Képünk illusztráció
Fotó: Ukrán védelmi minisztérium
Az ukrajnai „különleges hadművelet az egypólusú világ végét jelenti” – szögezte le Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter kedden a X. Moszkvai Nemzetközi Biztonsági Konferencia megnyitóján.
2022. augusztus 16., 17:092022. augusztus 16., 17:09
2022. augusztus 16., 17:152022. augusztus 16., 17:15
„A többpólusúság valósággá vált. Ennek a világnak a sarkai már világosan kirajzolódnak” – mondta.
Sojgu szerint a fő különbség e pólusok között az, hogy amíg egyesek tiszteletben tartják a szuverén államok érdekeit, és figyelembe veszik az országok és népek kulturális és történelmi sajátosságait, addig mások figyelmen kívül hagyják őket. Értékelése szerint a globális biztonsági rendszer radikális változáson megy keresztül, az Egyesült Államok és szövetségesei feltétlen dominanciája már a múlté.
A tárcavezető azt hangoztatta, hogy a NATO „ledobta álarcát”, többé nem leplezi agresszív jellegét, mert a szövetség stratégiai tervezési dokumentumai rögzítik a globális dominanciára szóló igényt, a blokk érdekszférájába vonva Afrikát, a Közel-Keletet és az ázsiai-csendes-óceáni térséget.
„A logika egyszerű és ultimátumszerű. Akit a szövetség úgynevezett demokratikus partnernek jelöl, az vagy elveszíti szuverenitását, és a történelem állítólagos helyes oldalára áll, vagy az úgynevezett autoriter rezsimek kategóriájába kerül, amelyekkel szemben a befolyásolás minden eszköze alkalmazható, egészen az erőszakos nyomásgyakorlásig” – mondta.
– hangoztatta.
Rámutatott, hogy a NATO már a Moszkva által „különleges hadműveletnek” nevezett ukrajnai háború előtt megkezdte keleti szárnyának megerősítését. Szerinte ez a folyamat megpecsételi a hidegháború idején Európában létrehozott bizalmi és fegyverzetellenőrzési mechanizmusok leépülését, amelyek meghonosítását egyébként korábban szakértők az ázsiai-csendes-óceáni térségben is javasolták.
Mint mondta, „nem felel meg a valóságnak” az az állítás, hogy a finn és a svéd csatlakozás oka egy orosz „különleges hadművelet”, mert ezeknek az országoknak a szövetséghez való közeledése már évek óta tart.
Hazugságnak nevezte azokat a sajtóhíreket, miszerint Oroszország taktikai nukleáris és vegyi fegyverek bevetését tervezi Ukrajnában. Hangsúlyozta, hogy katonai szempontból nincs szükség ilyen fegyverekre.
– mondta Sojgu, rámutatva, hogy bevetésük csak rendkívüli körülmények között, az irányadó orosz dokumentumok által meghatározottan lehetséges. Megjegyezte, hogy viszont az Egyesült Államok az információs térben igyekszik elterelni a figyelmet saját ukrajnai katonai biológiai projektjeiről.
A tárcavezető szerint erőfeszítéseivel a NATO igyekszik elnyújtani a súlyos emberveszteségeit eltitkolni próbáló „kijevi rezsim agóniáját”, noha a szövetségnek nincs kétsége afelől, hogy a „különleges hadművelet” céljait maradéktalanul végre fogják hajtani, ellenben „kudarcot fognak vallani” az Oroszország stratégiai és gazdasági meggyengítését, Moszkva nemzetközi elszigetelését célzó törekvések.
„Nemcsak a csapások célpontjainak koordinátáit adja meg a nyugati hírszerzés, hanem ezen adatoknak a fegyverrendszerekbe történő bevitele is nyugati szakemberek teljes ellenőrzése alatt történik” – jelentette ki Sojgu, aki szerint az orosz hadsereggel az Ukrajnát irányító Nyugat egyesült erői állnak szemben.
