Klaus Iohannis román és Novák Katalin magyar államfő egyaránt eltökéltnek mutatkozott a feszültségek csökkentése iránt
Fotó: Presidency
Bár nyilatkozatok alapján mindkét fél a kétoldalú kapcsolatok javulását reméli a Novák Katalin magyar és Klaus Iohannis román államfő közötti, szerdai, budapesti tárgyalások után, a román elnök kijelentései alapján úgy tűnik, bizonyos ügyekben, mint például az erdélyi és partiumi gazdaságfejlesztési program, nem közeledtek az álláspontok.
2023. október 11., 15:422023. október 11., 15:42
2023. október 11., 16:222023. október 11., 16:22
Novák Katalin a Sándor-palotában lezajlott megbeszéléseket követő közös sajtótájékoztatón elmondta, a cél a pragmatikus együttműködés a két szomszédos ország között, és a szerdai találkozó is fontos e cél elérése érdekében. Az érintett témák között említette a magyarországi román és a romániai magyar kisebbség helyzetét.
– hangoztatta a magyar államfő.
Fotó: Presidency
Szóba került az ukrajnai háború is, a magyar államfő elmondta, ennek kapcsán a román és a magyar álláspont a kezdetektől megegyezett: elítélik az Ukrajna elleni orosz agressziót, és igyekeznek támogatni Ukrajnát a védekezésben.
Novák Katalin emlékeztetett: Ukrajna kapcsán Románia és Magyarország abból a szempontból is hasonló helyzetben van, hogy mindkét ország jelentős kisebbséggel rendelkezik Ukrajnában, ezért az ukrajnai vezetőkkel való tárgyalások során minden alkalommal kérik az ottani magyarok és románok jogainak tiszteletben tartását. A magyar államfő kijelentette, számítanak Románia közreműködésére annak érdekében, hogy a korlátozásokat eltöröljék, és a kisebbségek élvezhessék a nekik járó kisebbségi jogokat.
A schengeni bővítés kapcsán
Fotó: Presidency
Reményét fejezte ki, hogy a jövő év második felében, amikor Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztségét, már nem lesz aktuális a téma, de ha igen, Budapest mindent megtesz a román és a bolgár csatlakozás érdekében, mivel Magyarország számára is könnyebb lenne, ha nem lenne schengeni határ a két ország között. A találkozón szó esett a demográfiáról is. Ennek kapcsán a magyar államfő emlékeztetett:
– ez a magyar uniós elnökség egyik prioritása lesz. A gazdaság témájában Novák Katalin elmondta: számos lehetőséget rejt az együttműködés, a kétoldalú gazdasági kapcsolatok virágzóak, mindkét fél megtesz mindent a beruházási körülmények javítása érdekében. Ennek részeként 12-ről 14-re növelik a határátkelők számát.
Fotó: Presidency
Az energetika kapcsán kifejtette: Magyarországnak nincs tengerpartja, de
Klaus Iohannis arról beszélt: látogatása fontos jelzés a kétoldalú kapcsolatok jövőbeli elmélyítése szempontjából. Elmondta,
„Románia célja az, hogy ez a párbeszéd pozitív dinamikájú legyen, és minden állampolgár érdekeit szolgálja nemzetiségtől függetlenül. Románia a nyílt, átlátható és pragmatikus, kölcsönös bizalmon alapuló megközelítés híve. Erőteljesen hiszek abban, hogy abszolút szükséges az egyoldalú vagy ellentmondásos gesztusok mellőzése” – jelentette ki a román államfő.
Fotó: Presidency
Hozzátette, a kétoldalú kapcsolatok során azokkal a dolgokkal kell foglalkozni, amelyek összekötnek, nem pedig szétválasztanak.
– hangsúlyozta. Kifejtette, a megbeszéléseken a magyarországi román kisebbség sajtójának és anyanyelven történő oktatásának kérdése is fölmerült.
Iohannis a magyar állam erdélyi és partiumi gazdaságfejlesztési programját is felemlegette, amelyek kapcsán Románia eddig elutasító magatartást tanúsított, és a román elnök kijelentései alapján ez a hozzáállás továbbra sem változott.
– szögezte le. Hozzátette: Románia nyitott a magyar beruházások támogatására Románia teljes területén, és arra bátorítják a román cégeket, hogy fektessenek be Magyarországon.
Fotó: Presidency
A magyar EU-elnökség kapcsán Iohannis kifejtette: olyan Unióra van szükség, amely közös megoldásokkal válaszol a kihívásokra. Egyúttal köszönetet mondott, amiért Magyarország támogatja Románia schengeni csatlakozását. A román államfő végezetül jónak, lényegre törőnek és nagyon nyitottnak nevezte a szerdai tárgyalásokat, és
„Szomszédok vagyunk, nagyon jó gazdasági együttműködési lehetőségeink vannak. Fontos, hogy kihasználjuk őket” – hangsúlyozta a román államfő.
Mint arról beszámoltunk, Novák Katalin meghívására Iohannis személyében 14 év után tett román államfő hivatalos látogatást Magyarországon.
Megérkezett szerdán Budapestre Klaus Iohannis román államfő, aki magyar kollégája, Novák Katalin meghívása nyomán érkezett hivatalos látogatásra.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!