A Vlagyimir Putyin orosz elnök szakácsaként is emlegetett Jevgenyij Prigozsin
Fotó: Videófelvétel
Megköszönte Jevgenyij Prigozsin, az orosz Wagner zsoldoscsoport alapítója Diana Şoşoacă román szenátornak, hogy olyan törvénytervezetet terjesztett be, amely azt irányozza elő, hogy Románia mondja fel az Ukrajnával megkötött barátsági szerződést, és csatoljon el olyan területeket, amelyek a két világháború között román fennhatóság alatt álltak.
2023. március 29., 20:422023. március 29., 20:42
2023. március 29., 20:452023. március 29., 20:45
Prigozsint az orosz Katonai figyelő című kiadvány kereste meg, hogy reagáljon Şoşoacă tervezetére. „A tervezetet Diana Şoşoacă szenátor, az SOS szélsőjobboldali párt alapítója nyújtotta be, aki többször bírálta az ukrán hatóságokat, a NATO-t, Amerikát és nyíltan támogatja Oroszországot. Nem titok, hogy Oroszországot más szélsőjobboldali politikusok is támogatják az EU-ban, többek között Franciaországban és Németországban (...). Ugyanakkor az Európai Unió szankciókat vezetett be a Wagner-csoport ellen. Ön szerint Oroszország hangja még mindig alig hallatszik az EU-ban? Fenntartja a kapcsolatot az oroszbarát európai parlamenti képviselőkkel az EU-ban?” – hangzott a Wagner alapítójához intézett kérdés.
Ami Oroszország hangját illeti, hogy senkit ne sértsek meg, csak annyit mondok: ahhoz, hogy a hangunkat meghallják, hangosan kell beszélnünk. Ha halkan beszélünk, és csak a saját jólétünkkel törődünk, senki sem fog meghallani” – hangzott a vendéglátó-ipari beruházásai miatt „Putyin szakácsaként” is emlegetett Prigozsin válasza.
Mint arról beszámoltunk, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) listáján mandátumhoz jutott, de azóta botrányai miatt a pártból kizárt, és független szenátorként tevékenykedő Şoşoacă Észak-Bukovina, Herța, Budzsák (Cahul, Bolgrad, Ismail) és a Kígyó-sziget mellett a román fennhatóság alatt sohasem álló máramarosi területeket is Romániához csatolná, amelyek jelenleg Kárpátaljához tartoznak.
A szenátor erre reagálva „alattomos támadásnak” minősítette a bejelentést, amely szerint annak a bizonyítéka, hogy Ukrajna „visszaéléseket elkövető fasiszta állam”. Meglátása szerint Ukrajna vele is úgy bánik, mint az ukrajnai román kisebbséggel, amelyet szintén nemzetbiztonsági kockázatnak tekint, ezért „szisztematikusan és programszerűen megpróbálják felszámolni egy etnikai tisztogatási és erőszakos ukránosítási folyamat során, ami a náci Németországot idézi”.
A Mirotvorec azzal vádolja Şoşoacát, hogy megsértette Ukrajna szuverenitását és területi épségét, ukránellenes propagandát folytatott, a Kreml propagandáját terjesztette, tagadta Ukrajna jogát ahhoz, hogy fegyveresen védekezzen az orosz agresszor ellen, és persze az általa benyújtott törvénytervezetről sem feledkeztek meg. Șoșoacát folyamatosan azzal gyanúsítják, hogy valójában orosz érdekeket képvisel.
A koronavírus-járvány idején járványtagadó és oltásellenes propagandát folytató politikus több ízben is részt vett az orosz nagykövetség által szervezett rendezvényeken, és egyértelmű, hogy amennyiben a bukaresti kormány magáévá tenné az általa megfogalmazott javaslatokat, azzal az Ukrajna elleni agresszió oldalára állna.
Már csak azért is, mert Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács alelnöke, volt állam- és kormányfő korábban utalt már arra, hogy Románia területeket szeretne szerezni Ukrajnától.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
szóljon hozzá!