Orbán Viktor a kvótaperről: nem engedem, hogy Magyarországot bevándorlóországgá változtassák

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Tudomásul kell venni a kvótaperben született európai bírósági ítéletet, de ez a döntés nem ok arra, hogy Magyarország megváltoztassa migránsokat elutasító bevándorláspolitikáját – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, közölve azt is: sosem fog hozzájárulni, hogy Magyarországot „bevándorlóországgá” változtassák.

MTI

2017. szeptember 08., 11:082017. szeptember 08., 11:08

2017. szeptember 08., 11:112017. szeptember 08., 11:11

Az európai bírósági ítélet tudomásul vételével kapcsolatban a kormányfő azt mondta: szó szerint veszi át ezt a kifejezést Robert Fico szlovák miniszterelnöktől, akivel „betű szerint is” egyetért.

Hangsúlyozta:

Magyarország harcol az ellen a brüsszeli politika ellen, amely a nemzetállamok akarata ellenére akar embereket oda betelepíteni.

Abszurdnak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy brüsszeli bürokraták határozzanak arról, hogy „ennek a három Juszufnak (...) Budapesten kellene élnie”. Kijelentette: kizárólag a magyarok dönthetnek arról, kikkel élnek együtt.

A kvótadöntést felidézve Orbán Viktor kifejtette: a miniszterelnöki tanácsban vétózott, ám az Európai Bizottság az Európai Tanácsot kikerülve mégis elindított egy jogalkotási folyamatot, amelyben viszont Magyarország már nem tudott vétózni, és a közép-európaiak sem voltak elegen, hogy blokkolják a nyugatiakat. Így végül megszületett a döntés – emlékeztetett, kiemelve, hogy

ez az ügy szerinte egy súlyos elvi kérdést vet fel, azt, hogy az EU az európai szabad nemzetek szövetsége vagy egy brüsszeli központú birodalom.

Az Európai Bíróság azonban az Európai Bizottság mellé állt – folytatta –, kinyitva azt a kaput, amelyen keresztül megpróbálják Európát egy kevert népességű, kultúrájú kontinenssé tenni. „Soros György terve előtt kinyitották az ajtót, és ennek a végrehajtásának a felgyorsítására számítok a következő időszakban” – fogalmazott. „Ha egy ország úgy gondolja, hogy egy adott uniós döntés az ő nemzeti identitását érinti (...), akkor ellen kell állnia” – hangoztatta.

Orbán Viktor álláspontja szerint az igazi csata most kezdődik, mert

a bírósági ítélet semmire sem kötelezi Magyarországot, az csak arról szólt, hogy a kvótadöntés a bíróság szerint jogszerű volt.

A kvótadöntést azonban nemcsak Magyarország, hanem mások sem hajtják végre – jelezte, kiemelve, hogy szerinte nem is hajtható végre.

korábban írtuk

Kvótaper: az Európai Bíróság elutasította a magyar és a szlovák keresetet
Kvótaper: az Európai Bíróság elutasította a magyar és a szlovák keresetet

Elutasította az Európai Bíróság a menedékkérők tagállamok közötti elosztását szolgáló uniós mechanizmus ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet – ismertette szerdai ítéletét a luxembourgi székhelyű bírói testület.

„Eddig jogi harcot vívtunk (...), most politikai harcot kell vívnunk, és meg kell változtatnunk ezt az uniós döntést” – mondta a miniszterelnök. Szerinte ki kell mondatni az EU különböző szervezeteivel: a kvótadöntés rossz, végrehajthatatlan, vissza kell vonni, meg kell változtatni. Továbbá meg kell akadályozni „Soros György brüsszeli embereinek tervét”, hogy az egyszeri kvótadöntést egy állandó migránselosztási mechanizmus váltsa fel – fejtette ki.

