Orosz védelmi miniszter: a „különleges hadművelet az egypólusú világ végét jelenti”

Képünk illusztráció •  Fotó: Ukrán védelmi minisztérium

Képünk illusztráció

Fotó: Ukrán védelmi minisztérium

Az ukrajnai „különleges hadművelet az egypólusú világ végét jelenti” – szögezte le Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter kedden a X. Moszkvai Nemzetközi Biztonsági Konferencia megnyitóján.

MTI

2022. augusztus 16., 17:092022. augusztus 16., 17:09

2022. augusztus 16., 17:152022. augusztus 16., 17:15

„A többpólusúság valósággá vált. Ennek a világnak a sarkai már világosan kirajzolódnak” – mondta.

Sojgu szerint a fő különbség e pólusok között az, hogy amíg egyesek tiszteletben tartják a szuverén államok érdekeit, és figyelembe veszik az országok és népek kulturális és történelmi sajátosságait, addig mások figyelmen kívül hagyják őket. Értékelése szerint a globális biztonsági rendszer radikális változáson megy keresztül, az Egyesült Államok és szövetségesei feltétlen dominanciája már a múlté.

A tárcavezető azt hangoztatta, hogy a NATO „ledobta álarcát”, többé nem leplezi agresszív jellegét, mert a szövetség stratégiai tervezési dokumentumai rögzítik a globális dominanciára szóló igényt, a blokk érdekszférájába vonva Afrikát, a Közel-Keletet és az ázsiai-csendes-óceáni térséget.

A Nyugat Sojgu szerint arra törekszik, hogy a nemzetközi kapcsolatok kialakult rendszerét egy úgynevezett „szabályokon alapuló világrenddel” váltsa fel.

„A logika egyszerű és ultimátumszerű. Akit a szövetség úgynevezett demokratikus partnernek jelöl, az vagy elveszíti szuverenitását, és a történelem állítólagos helyes oldalára áll, vagy az úgynevezett autoriter rezsimek kategóriájába kerül, amelyekkel szemben a befolyásolás minden eszköze alkalmazható, egészen az erőszakos nyomásgyakorlásig” – mondta.

 

Idézet
„Az európai biztonsági helyzet rosszabbá vált, mint amilyen a hidegháború csúcspontján volt. A szövetség katonai tevékenysége maximálisan agresszív, oroszellenes irányultságot öltött. Jelentős amerikai erőket telepítettek a kontinensre, a koalíciós csapatok száma Kelet- és Közép-Európában a sokszorosára nőtt”

– hangoztatta.

Rámutatott, hogy a NATO már a Moszkva által „különleges hadműveletnek” nevezett ukrajnai háború előtt megkezdte keleti szárnyának megerősítését. Szerinte ez a folyamat megpecsételi a hidegháború idején Európában létrehozott bizalmi és fegyverzetellenőrzési mechanizmusok leépülését, amelyek meghonosítását egyébként korábban szakértők az ázsiai-csendes-óceáni térségben is javasolták.

Sojgu szerint Finnország és Svédország NATO-csatlakozása és csapásmérő fegyverek esteleges telepítése ezeknek az országoknak a területén megváltoztatja a biztonsági feltételeket a balti térségben és az Északi-sarkvidéken, és szükségessé teszi az orosz védelmi megközelítések felülvizsgálatát.

Mint mondta, „nem felel meg a valóságnak” az az állítás, hogy a finn és a svéd csatlakozás oka egy orosz „különleges hadművelet”, mert ezeknek az országoknak a szövetséghez való közeledése már évek óta tart.

Hazugságnak nevezte azokat a sajtóhíreket, miszerint Oroszország taktikai nukleáris és vegyi fegyverek bevetését tervezi Ukrajnában. Hangsúlyozta, hogy katonai szempontból nincs szükség ilyen fegyverekre.

Idézet
„Az orosz nukleáris fegyverekkel a fő célunk a nukleáris támadás elrettentése”

– mondta Sojgu, rámutatva, hogy bevetésük csak rendkívüli körülmények között, az irányadó orosz dokumentumok által meghatározottan lehetséges. Megjegyezte, hogy viszont az Egyesült Államok az információs térben igyekszik elterelni a figyelmet saját ukrajnai katonai biológiai projektjeiről.