Elmondta, hogy az orosz szakértők figyelmesen tanulmányozzák a zsákmányolt nyugati fegyvereket a saját gyártmányú eszközök tökéletesítése céljából. A miniszter szerint a „különleges hadműveletben” szertefoszlottak azok a mítoszok, amelyek az Ukrajnának szállított nyugati „szuperfegyverekhöz” – a Javelin páncéltörőkhöz, az M777-es nagy hatótávolságú tarackokhoz vagy a HIMARS rakétasorozatvetőkhöz – kapcsolódó mítoszok, eközben pedig az orosz fegyverek jó minősége beigazolódott.
„Ezeket a nyugati fegyvereket a harcokban bedarálják” – jelentette ki. Mint mondta, az orosz haderő minden szinten szem előtt tartja a hadviselés humanitárius szabályait rögzítő genfi megállapodásokat.
Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre az Ukrajna elleni barbár háború, a Kínával kötött aggodalomra okot adó paktum és az új típusú, jobbára önkényes nemzetközi kapcsolatokra törekvése miatt – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Álláspontja szerint az Egyesült Államok a többpólusú világ kialakulását az ázsiai-csendes óceáni térségben az ASEAN megingatásával, valamint a NATO és a potenciálisan katonai-politikaivá fejlődő ausztrál-brit-amerikai AUKUS szövetség „összenövesztésével” próbálja megakadályozni. Nem zárta ki, hogy a nyugatiak áttelepítik Ázsiába a nukleáris hadgyakorlatokat, és veszélyesnek ítélte meg az ausztrál nukleáris tengeralattjáró-flotta kiépítésére vonatkozó terveket. Nancy Pelosi amerikai képviselőgázi elnök tajvani látogatását a térséget destabilizáló provokációnak minősítette.
Szergej Akszjonov, a félsziget közigazgatásának vezetője közölte, hogy a detonáció körzetéből, a járás két településéről, Majszkojéból és Azovszkojéból több mint háromezer ember menekítettek ki. Az evakuáltakat ideiglenesen három mások község iskoláiban helyezték el.
Az orosz védelmi tárca szerint a robbanás következtében polgári létesítményekben, egyebek között elektromos távvezetékekben, egy erőműben, egy vasútvonalon és lakóépületekben keletkeztek károk. Az incidensnek a tájékoztatás szerint nincsenek súlyos sebesültjei. Konsztantyin Szkorupszkij krími egészségügyi miniszter közölte, hogy egyiküket megműtötték, és közepesen súlyos állapotban van, lábán repeszsebesüléssel. A másikat járóbeteg-ellátás után hazaengedték.
A Kommerszant című lap helyi lakosokra hivatkozva azt írta kedd délután, hogy ugyancsak a Krímben, a Szimferopoli járásban lévő Gvargyejszkoje légitámaszpont felett több robbanást követően fekete füstfelhők jelentek meg. A lap szerint a védelmi tárcánál nem zárják ki, hogy egy kis drón támadást intézett a lőszerraktár ellen. A krími hatóságok az esetet egyelőre nem kommentálták.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) kedden bejelentette, hogy a dél-oroszországi Sztavropoli járásban őrizetbe vette a Jobboldali Szektor ukrán radikális szervezet egy követőjét, aki középületek felgyújtására készült Minyeralnije Vodiban és Zseleznovodszkban. A dél-ukrajnai Herszonban, amelyet az orosz erők idén szálltak meg, elfogták a Moszkva által neonácinak nevezett Azov ezred polgári alakulatának több tagját, akik szabotázsakciókat készítettek elő a városban, adatokat gyűjtöttek és továbbítottak az orosz hadseregről, és merényleteket terveztek a regionális hatóságok képviselői ellen. A letartóztatottak számát a helyi Moszkva-barát hatóságok nem közölték.
A tájékoztatás szerint a történtek „az atomerőmű technológiai folyamatának megzavarásához” vezettek.
Múlt kedden a Krímben a novofjodorovkai katonai reptéren történt robbanás, amelynek egy halottja és 13 sérültje volt. A hivatalos tájékoztatás szerint nem volt arra utaló jel, hogy a levegőbe repült lőszerekre „szándékosan, a felrobbantásuk céljából gyakoroltak volna hatást”.
Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.
Donald Trump New York-i büntetőügyének felfüggesztését kezdeményezte az ügyész kedden a leendő amerikai elnök következő négyéves hivatali időszakának végéig.
Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
szóljon hozzá!