Orbán Viktor azt a kérdést is feltette, hogy aki bölcsen megvédte a saját országát, annak miért kellene részesülnie „ebből a bajból”. Szerinte azok az országok, amelyek szuverén döntésükkel beengedték a migránsokat, amelyek „elsózták a levest”, azok „egyék meg”. „Miért nekünk kellene azt a levest megenni, amit ők sóztak el?” – kérdezte, hozzátéve:

abban szívesen segítenek Németországnak, hogy az Európába érkezett migránsokat kivigyék a kontinensről.

Magyarország végig betartotta a schengeni szabályokat, a határvédelmi kiadásokkal pedig Európát is védte – fejtette ki, ezért kérte, hogy a szolidaritás jegyében az Európai Bizottság állja a költségek felét. „Ők is érzik, hogy erkölcsileg inkább felénk billen a mérleg nyelve, de azt mondják, a kerítést nem finanszírozzák” – idézte a brüsszeli álláspontot, úgy értékelve: ez nem fogadható el, mert kerítés nélkül nem lehet megvédeni a külső uniós határokat.

„Ahol van kerítés, ott van védelem, ahol nincs kerítés, nincs védelem", vagyis a kerítést ellenzők a migránsok megállításának politikáját is ellenzik – jelentette ki. A kormányfő szerint egyébként Brüsszel kettős mércét alkalmaz a kérdésben, ezért is van szükség egy új bizottságra és új gondolkodásmódra.

Szavai szerint

a mai „nagy kutyák” az EU-ban a volt gyarmattartó országok.

Ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy azoknak, akik együttműködtek az adott országban a gyarmattartókkal, a gyarmati korszak összeomlásával el kellett jönniük onnan, így lett Európa számos állama „bevándorlóország”, és azóta is folyamatosan „dőlnek be” emberek az EU-n kívülről ezekbe a volt gyarmattartó országokba. Utóbbiak pedig – folytatta – a közép-európaiakra akarják kényszeríteni a saját logikájukat, holott ez a térség sosem volt gyarmattartó, így nincs ilyen kötelezettsége, ráadásul „mi nem hívtunk ide soha senkit”.

Idézet
Mi nem bevándorlóország vagyunk (...), és én sosem fogok hozzájárulni ahhoz, hogy bármilyen nagyhatalom (...) belőlünk bevándorlóországot csináljon”

– nyomatékosította a miniszterelnök.

Azt is visszautasította, hogy a bevándorlás kérdését előfeltételül támasszák uniós pénzek szétosztásánál, az EU szabályai ugyanis ezt nem engedik. Bár a mostani európai bírósági ítélet fényében még az sem lehetetlen, hogy Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök ezt is győzelemre vigye – tette hozzá.

Ám erkölcstelen is lenne egy ilyen döntés, hiszen például a magyarok a nyugatiak itteni gyáraiban kevesebb pénzt kapnak, mint az adott cég anyaországában dolgozók.

Idézet
Ezért a szolidaritás kérdését, ha német lennék, leégne a bőr a képemről, ha elő merném hozni”

– fogalmazott, hozzáfűzve: Martin Schulz szociáldemokrata kancellárjelöltnek hogy „nem esik le a szakálla a képéről”, amikor arról mer beszélni német létére, hogy Magyarországtól fog pénzt elvenni.

Végül Magyarország uniós tagságáról szólva Orbán Viktor egyértelművé tette: a magyarok népszavazáson döntöttek – helyesen – az EU-ba belépésről, ezért onnan egyetlen kormány sem léptetheti ki az országot.

korábban írtuk

Felmérés: a magyarországiak 87, a romániaiak 82 százaléka elutasítja a migrációs kvótát
Felmérés: a magyarországiak 87, a romániaiak 82 százaléka elutasítja a migrációs kvótát

Több mint százmillió közép-európai ellenzi a migrációs kvótát a Nézőpont Intézet 11 országban készült közvélemény-kutatása szerint – tudatta az intézet pénteken.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 28., szerda

Medve támadt egy nőre Szlovéniában – Szlovákiában medvehúst szolgálhatnak fel az éttermek

Barnamedve támadt rá egy nőre, és súlyosan megsebesítette Szlovéniában, a fővárostól, Ljubljanától mintegy tíz kilométerre délkeletre fekvő Skofljica külvárosában, egy erdőszélen - közölte szerdán a ljubljanai rendőrség.