A tárcavezető szerint erőfeszítéseivel a NATO igyekszik elnyújtani a súlyos emberveszteségeit eltitkolni próbáló „kijevi rezsim agóniáját”, noha a szövetségnek nincs kétsége afelől, hogy a „különleges hadművelet” céljait maradéktalanul végre fogják hajtani, ellenben „kudarcot fognak vallani” az Oroszország stratégiai és gazdasági meggyengítését, Moszkva nemzetközi elszigetelését célzó törekvések.

Sojgu azt mondta, az ukrán hadsereg hadműveleteinek tervét Londonban és Washingtonban dolgozzák ki, amelyekhez szerinte a súlyos emberveszteségeit titkoló Kijev „fogyóeszközként” szállítja az élőerőt.

„Nemcsak a csapások célpontjainak koordinátáit adja meg a nyugati hírszerzés, hanem ezen adatoknak a fegyverrendszerekbe történő bevitele is nyugati szakemberek teljes ellenőrzése alatt történik” – jelentette ki Sojgu, aki szerint az orosz hadsereggel az Ukrajnát irányító Nyugat egyesült erői állnak szemben.

Hozzátette: a Doynec-medence civil lakosainak haláláért a fegyvert szállító nyugati országok felelősek. Megjegyzete, hogy Nagy-Britanniának a „gyarmatokon szerzett tapasztalatai” segítettek a jelenlegi ukrán rendszer kezelésében.

Elmondta, hogy az orosz szakértők figyelmesen tanulmányozzák a zsákmányolt nyugati fegyvereket a saját gyártmányú eszközök tökéletesítése céljából. A miniszter szerint a „különleges hadműveletben” szertefoszlottak azok a mítoszok, amelyek az Ukrajnának szállított nyugati „szuperfegyverekhöz” – a Javelin páncéltörőkhöz, az M777-es nagy hatótávolságú tarackokhoz vagy a HIMARS rakétasorozatvetőkhöz – kapcsolódó mítoszok, eközben pedig az orosz fegyverek jó minősége beigazolódott.

„Ezeket a nyugati fegyvereket a harcokban bedarálják” – jelentette ki. Mint mondta, az orosz haderő minden szinten szem előtt tartja a hadviselés humanitárius szabályait rögzítő genfi megállapodásokat.

korábban írtuk

Ursula von der Leyen: Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre
Ursula von der Leyen: Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre

Oroszország közvetlen veszélyt jelent a világrendre az Ukrajna elleni barbár háború, a Kínával kötött aggodalomra okot adó paktum és az új típusú, jobbára önkényes nemzetközi kapcsolatokra törekvése miatt – jelentette ki Ursula von der Leyen.

Álláspontja szerint az Egyesült Államok a többpólusú világ kialakulását az ázsiai-csendes óceáni térségben az ASEAN megingatásával, valamint a NATO és a potenciálisan katonai-politikaivá fejlődő ausztrál-brit-amerikai AUKUS szövetség „összenövesztésével” próbálja megakadályozni. Nem zárta ki, hogy a nyugatiak áttelepítik Ázsiába a nukleáris hadgyakorlatokat, és veszélyesnek ítélte meg az ausztrál nukleáris tengeralattjáró-flotta kiépítésére vonatkozó terveket. Nancy Pelosi amerikai képviselőgázi elnök tajvani látogatását a térséget destabilizáló provokációnak minősítette.

Diverzánsakcióban robbant fel egy orosz katonai raktár az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krímben, Dzsankoj járásban – ismerte el kedden az orosz védelmi minisztérium.

Szergej Akszjonov, a félsziget közigazgatásának vezetője közölte, hogy a detonáció körzetéből, a járás két településéről, Majszkojéból és Azovszkojéból több mint háromezer ember menekítettek ki. Az evakuáltakat ideiglenesen három mások község iskoláiban helyezték el.

Az orosz védelmi tárca szerint a robbanás következtében polgári létesítményekben, egyebek között elektromos távvezetékekben, egy erőműben, egy vasútvonalon és lakóépületekben keletkeztek károk. Az incidensnek a tájékoztatás szerint nincsenek súlyos sebesültjei. Konsztantyin Szkorupszkij krími egészségügyi miniszter közölte, hogy egyiküket megműtötték, és közepesen súlyos állapotban van, lábán repeszsebesüléssel. A másikat járóbeteg-ellátás után hazaengedték.

