Helyzetértékelés. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő kemény szavakkal bírálta Romániát
A romániai helyzet a „demokrácia karikatúrájának” példájává vált, és ezt még az amerikai kommentátorok is elismerik – jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
2025. március 13., 10:002025. március 13., 10:00
A Szputnyik rádiónak adott interjújában az orosz külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokban lévő „informátorokkal” folytatott megbeszélések megerősítették, hogy
„Az ország olyan helyzetbe került, amit nem is tudom, hogyan írjak le” – mondta.
A Kreml kedden megfogalmazott álláspontja szerint „nem lesz legitim” a romániai elnökválasztás Călin Georgescu részvétele nélkül – írja az EFE.
Az orosz külügyminisztérium szóvivőjének kijelentései azt követően hangzottak el, hogy a román alkotmánybíróság egyhangúlag elutasította az érvénytelenített tavalyi elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu fellebbezését, és helybenhagyta a Központi Választási Iroda döntését, amely megtagadta tőle az indulást a május 4-i elnökválasztáson.
Mint arról beszámoltunk, kedden
„Természetesen, ha nevén akarjuk nevezni a dolgokat, a nélküle (Georgescu) szervezett választásnak nem lesz legitimitása” – mondta újságíróknak Peszkov.
Hangsúlyozta, hogy Georgescu elnökjelöltként való nyilvántartásba vételének elutasítása „a demokrácia minden normájának megsértése Európa közepén”.
„Ebben az esetben Románia a demokrácia mint olyan megvetésének útját választotta” – kommentálta Peszkov a román Központi Választási Iroda döntését.
A Kreml szóvivője „képtelenségnek” nevezte azokat a vádakat, amelyek szerint Oroszországnak kapcsolatai lennének Georgescuval.
Egy agresszor állam ne akarja demokráciából leckéztetné Romániát – üzente a román külügyminisztérium, miután Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden arról beszélt: a román elnökválasztás illegitim lesz, ha eltiltják Călin Georgescut az indulástól.
„Dmitrij Peszkov nyilatkozata elfogadhatatlan, de összhangban van az Oroszországi Föderáció szisztematikus törekvésével, hogy manipuláljon és beavatkozzon a romániai demokratikus folyamatokba. A Kreml tisztában van vele, hogy kudarcot vall, ezért frusztrált. Oroszországban közel 20 éve nem voltak szabad választások. Egy agresszor állam nem adhat leckéket demokráciából. Ezzel szemben az oroszországi ellenzéknek nincs hozzáférése a jogi intézményekhez és a jogi eljárásokhoz. Az ellenzékieket a Kremltől alig néhány méterre végzik ki” – fogalmazott a román külügyminisztérium.
A tárca szerint Románia már közvetlenül reagált „a külföldi beavatkozásra azzal, hogy hazaküldte azokat, akik kapcsolatot tartottak egy (náci eredetű) félkatonai csoporttal, amely egy olyan jelölttel állt kapcsolatban, aki megpróbálta megdönteni a romániai alkotmányos demokratikus rendet”.
Észak-Macedóniában, Kočani városában szombat éjjel tűz ütött ki a Pulse nevű éjszakai klubban, amelyben legalább 50 ember életét vesztette.
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott ünnepi beszédében.
Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából tett közzé bejegyzést a közösségi média oldalán: új 12 pontot fogalmazott meg, üzenetét Brüsszelnek címezve.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov csütörtökön közölte: tudatta Washingtonnal, hogy az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet az ukrajnai háború szüneteltetése érdekében csak Ukrajnának lenne jó.
szóljon hozzá!