Medve támadt egy nőre Szlovéniában – Szlovákiában medvehúst szolgálhatnak fel az éttermek
2025. május 28., szerda

XIV. Leó pápa békét sürgetett Ukrajnában és a Gázai-övezetben

A háború megállítását sürgette a béketárgyalások elindításával Ukrajnában XIV. Leó pápa, aki tűzszünetet, a humanitárius jog betartását és a túszok szabadon engedését kérte a Gázai övezetben is a Szent Péter téren tartott szerdai általános audiencián.

XIV. Leó pápa békét sürgetett Ukrajnában és a Gázai-övezetben
2025. május 28., szerda

Putyin a NATO keleti bővítésének leállítását szabja a tűzszünet feltételéül

Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai háború befejezésének egyik feltételeként azt követeli, hogy a nyugati vezetők írásban kötelezzék el magukat a NATO keleti bővítésének leállítására és az Oroszországgal szembeni szankciók egy részének feloldására.

Putyin a NATO keleti bővítésének leállítását szabja a tűzszünet feltételéül
2025. május 28., szerda

Nicușor Dan a Trumppal folytatott beszélgetés után: elkötelezett vagyok a román–amerikai stratégiai partnerség elmélyítése mellett

Elkötelezettségét hangsúlyozta a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség elmélyítése mellett Nicușor Dan román államfő, miután telefonon beszélgetett Donald Trump amerikai elnökkel.

Nicușor Dan a Trumppal folytatott beszélgetés után: elkötelezett vagyok a román–amerikai stratégiai partnerség elmélyítése mellett
2025. május 28., szerda

Káosz egy gázai ételosztó ponton, lövések is dördültek

Káosz tört ki kedden egy vitatott, az Egyesült Államok által támogatott csoport által működtetett gázai segélyosztó helyszínen, amikor kétségbeesett palesztinok ezrei igyekeztek élelmiszerhez, miközben izraeli katonák figyelmeztető lövéseket adtak le.

Káosz egy gázai ételosztó ponton, lövések is dördültek
2025. május 28., szerda

Nicușor Dan telefonon beszélt Donald Trumppal

Telefonon egyeztetett kedden Nicușor Dan új román államfő Donald Trump amerikai elnökkel – közölte a Digi 24 hírcsatorna saját értesülésre hivatkozva.

Nicușor Dan telefonon beszélt Donald Trumppal
2025. május 28., szerda

Amerikai–orosz pengeváltás Trump Putyinnal szembeni bírálata nyomán

Pengeváltáshoz vezetett Moszkva és Washington között, hogy Donald Trump amerikai elnök ismét bírálta orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint, amiért az halogatja a színvallást az ukrajnai fegyverszünettel kapcsolatosan.

Amerikai–orosz pengeváltás Trump Putyinnal szembeni bírálata nyomán
2025. május 27., kedd

Trump szerint Putyin a tűzzel játszik

Donald Trump amerikai elnök szerint az orosz elnök „a tűzzel játszik”.

Trump szerint Putyin a tűzzel játszik
2025. május 27., kedd

Brüsszel továbbra is „komolyan aggódik” a magyarországi jogállamisági helyzettel kapcsolatban

Az Európai Bizottságnak továbbra is nagyon komoly aggodalmai vannak a magyarországi jogállamisági helyzettel kapcsolatban – jelentette ki Michael McGrath demokráciáért, igazságügyért és a jogállamiságért felelős uniós biztos kedden Brüsszelben.

Brüsszel továbbra is „komolyan aggódik” a magyarországi jogállamisági helyzettel kapcsolatban
2025. május 27., kedd

Teljes a káosz a gázai tűzszüneti megállapodás körül

Az eddiginél is ellentmondásosabb helyzet alakult ki a gázai tűzszüneti tervek kapcsán a Hamász terrorszervezet, Izrael és az Egyesült Államok között.

Teljes a káosz a gázai tűzszüneti megállapodás körül