Korábban a védelmi minisztérium arról számolt be, hogy kora reggel a Dzsankoj járásbeli Majszkoje falunál tűz ütött ki egy ideiglenes lőszerraktárban, és a robbanások következtében ketten megsérültek. Az incidens környékét öt kilométeres körzetben lezárták.

A Kommerszant című lap helyi lakosokra hivatkozva azt írta kedd délután, hogy ugyancsak a Krímben, a Szimferopoli járásban lévő Gvargyejszkoje légitámaszpont felett több robbanást követően fekete füstfelhők jelentek meg. A lap szerint a védelmi tárcánál nem zárják ki, hogy egy kis drón támadást intézett a lőszerraktár ellen. A krími hatóságok az esetet egyelőre nem kommentálták.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) kedden bejelentette, hogy a dél-oroszországi Sztavropoli járásban őrizetbe vette a Jobboldali Szektor ukrán radikális szervezet egy követőjét, aki középületek felgyújtására készült Minyeralnije Vodiban és Zseleznovodszkban. A dél-ukrajnai Herszonban, amelyet az orosz erők idén szálltak meg, elfogták a Moszkva által neonácinak nevezett Azov ezred polgári alakulatának több tagját, akik szabotázsakciókat készítettek elő a városban, adatokat gyűjtöttek és továbbítottak az orosz hadseregről, és merényleteket terveztek a regionális hatóságok képviselői ellen. A letartóztatottak számát a helyi Moszkva-barát hatóságok nem közölték.

Az FSZB kedden bejelentette, hogy ukrán szabotőrök augusztus 4-én, 9-én és 12-én felrobbantották a kurszki atomerőműből kifutó nagyfeszültségű (110, 330 és 750 kilowattos) távvezetékek hat tornyát.

A tájékoztatás szerint a történtek „az atomerőmű technológiai folyamatának megzavarásához” vezettek.

Múlt kedden a Krímben a novofjodorovkai katonai reptéren történt robbanás, amelynek egy halottja és 13 sérültje volt. A hivatalos tájékoztatás szerint nem volt arra utaló jel, hogy a levegőbe repült lőszerekre „szándékosan, a felrobbantásuk céljából gyakoroltak volna hatást”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 20., szerda

Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét

Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.

Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét
2024. november 20., szerda

Vlagyimir Putyin nyitott a tűzszünetre, de nem tesz nagyobb területi engedményeket

Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.

Vlagyimir Putyin nyitott a tűzszünetre, de nem tesz nagyobb területi engedményeket
2024. november 20., szerda

Donald Trump elnökké választása után felfüggesztené az ügyész a New York-i büntetőügyét

Donald Trump New York-i büntetőügyének felfüggesztését kezdeményezte az ügyész kedden a leendő amerikai elnök következő négyéves hivatali időszakának végéig.

Donald Trump elnökké választása után felfüggesztené az ügyész a New York-i büntetőügyét
2024. november 20., szerda

Az Egyesült Államok újabb, több százmilliós katonai segélycsomagot küld Ukrajnának

Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.

Az Egyesült Államok újabb, több százmilliós katonai segélycsomagot küld Ukrajnának
2024. november 20., szerda

Dollármilliók egy túszért: csábító ajánlatot tett a gázaiaknak Netanjahu

Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.

Dollármilliók egy túszért: csábító ajánlatot tett a gázaiaknak Netanjahu
2024. november 19., kedd

Oroszországi fegyverarzenálra mértek csapást az ukránok

Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.

Oroszországi fegyverarzenálra mértek csapást az ukránok
2024. november 19., kedd

Tiltakoznak az oktatási törvény tervezett módosítása ellen a kárpátaljai magyar szervezetek

Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.

Tiltakoznak az oktatási törvény tervezett módosítása ellen a kárpátaljai magyar szervezetek
2024. november 19., kedd

Josep Borrell: az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket

Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.

Josep Borrell: az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket
2024. november 19., kedd

Amerikai rakétákkal lőtt orosz területeket Ukrajna

Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.

Amerikai rakétákkal lőtt orosz területeket Ukrajna
2024. november 19., kedd

Zelenszkij a háború ezredik napján: a békét kívánjuk, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására

A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.

Zelenszkij a háború ezredik napján: a békét kívánjuk, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására