Fotó: Agerpres/EPA
Sok román állampolgár is vesztegzár alá került Észak-Olaszországban, miután az itáliai hatóságok rendkívüli intézkedésekkel próbálják meggátolni a koronavírus elterjedését. Fertőzött itáliai románokról még nem kapott tájékoztatás a bukaresti külügyminisztérium.
2020. február 23., 13:182020. február 23., 13:18
2020. február 26., 11:562020. február 26., 11:56
Vesztegzárral próbálják megakadályozni a koronavírus elterjedését Olaszországban. Giuseppe Conte miniszterelnök szombat éjjel jelentette be, hogy az észak-olaszországi Lombardia, valamint Veneto térségében lezárják az gócpontokat, az ott élők a következő két hétben nem hagyhatják el a területet, és senki nem léphet be oda. Az utóbbi másfél napban e két övezetben óráról órára emelkedett a fertőzöttek száma.
A kaszárnyákat készítettek elő, ahol a fertőzés esetleges terjedésével további személyeket tudnak karanténba helyezni. Az intézkedés Venetóban 3500 személyt érint, Lombardiában közel 47 ezer lakost. Az érintett térségekben felfüggesztették a termelési tevékenységet, zárva vannak a vállalatok, gyárak, hivatalok, oktatási intézmények, üzletek, templomok. Nem közlekednek a vonatok és leállították a helyi tömegközlekedést is. A lakosokat arra kérték, ne csoportosuljanak, ha tehetik, maradjanak otthon.
Az érintett önkormányzatokba úgynevezett steril folyosókon keresztül érkeznek az élelmiszerek, gyógyszerek. Az utcákat rendőrök és katonák ellenőrzik. Az egyelőre kéthetes vesztegzár bevezetéséhez a római kormány nemzetbiztonsági készültséget rendelt el az adott területeken: ezzel tudta elérni az itt élők mozgásának korlátozását. Hasonló intézkedést eddig csak terrorista veszély esetén rendeltek el Olaszországban – emlékeztetett beszámolójában az MTI. Az eddigi adatok szerint 76-ra emelkedett az olaszországi fertőzöttek száma, és két idős személy meghalt.
A kitelepültek vagy ideiglenesen ott munkát vállalók rendszeresen látogatnak szülőföldjükre romániai családtagjaikhoz. Raed Arafat belügyi államtitkár szombaton arról tájékoztatott, hogy azok a román állampolgárok, akik jelenleg a fertőzésektől érintett olaszországi tartományokban tartózkodnak, hazatérésük esetén 14 napos karanténba fognak kerülni. Ezt vasárnap megerősítette a bukaresti egészségügyi minisztérium is, bejelentve: az ország valamennyi közúti, vasúti, légi és tengeri határátkelőjénél fokozzák a fertőzés behurcolását megelőző intézkedéseket; az átkelőkhöz a tárca orvosokat küld. Ugyanakkor a külügyminisztérium közölte: nem kapott olyan információkat a járvány által sújtott önkormányzatoktól, hogy románok is lennének a fertőzöttek között.
Giuseppe Conte miniszterelnök vezetésével ülésezik az olasz polgári védelem operatív stábja
Fotó: Governo.it
Giuseppe Conte olasz kormányfő egyébként úgy véli, a fertőzöttek számának hirtelen növekedése a „szigorú és hatékony” olaszországi egészségügyi ellenőrzéseknek az eredménye. A miniszterelnök szerint az olasz egészségügyi hatóságok az egyetlenek, melyek tüzetesen tesztelik a fertőzésgyanús betegeket, így több esetet tudtak azonosítani. Olasz egészségügyi szakértők úgy vélték, az első betegnél mulasztás történt, és nem azonosították időben, hogy koronavírus-fertőzésről van szó, ezért terjedt el a fertőzés. Olaszország január 31-én elsőként függesztette fel a Kínával közvetlen légi járatokat és országos vészhelyzetet rendelt el. Ennek ellenére jelenleg Olaszországban a legmagasabb a fertőzöttek száma Európában.
