Fotó: Facebook/rishisunak
Rishi Sunak volt brit pénzügyminiszter vasárnap bejelentette, hogy indul a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőválasztási versenyében.
2022. október 23., 15:302022. október 23., 15:30
Sunak hivatalos bejelentését feszült várakozás előzte meg, mivel a sajtó, a politikai elemzők és a fogadóirodák egyöntetűen őt tartják a legesélyesebb jelöltnek a pártvezetői tisztségre.
A Konzervatív Párt új vezetője lesz az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke.
A BBC brit közszolgálati médiatársaság által vezetett listán vasárnap 130 olyan konzervatív párti képviselő neve szerepelt, akik hivatalosan közölték, hogy Sunakot támogatják.
A BBC adatai szerint a posztra még esélyesnek tartható másik két potenciális jelölt közül Boris Johnson volt miniszterelnöknek jelenleg 55, Penny Mordaunt volt védelmi miniszternek – a brit védelmi tárca eddigi első és egyetlen női vezetőjének – 23 támogatója van a konzervatív frakcióban.
A három politikus közül egyedül Johnson nem jelentette még be hivatalosan, hogy pályázik-e a Konzervatív Párt vezetői tisztségére, de egyik legszorosabb politikai szövetségese, Jacob Rees-Mogg, az üzleti ügyek minisztere a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában azt mondta, hogy Johnson „egyértelműen” indulni kíván a tisztségért.
A brit fogadóirodák a pénteki nyereménykiírásokból következtetve Rishi Sunak volt pénzügyminisztert tartják a győzelemre legesélyesebb jelöltnek a kormányzó Konzervatív Párt vezetői tisztségéért folyó versengésben.
Rees-Mogg szerint Boris Johnson is megszerezte a jelöltséghez minimálisan előírt száz tory frakciótag támogatását.
Ez már előző nap is elhangzott Johnson környezetéből, de az alsóházi konzervatív frakció számos tagja azonnal cáfolta, hogy a volt kormányfő összegyűjtötte a száz támogatót.
Sunak és Johnson vasárnapra virradó éjjel négyszemközti találkozót tartott, de erről – a megbeszélés tényén kívül – semmiféle részlet nem szivárgott ki.
Rishi Sunak a Twitteren közzétett vasárnapi nyilatkozatában, amelyben bejelentette indulását, azt ígérte, hogy megválasztása esetén kormányának „minden szintjén” a professzionalizmus jellemzi majd a munkát.
Ez alig burkolt utalás volt arra a modern brit politikatörténetben példátlan gazdaságpolitikai fiaskóra, amely először Kwasi Kwarteng előző pénzügyminiszter, majd néhány nappal később Liz Truss miniszterelnök bukásához vezetett.
Kwarteng szeptember végén átfogó, 45 milliárd font értékű adócsökkentési programot jelentett be a megélhetési nehézségek enyhítése és a gazdasági növekedés ösztönzése céljával, de az előterjesztést hatalmas piaci felfordulás követte, mivel a program nem tartalmazott érdemi számításokat és előrejelzéseket a tervbe vett adócsökkentések költségvetési hatásainak finanszírozhatóságáról.
A font az adóprogram ismertetése után példátlan ütemben kezdett gyengülni, árfolyama csaknem a paritásig zuhant a dollárral szemben, a brit államadósság-eszközök hozama meredeken megugrott, és mindez a Bank of England soron kívüli kötvénypiaci intervencióját tette szükségessé, mivel a brit jegybank szerint Nagy-Britannia pénzügyi stabilitása került veszélybe.
Mindezek nyomán mindhárom globális hitelminősítő, a Moody's, a Fitch Ratings és az S&P egyaránt leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a brit államadós-osztályzatok kilátását.
Liz Truss a múlt héten menesztette Kwartenget, és csütörtökön bejelentette, hogy ő is távozik, miután a példátlan piaci felfordulás miatt az alsóházi tory frakció ellene fordult.
A Konzervatív Párt új vezetőjének megválasztási folyamata legkésőbb október 28-án, pénteken lezárul, de ha a hétfő délutáni határidőig Sunakon kívül más nem tudja összegyűjteni a jelöltséghez minimálisan előírt száz frakciótámogatót, akkor hétfőtől ő lehet az Egyesült Királyság új miniszterelnöke.
A pénteken ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek többsége nem szeretné, ha Boris Johnson volt miniszterelnök visszatérne a kormányfői tisztségbe.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!