Fotó: Agerpres/EPA
Sok román állampolgár is vesztegzár alá került Észak-Olaszországban, miután az itáliai hatóságok rendkívüli intézkedésekkel próbálják meggátolni a koronavírus elterjedését. Fertőzött itáliai románokról még nem kapott tájékoztatás a bukaresti külügyminisztérium.
2020. február 23., 13:182020. február 23., 13:18
2020. február 26., 11:562020. február 26., 11:56
Vesztegzárral próbálják megakadályozni a koronavírus elterjedését Olaszországban. Giuseppe Conte miniszterelnök szombat éjjel jelentette be, hogy az észak-olaszországi Lombardia, valamint Veneto térségében lezárják az gócpontokat, az ott élők a következő két hétben nem hagyhatják el a területet, és senki nem léphet be oda. Az utóbbi másfél napban e két övezetben óráról órára emelkedett a fertőzöttek száma.
A kaszárnyákat készítettek elő, ahol a fertőzés esetleges terjedésével további személyeket tudnak karanténba helyezni. Az intézkedés Venetóban 3500 személyt érint, Lombardiában közel 47 ezer lakost. Az érintett térségekben felfüggesztették a termelési tevékenységet, zárva vannak a vállalatok, gyárak, hivatalok, oktatási intézmények, üzletek, templomok. Nem közlekednek a vonatok és leállították a helyi tömegközlekedést is. A lakosokat arra kérték, ne csoportosuljanak, ha tehetik, maradjanak otthon.
Az érintett önkormányzatokba úgynevezett steril folyosókon keresztül érkeznek az élelmiszerek, gyógyszerek. Az utcákat rendőrök és katonák ellenőrzik. Az egyelőre kéthetes vesztegzár bevezetéséhez a római kormány nemzetbiztonsági készültséget rendelt el az adott területeken: ezzel tudta elérni az itt élők mozgásának korlátozását. Hasonló intézkedést eddig csak terrorista veszély esetén rendeltek el Olaszországban – emlékeztetett beszámolójában az MTI. Az eddigi adatok szerint 76-ra emelkedett az olaszországi fertőzöttek száma, és két idős személy meghalt.
A kitelepültek vagy ideiglenesen ott munkát vállalók rendszeresen látogatnak szülőföldjükre romániai családtagjaikhoz. Raed Arafat belügyi államtitkár szombaton arról tájékoztatott, hogy azok a román állampolgárok, akik jelenleg a fertőzésektől érintett olaszországi tartományokban tartózkodnak, hazatérésük esetén 14 napos karanténba fognak kerülni. Ezt vasárnap megerősítette a bukaresti egészségügyi minisztérium is, bejelentve: az ország valamennyi közúti, vasúti, légi és tengeri határátkelőjénél fokozzák a fertőzés behurcolását megelőző intézkedéseket; az átkelőkhöz a tárca orvosokat küld. Ugyanakkor a külügyminisztérium közölte: nem kapott olyan információkat a járvány által sújtott önkormányzatoktól, hogy románok is lennének a fertőzöttek között.
Giuseppe Conte miniszterelnök vezetésével ülésezik az olasz polgári védelem operatív stábja
Fotó: Governo.it
Giuseppe Conte olasz kormányfő egyébként úgy véli, a fertőzöttek számának hirtelen növekedése a „szigorú és hatékony” olaszországi egészségügyi ellenőrzéseknek az eredménye. A miniszterelnök szerint az olasz egészségügyi hatóságok az egyetlenek, melyek tüzetesen tesztelik a fertőzésgyanús betegeket, így több esetet tudtak azonosítani. Olasz egészségügyi szakértők úgy vélték, az első betegnél mulasztás történt, és nem azonosították időben, hogy koronavírus-fertőzésről van szó, ezért terjedt el a fertőzés. Olaszország január 31-én elsőként függesztette fel a Kínával közvetlen légi járatokat és országos vészhelyzetet rendelt el. Ennek ellenére jelenleg Olaszországban a legmagasabb a fertőzöttek száma Európában.
Lombardiában a fertőzés elsőként egy 38 éves olasz férfin jelentkezett, aki egy Kínából visszatért kínai kollegájával találkozott. Az olasz férfi tucatnyi más személyt fertőzött meg. A kínai férfiről azonban kiderült, hogy nem fertőzött, Kínában élő családjában viszont vannak fertőzöttek. A venetói gócpont „okozóját” nem sikerült még azonosítani: a La Repubblica szerint az ottani fertőzöttek többsége ugyanazt a presszót látogatta. Állításaik szerint nem találkoztak Kínából érkezett személlyel.
Az utóbbi napokban több településen hisztérikus tiltakozással igyekezték megakadályozni, hogy a környéken helyezzék el a Kínából evakuált ukránokat, holott egyikük sem fertőzött. Ternopil megye megye több településén gyertyákat gyújtottak és azért imádkoztak, hogy zuhanjon le, vagy ne tudjon leszállni az a repülőgép, amelyik az ukránokat szállította. Sok helyi lakos a televízió nyilvánossága előtt azt javasolta, a csernobili tiltott övezetbe vigyék a vírusfertőzés veszélye miatt kimenekített honfitársakat. Ternopil városban a helyi szanatórium ápolói bejelentették, hogy nem veszik fel a munkát, amennyiben ott lesz a karantén. Novi Szanzsari lakói kétségbeesetten zárták le a bevezető utakat, égő autógumikkal „védték” a települést. A rohamrendőrök kíséretében érkező buszokat kövekkel, táglákkal dobálták meg. Történt ez azután, hog Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Facebookon is posztolt közleményében arra kérte a közvéleményt, őrizzék meg emberségüket, ne essenek pánikba és ne dőljenek be a hisztériakeltőknek.
A Ternopil megyei tanács szerdai rendkívüli ülésén határozatot fogadott el a Vuhanból evakuált ukránok régióban történő elhelyezése ellen. Vaszil Derevljanij, a megyei tanács elnökhelyettese „az ukrán nép genocídiumának” nevezte a kijevi döntést, hogy sűrűn lakott területen helyezik el a Kínából érkezőket. A botrányos helyzet miatt lemondott tisztségéről Ihor Szopel, Ternopil megye kormányzója.
Hétfőn este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát; a Szentatya első ravatala a Szent Márta-házban lesz, ahol elhunyt.
Egymás után méltatják a világ vezető politikusai, uralkodói a húsvéthétfőn, 7 óra 35 perckor, 88 éves korában elhunyt katolikus egyházfőt.
Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap elismerte, hogy egy egységének katonái szakmai hibákat követtek el, amikor márciusban lelőttek tizenöt palesztin mentőápolót, illetve tűzoltót a Gázai övezetben – noha az IDF szerint Hamász-tagok is voltak közöttük.
Nyolcvannyolc éves korában, húsvét hétfőjén elhunyt Ferenc pápa.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nem adott parancsot a rövid húsvéti tűzszünet meghosszabbítására a korábban bejelentett időkereten túl – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
szóljon hozzá!