Fotó: Facebook/rishisunak
Rishi Sunak volt brit pénzügyminiszter vasárnap bejelentette, hogy indul a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőválasztási versenyében.
2022. október 23., 15:302022. október 23., 15:30
Sunak hivatalos bejelentését feszült várakozás előzte meg, mivel a sajtó, a politikai elemzők és a fogadóirodák egyöntetűen őt tartják a legesélyesebb jelöltnek a pártvezetői tisztségre.
A Konzervatív Párt új vezetője lesz az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke.
A BBC brit közszolgálati médiatársaság által vezetett listán vasárnap 130 olyan konzervatív párti képviselő neve szerepelt, akik hivatalosan közölték, hogy Sunakot támogatják.
A BBC adatai szerint a posztra még esélyesnek tartható másik két potenciális jelölt közül Boris Johnson volt miniszterelnöknek jelenleg 55, Penny Mordaunt volt védelmi miniszternek – a brit védelmi tárca eddigi első és egyetlen női vezetőjének – 23 támogatója van a konzervatív frakcióban.
A három politikus közül egyedül Johnson nem jelentette még be hivatalosan, hogy pályázik-e a Konzervatív Párt vezetői tisztségére, de egyik legszorosabb politikai szövetségese, Jacob Rees-Mogg, az üzleti ügyek minisztere a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában azt mondta, hogy Johnson „egyértelműen” indulni kíván a tisztségért.
A brit fogadóirodák a pénteki nyereménykiírásokból következtetve Rishi Sunak volt pénzügyminisztert tartják a győzelemre legesélyesebb jelöltnek a kormányzó Konzervatív Párt vezetői tisztségéért folyó versengésben.
Rees-Mogg szerint Boris Johnson is megszerezte a jelöltséghez minimálisan előírt száz tory frakciótag támogatását.
Ez már előző nap is elhangzott Johnson környezetéből, de az alsóházi konzervatív frakció számos tagja azonnal cáfolta, hogy a volt kormányfő összegyűjtötte a száz támogatót.
Sunak és Johnson vasárnapra virradó éjjel négyszemközti találkozót tartott, de erről – a megbeszélés tényén kívül – semmiféle részlet nem szivárgott ki.
Rishi Sunak a Twitteren közzétett vasárnapi nyilatkozatában, amelyben bejelentette indulását, azt ígérte, hogy megválasztása esetén kormányának „minden szintjén” a professzionalizmus jellemzi majd a munkát.
Ez alig burkolt utalás volt arra a modern brit politikatörténetben példátlan gazdaságpolitikai fiaskóra, amely először Kwasi Kwarteng előző pénzügyminiszter, majd néhány nappal később Liz Truss miniszterelnök bukásához vezetett.
Kwarteng szeptember végén átfogó, 45 milliárd font értékű adócsökkentési programot jelentett be a megélhetési nehézségek enyhítése és a gazdasági növekedés ösztönzése céljával, de az előterjesztést hatalmas piaci felfordulás követte, mivel a program nem tartalmazott érdemi számításokat és előrejelzéseket a tervbe vett adócsökkentések költségvetési hatásainak finanszírozhatóságáról.
A font az adóprogram ismertetése után példátlan ütemben kezdett gyengülni, árfolyama csaknem a paritásig zuhant a dollárral szemben, a brit államadósság-eszközök hozama meredeken megugrott, és mindez a Bank of England soron kívüli kötvénypiaci intervencióját tette szükségessé, mivel a brit jegybank szerint Nagy-Britannia pénzügyi stabilitása került veszélybe.
Mindezek nyomán mindhárom globális hitelminősítő, a Moody's, a Fitch Ratings és az S&P egyaránt leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a brit államadós-osztályzatok kilátását.
Liz Truss a múlt héten menesztette Kwartenget, és csütörtökön bejelentette, hogy ő is távozik, miután a példátlan piaci felfordulás miatt az alsóházi tory frakció ellene fordult.
A Konzervatív Párt új vezetőjének megválasztási folyamata legkésőbb október 28-án, pénteken lezárul, de ha a hétfő délutáni határidőig Sunakon kívül más nem tudja összegyűjteni a jelöltséghez minimálisan előírt száz frakciótámogatót, akkor hétfőtől ő lehet az Egyesült Királyság új miniszterelnöke.
A pénteken ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek többsége nem szeretné, ha Boris Johnson volt miniszterelnök visszatérne a kormányfői tisztségbe.
Ferenc pápa vasárnap elhagyja a kórházat, és visszatér a Vatikánba – jelentette be Sergio Alfieri, a Ferenc pápát kezelő orvoscsoport vezetője a Gemelli-klinikán szombat este.
Újraindult szombaton a menetrend szerinti forgalom a londoni Heathrow repülőtéren, amelyet egy transzformátorállomáson keletkezett tűz miatt előző nap 16 órányi időtartamra lezártak.
Románia a továbbiakban is Ukrajna támogatásának logisztikai csomópontja marad – jelentette ki Ilie Bolojan az Európai Tanács csütörtöki ülése utáni sajtótájékoztatóján.
Több mint 6200 külföldön élő román állampolgár igényelt választási levélcsomagot a román állandó választási hatóságtól (AEP) a májusban megrendezendő, megismételt elnökválasztára – közölte pénteken a hatóság.
A Hamász három rakétát lőtt ki Tel-Avivra csütörtökön. A BBC szerint ez az első alkalom, hogy a terrorszervezet reagált, mióta Izrael újraindította katonai offenzíváját a Gázai övezetben.
Az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Tűz és áramszünet miatt egész napra bezárt pénteken a londoni Heathrow repülőtér. A zárlat többszázezer utast érint, és a repülőtér tágabb körzetében 16 ezernél több lakóingatlan is áram nélkül maradt. A tűz közvetlen körzetét a hatóságok kiürítették.
A Trump-adminisztráció a Romániára vonatkozó vízummentességi program esetleges elhalasztását fontolgatja, mivel az új amerikai elnök a migráció elleni küzdelemre és az amerikai határok megerősítésére összpontosít.
Megvétóztam a közös nyilatkozatot Ukrajna ügyében, ameddig a magyarok nem mondják el véleményüket Ukrajna európai uniós tagságáról, addig semmilyen ezzel kapcsolatos közös álláspontot nem tudunk támogatni – mondta Orbán Viktor.
Hétfőn Rijádban orosz-amerikai tárgyalások lesznek Ukrajnáról – közölte Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója.
szóljon hozzá!