erdélyi nő nyilatkozott a Krónikának.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Tizenkettőre nőtt a tajvani földrengés áldozatainak a száma, még tart a mentési munka

A tajvani földrengés halálos áldozatainak száma tizenkettőre nőtt péntekre. A hatóságok földcsuszamlás és sziklaomlás kockázata mellett folytatják a mentési munkát a romok közt – közölték hivatalosan.

Tizenkettőre nőtt a tajvani földrengés áldozatainak a száma, még tart a mentési munka
2024. április 05., péntek

Nem tart a NATO újabb ukrajnai orosz offenzívától a közeljövőben

A NATO hírszerzési adatai arra utalnak, hogy Oroszország a közeljövőben valószínűleg nem indít nagyszabású offenzívát – jelentette csütörtökön a European Pravda egy névtelenséget kérő NATO-tisztségviselőre hivatkozva.

Nem tart a NATO újabb ukrajnai orosz offenzívától a közeljövőben
2024. április 05., péntek

Újabb gyanúsítottakat vettek őrizetbe a krasznogorszki merénylet ügyében

Három újabb gyanúsítottat vett őrizetbe az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) a krasznogorszki Crocus City Hall kulturális központ elleni terrortámadás ügyében csütörtökön Moszkvában, Jekatyerinburgban és Omszkban.

Újabb gyanúsítottakat vettek őrizetbe a krasznogorszki merénylet ügyében
2024. április 05., péntek

Washingtoni figyelmeztetés: megvonhatják a támogatást Izraeltől

Az Egyesült Államok órákon és napokon belül változtatást vár el Izraeltől a gázai humanitárius helyzet javítása és a segélymunkások védelme érdekében – közölte a Fehér Ház csütörtökön.

Washingtoni figyelmeztetés: megvonhatják a támogatást Izraeltől
2024. április 05., péntek

Az életével fizetett: halálos ítéletet hajtottak végre az Egyesült Államokban

Halálos ítéletet hajtottak végre Oklahoma államban egy több mint két évtizede történt kettős gyilkosság elkövetőjén, egy 41 éves férfin.

Az életével fizetett: halálos ítéletet hajtottak végre az Egyesült Államokban
2024. április 05., péntek

Moszkvai fenyegetés: a NATO-orosz kapcsolatok a közvetlen konfrontáció szintjén vannak

Gyakorlatilag a közvetlen konfrontáció szintjére csúsztak le Oroszország és a NATO közötti kapcsolatok – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő újságíróknak csütörtökön.

Moszkvai fenyegetés: a NATO-orosz kapcsolatok a közvetlen konfrontáció szintjén vannak
2024. április 04., csütörtök

Téli vihar tombolt az Egyesült Államok északkeleti részén, halálos áldozatokat is követelt

Halálos áldozatokat követelt, valamint több mint félmillió fogyasztónál okozott áramszünetet az Egyesült Államok északkeleti államaiba érkezett, havazással járó viharzóna szerdán és csütörtökön.

Téli vihar tombolt az Egyesült Államok északkeleti részén, halálos áldozatokat is követelt
2024. április 04., csütörtök

A NATO-főtitkár szerint a szövetség nem tervez csapatokat küldeni Ukrajna területére

A NATO nem tervez csapatokat küldeni Ukrajna területére, erre vonatkozóan nem érkezett semmilyen kérés, de az ukránok felszerelést, lőszert, fegyvereket kérnek, amit mi biztosítunk – szögezte le Jens Stoltenberg.

A NATO-főtitkár szerint a szövetség nem tervez csapatokat küldeni Ukrajna területére
2024. április 04., csütörtök

Stoltenberg: a NATO ma nagyobb, erősebb és egységesebb, mint valaha

A NATO a történelem legsikeresebb szövetsége, az Egyesült Államok és Európa együtt erősebbek ennek kötelékében – jelentette ki a NATO megalapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben Jens Stoltenberg főtitkár.

Stoltenberg: a NATO ma nagyobb, erősebb és egységesebb, mint valaha
2024. április 04., csütörtök

Amerikai kitüntetést kap Iohannis a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzéséért

Kitünteti Klaus Iohannis román államfőt az Atlatic Council (Atlanti Tanács) nevű befolyásos egyesült államokbeli agytröszt. A kitüntetés tényéről a szervezet számolt be honlapján.

Amerikai kitüntetést kap Iohannis a transzatlanti kapcsolatok szorosabbra fűzéséért