Oroszország tárgyalásra kényszerítése még nagyon távoli – ismerte el Borrell

Nem működik. Josep Borrell szerint az EU tárgyalásokra akarja kényszeríteni Oroszországot az Ukrajnának nyújtott támogatás révén, de ez eddig nem jött össze •  Fotó: Josep Borell/Facebook

Nem működik. Josep Borrell szerint az EU tárgyalásokra akarja kényszeríteni Oroszországot az Ukrajnának nyújtott támogatás révén, de ez eddig nem jött össze

Fotó: Josep Borell/Facebook

Stratégiai logika van abban, hogy Ukrajnát politikailag és katonailag megerősítsük, azzal a céllal, hogy Oroszországot tárgyalásokra kényszerítsük, de be kell vallanom, hogy ez nagyon távoli kilátásnak tűnik – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő hétfőn Luxemburgban.

Hírösszefoglaló

2024. október 15., 08:282024. október 15., 08:28

Az EU-tagországok külügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján a főképviselő elmondta:

sok szó esik a békeformuláról és a katonai támogatásról, de a béke nem tévesztendő össze a kapitulációval.

Mint hangsúlyozta, az ukrán civil áldozatok száma idén erőteljesen növekedett, ahogy a kikötők és a gabonaexport elleni orosz támadások is, továbbá az orosz elnök azt tervezi hogy a télre sötétségbe és a hidegbe taszítja az ukrán lakosságot az energetikai infrastruktúra elleni támadásokkal.

Felhívta a figyelmet, hogy

szankciók kijátszása tartja működésben Oroszország hadigépezetét, ezért ezen a téren több előrelépésre van szükség.

„Nyugati gyártású elektronikus elemek továbbra is működnek az orosz fegyverkezési gépezetben. Folytatnunk kell tehát a szankciók kijátszása elleni küzdelmet, ez azonban tagállami felelősség is. Fokozni kell a kritikus alkatrészeket harmadik országokba exportáló vállalatok kellő megfigyelését” – hangsúlyozta.

Borrell szerint több szankcióra van szükség az orosz árnyékflotta ellen,

„mert az orosz szénhidrogének exportkapacitása hosszabbítja meg a háborút, és ez a flotta az, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy továbbra is exportáljon olajat”.

Kiemelte, hogy az ukrán fegyveres erők nagy nyomás alatt vannak a frontvonal mentén, ezért továbbra is biztosítani kell védelmi kapacitásaikat, és bővíteni kell az uniós kiképzési missziót.

Bejelentette, hogy

az EU meghosszabbítja katonai segítségnyújtási missziójának mandátumát a következő két évre,

és reményét fejezte ki, hogy a tagállamok hamarosan konszenzusra jutnak az Európai Békefenntartási Eszköz Ukrajna Támogatási Alapjának feloldására irányuló uniós javaslattal kapcsolatban is.

Eközben heves harcokról számolt be az ukrajnai frontvonalakon hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, továbbá arról, hogy az orosz csapatok több napja próbálnak áttörni az ukrán védelmen az oroszországi Kurszk megyében.

Mint az államfő a Telegramon írta, Olekszandr Szirszkij főparancsnok a hétfői haditanácson tájékoztatást adott a legfrissebb harctéri helyzetről. Jelentése szerint

a leghevesebb harcok változatlanul a Donyeck megyei Pokrovszk és Kurahove településeknél dúlnak.

Szirszkij kiemelte, hogy az orosz csapatok ötödik napja próbálják áttörni az ukrán védelmet a kurszki régióban. Hangsúlyozta egyúttal, hogy az ukrán katonák kitartanak, és ellentámadásba lendülnek.

Az elnök bejelentette, hogy ezen a héten nyilvánosan bemutatják az ukrán győzelmi tervet a partnerek által javasolt módosított változatában.

Pavlo Rozlacs, az ukrán 80. különálló deszantos rohamdandár parancsnoka a TSZN ukrán televíziónak hétfőn adott interjújában elmondta, hogy hogyan készítették elő az ukrán támadást az oroszországi Kurszk megye ellen. Két nappal a kurszki ukrán hadművelet augusztus 6-i kezdete előtt egységének egyik százada

a különleges alakulatok katonáival együtt behatolt Oroszországba, ahol előkészítette az ottani orosz csapatok kommunikációs rendszerének megsemmisítését és az ellenséges egységek megzavarását.

„Katonáink be tudtak menni az ellenséges vonalak mögé, ahol elfoglaltak egy orosz állást, majd egy másikat. Ezzel egy időben egy másik század tört át az aknamezőkön. Utána két zászlóalj haladt át egyszerre az aknamező egyetlen járatán. Megtisztítottuk a területet, és a mérnökök nyugodtan folytathatták a munkát” – fejtette ki.

