Jó kapcsolat? Orbán Viktor szerint magyar érdek a jó együttműködés Romániával
Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
2024. november 22., 12:202024. november 22., 12:20
2024. november 22., 12:412024. november 22., 12:41
„Magyarországnak az az érdeke, hogy a lehető legjobb együttműködést tartsa fenn Romániával. Ezen dolgozunk ma Marcel Ciolacu Miniszterelnök úrral” – írta a közösségi oldalán Orbán Viktor a találkozó kapcsán.
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu annak apropóján érkezett a magyar fővárosba, hogy Magyarország – az EU soros elnökeként – ad otthont annak a magyar belügyminiszter és Ylva Johansson uniós belügyi biztos részvételével megtartandó osztrák–bolgár–román belügyminiszteri szintű találkozónak, amelyen
A találkozó alkalmából a két miniszterelnök négyszemközti találkozót is tart.
A román kormány honlapján olvasható napirend szerint a két kormányfő kétszer is tárgyal, Orbán Viktor munkaebéden is fogadja román kollégáját.
A két kormányfő legutóbb július végén Bukarestben találkozott Orbán Viktor tusványosi beszédét megelőzően.
Akkor a két vezető a magyar–román kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseiről egyeztetett egymással.
Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi tárgyalásukat követően idén is megbeszélést folytatott Bukarestben Marcel Ciolacu román kormányfővel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár pénteken.
Marcel Ciolacu a találkozó után Facebook-bejegyzésben adott hírt az egyeztetésről.
„Ma pragmatikus megbeszélést folytattam Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével a kétoldalú együttműködésünk közös érdekű témáiról. Kereskedelmünk összesen mintegy 13 milliárd eurót tesz ki, és egyetértettünk magyar kollégámmal abban, hogy még mindig vannak kiaknázatlan lehetőségek. Elmondtam Orbán miniszterelnök úrnak, hogy együtt akarunk dolgozni a pozitív kétoldalú menetrend megerősítésén, amely polgáraink javát szolgálja, etnikai hovatartozástól függetlenül. Megállapodtunk abban is, hogy megkezdjük a megvalósíthatósági tanulmányokat egy kétoldalú zászlóshajóprojekt – a Budapest–Bukarest nagysebességű vasútvonal – megvalósítására, amely regionális érdekű stratégiai projekt, és hatással van a közép-európai régió vasúti hálózataira. Ebben a félévben Magyarország tölti be az EU Tanácsának elnökségét, és ebben a minőségében Románia számít Magyarország őszinte fellépésére az európai stratégiai menetrend megerősítése érdekében. Köszönetet mondtam Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, amiért egyértelműen támogatja Románia csatlakozását a schengeni övezethez a szárazföldi határokkal is” – posztolta akkor a román miniszterelnök.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!