Lombardiában a fertőzés elsőként egy 38 éves olasz férfin jelentkezett, aki egy Kínából visszatért kínai kollegájával találkozott. Az olasz férfi tucatnyi más személyt fertőzött meg. A kínai férfiről azonban kiderült, hogy nem fertőzött, Kínában élő családjában viszont vannak fertőzöttek. A venetói gócpont „okozóját” nem sikerült még azonosítani: a La Repubblica szerint az ottani fertőzöttek többsége ugyanazt a presszót látogatta. Állításaik szerint nem találkoztak Kínából érkezett személlyel.
Az utóbbi napokban több településen hisztérikus tiltakozással igyekezték megakadályozni, hogy a környéken helyezzék el a Kínából evakuált ukránokat, holott egyikük sem fertőzött. Ternopil megye megye több településén gyertyákat gyújtottak és azért imádkoztak, hogy zuhanjon le, vagy ne tudjon leszállni az a repülőgép, amelyik az ukránokat szállította. Sok helyi lakos a televízió nyilvánossága előtt azt javasolta, a csernobili tiltott övezetbe vigyék a vírusfertőzés veszélye miatt kimenekített honfitársakat. Ternopil városban a helyi szanatórium ápolói bejelentették, hogy nem veszik fel a munkát, amennyiben ott lesz a karantén. Novi Szanzsari lakói kétségbeesetten zárták le a bevezető utakat, égő autógumikkal „védték” a települést. A rohamrendőrök kíséretében érkező buszokat kövekkel, táglákkal dobálták meg. Történt ez azután, hog Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Facebookon is posztolt közleményében arra kérte a közvéleményt, őrizzék meg emberségüket, ne essenek pánikba és ne dőljenek be a hisztériakeltőknek.
A Ternopil megyei tanács szerdai rendkívüli ülésén határozatot fogadott el a Vuhanból evakuált ukránok régióban történő elhelyezése ellen. Vaszil Derevljanij, a megyei tanács elnökhelyettese „az ukrán nép genocídiumának” nevezte a kijevi döntést, hogy sűrűn lakott területen helyezik el a Kínából érkezőket. A botrányos helyzet miatt lemondott tisztségéről Ihor Szopel, Ternopil megye kormányzója.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
A Külügyminisztérium vasárnap délután utazási figyelmeztetést adott ki a román állampolgárok számára, miután a spanyol meteorológusok vörös vagy narancssárga riasztást adtak ki intenzív esőzések és erős szél miatt.
Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.
Már több mint 75 millió amerikai állampolgár szavazott előre a november 5-i elnökválasztásokon, miközben egy felmérés szerint a demokrata elnökjelölt szeptember óta először jött föl az első helyre a billegő államnak tartott Michiganben.
Maia Sandu és Alexandr Stoianoglo mérkőznek meg a második fordulóban a moldovai elnökválasztáson, amely szimbolikus összecsapássá vált Nyugat és Moszkva között. Délután 1 óráig a szavazók több mint 29 százaléka adta le voksát.
Legkevesebb negyvenkét palesztin halt meg, több mint százötvenen pedig megsebesültek izraeli légi és tüzérségi támadásban a Gázai övezet középső részén fekvő Nuszeirát menekülttáborban – közölték palesztin egészségügyi vezetők szombaton.
Nagy változás előtt áll a nyugati világ: van egy új közép, van egy új többség, az emberek nagy többsége békepárti, migrációellenes és genderellenes – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap.
A spanyolországi áradások után eltűntnek nyilvánított 16 román állampolgár közül heten biztonságban vannak – közölte szombaton este a külügy. Ugyanakkor további tízezer rendfenntartót vezényelnek Valencia tartományba, hogy részt vegyenek a segítőmunkában.
Történelmi mértéket ért el szombaton a légszennyezés Lahorban, Pakisztán második legnagyobb városában, ahol a hatóságok már intézkedtek, hogy megkíséreljék megfékezni a szmogot.
szóljon hozzá!