Szavai szerint az orosz parancsnoki állásokra mért csapások megzavarták az orosz csapatok közötti kommunikációt, ami káoszt okozott soraikban.

A rossz kommunikáció miatt az orosz katonák egymásra kezdtek lőni, ami további előnyhöz juttatta az ukrán alakulatokat

– mondta.

Az ukrán vezérkar hétfőn a kora esti helyzetjelentésében azt írta, hogy a nap folyamán 107 katonai összecsapás volt az ukrajnai frontvonalakon.

Az ukrán külügyminisztérium közleményében arról tájékoztatott, hogy hétfőn a tárca több osztálya és több mint hatvan ukrán külképviselet kapott névtelen bombafenyegetést. Napközben Ukrajna számos régiójában érkeztek oktatási intézményekhez és bíróságokhoz, valamint a kulturális minisztériumhoz és több más közigazgatási intézményhez is e-mailek arról, hogy robbanószerkezet van az épületükben. Az Ukrajinszka Pravda hírportál is kapott bombafenyegetést. A fenyegetések hamisnak bizonyultak.

Ratifikálásra terjesztette be az Észak-Koreával megkötött szerződést az orosz elnök
Benyújtotta az orosz parlament alsóházához az Oroszország és Észak-Korea (KNDK) közötti átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződés ratifikálásáról szóló törvényjavaslatot Vlagyimir Putyin orosz elnök, a dokumentum hétfőn jelent meg a törvényhozási kamara elektronikus adatbázisában.
A szerződés negyedik cikke kimondja, hogy ha az egyik fél ellen egy másik állam vagy több ország fegyveres támadást intéz, és háborús állapotba kerül, akkor a másik fél azonnal katonai és egyéb segítséget nyújt neki, minden rendelkezésre álló eszközzel, és ezt az ENSZ Alapokmányának 51. cikkével, valamint Oroszország és a KNDK törvényeivel összhangban fogja megtenni.
A nyolcadik cikk értelmében a felek mechanizmusokat hoznak létre olyan közös tevékenységre, amelynek célja a védelmi képességek megerősítése és a háború megelőzése, valamint a regionális és nemzetközi béke és biztonság biztosítása.
Putyin és Kim Dzsongün észak-koreai vezető június 19-én, Phenjanban írta alá a szerződést. A dokumentum az Oroszország és Észak-Korea közötti, 2000. február 9-i barátsági, jószomszédsági és együttműködési alapszerződést hivatott felváltani. Az új megállapodás a ratifikációs okmányok cseréjének időpontjától lép majd hatályba, és határozatlan időre szól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Orbán Viktor: ha nem hajtunk végre reformokat, beigazolódhat a francia elnök jóslata

A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor: ha nem hajtunk végre reformokat, beigazolódhat a francia elnök jóslata
2024. november 15., péntek

Ukrajna: Trump szerint véget kell vetni a háborúnak

Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.

Ukrajna: Trump szerint véget kell vetni a háborúnak
2024. november 15., péntek

Patthelyzet Brüsszelben: a magyar és a román biztosjelöltet sem szavazták meg az EP-képviselők

Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.

Patthelyzet Brüsszelben: a magyar és a román biztosjelöltet sem szavazták meg az EP-képviselők
2024. november 15., péntek

Izrael: emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolja a zsidó államot egy civil szervezet

Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.

Izrael: emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolja a zsidó államot egy civil szervezet
2024. november 15., péntek

Hivatalos: Nacsa Lőrinc a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára

Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.

Hivatalos: Nacsa Lőrinc a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára
2024. november 15., péntek

Spanyolországi özönvíz: újabb két román áldozatot azonosítottak

Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.

Spanyolországi özönvíz: újabb két román áldozatot azonosítottak
2024. november 15., péntek

Schengen: a belügyminiszter szerint jók az esélyek, de még semmi sem biztos

Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.

Schengen: a belügyminiszter szerint jók az esélyek, de még semmi sem biztos
2024. november 15., péntek

Trump a győzelmét ünnepli, ismét egy Kennedy az amerikai kormányzatban

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön győzelmi ünnepséget szervezett a floridai Mar-a-Lagoban, ahol azzal büszkélkedett, hogy a republikánusok mindent megnyertek a múlt keddi választáson, amit csak lehetett.

Trump a győzelmét ünnepli, ismét egy Kennedy az amerikai kormányzatban
2024. november 14., csütörtök

Nagy rohamot várnak a hamarosan újranyíló Notre-Dame-nál, amelynek látogatása ingyenes marad

A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.

Nagy rohamot várnak a hamarosan újranyíló Notre-Dame-nál, amelynek látogatása ingyenes marad
2024. november 14., csütörtök

Moszkva nem szeretné az ukrajnai konfliktus befagyasztását

Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.

Moszkva nem szeretné az ukrajnai konfliktus befagyasztását