Novák Katalin előrelépésre számít a kárpátaljai magyarok jogai kapcsán a Zelenszkijjel folytatott tárgyalás után

•  Fotó: Facebook/Novák Katalin

Fotó: Facebook/Novák Katalin

A kárpátaljai magyarok kisebbségi jogai kapcsán mielőbbi előrelépést érünk el– erről a célkitűzésről számolt be Novák Katalin magyar köztársasági elnök, miután Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt.

Krónika

2023. augusztus 24., 07:382023. augusztus 24., 07:38

A közösségi oldalán szerdán este közzé tett bejegyzés szerint a négyszemközti megbeszélésen a következőkről állapodtak meg:

1. Ahogy szomszédokhoz illik, közvetlen elnöki kommunikációs csatornát állítunk fel.

2. A két ország közötti kapcsolatokról szóló új dokumentum előkészítésébe kezdünk.

3. Bekapcsolódunk az ukrán elnök által kezdeményezett békeformula egyeztetéseibe.

4. Kiemelten együttműködünk a háború által érintett gyermekek ügyében.

5. A kárpátaljai magyarok kisebbségi jogai kapcsán mielőbbi előrelépést érünk el”.

Az államfő nem pontosította, hogy konkrétan mit tárgyaltak a kárpátaljai magyarok jogait illetően, illetve hogy milyen előrelépésre számít.

Az ukrán elnök közösségi oldalán megköszönte a magyar államfő látogatását.

Volodimir Zelenszkij úgy fogalmazott: „Hálás vagyok Novák Katalin köztársasági elnök látogatása miatt”.

Az ukrán elnök külön megköszönte, hogy Novák Katalin tiszteletét teszi a Krími Platformon is. Mint írta: „Megvitattuk Ukrajna EU- és NATO-integrációját, illetve a kétoldalú kapcsolataink fejlesztésének módjait is” – írta az ukrán elnök.

Novák Katalinnak egyébként kijevi látogatása alatt óvóhelyre kellett vonulnia, mivel légiriadót rendeltek el.

Az államfő egy órán át volt egy óvóhelyen a kijevi kormányzati negyedben, a közösségi oldalára feltöltött videók és fotó szerint a kabinetfőnökével és a Terrorelhárítási Központ munkatársaival, akik a köztársasági elnök biztonságáért felelnek.

Később, csütörtökön hajnalban már Lengyelországból posztolt közösségi oldalán, a következő szöveggel:

„Köszönöm az aggódó üzeneteket!

Biztonságban megérkeztünk Lengyelországba. Az Ukrajna feletti légtérzár miatt innen indulunk tovább Rómába”.

Novák Katalin Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására a Krími Platform harmadik csúcstalálkozóján vett részt Kijevben.

A köztársasági elnök hangsúlyozta:

egyértelműen ki kell állni Ukrajna mellett és el kell ítélni az orosz agressziót.

Novák Katalin leszögezte, hogy Magyarország kész közvetítő szerepet vállalni az esetleges béketárgyalásokban.

Előzőleg, kedden Beregszászon találkozott a kárpátaljai magyarok képviselőivel.

Szerdai programja Kijev környékén kezdődött.

Az államfő szerdán kora délelőtt megkoszorúzta az ukrajnai háború áldozatainak emlékfalát, majd meglátogatta az ukrán Gyermekjogi Központot, ahol találkozott Dmitro Lubineccel, az ukrán parlament emberi jogi biztosával.

•  Fotó: MTI/Nemes János Galéria

Fotó: MTI/Nemes János

Az ukrán ombudsman tájékoztatta Novák Katalint arról, hogy miként zajlik a megszállt területekről korábban Oroszországba került gyermekek hazaszállítása, rehabilitációja. A magyar államfő emlékeztetett arra, hogy Magyarország története legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre, ezen belül pedig kiemelt figyelmet fordít az ukrán gyerekek üdültetésére.

Dmitro Ljubinec köszönetét fejezte ki az államfőnek mindazért a segítségért, amit Magyarország a háború kitörése óta nyújt Ukrajnának. „Bajban ismerszik meg a barát” – mondta, hozzáfűzve, hogy Magyarország az elsők között fogadta az ukrán menekültek tíz- és százezreit és megfelelő ellátást biztosított számukra, amiért minden magyart köszönet illet.

A megbeszélésen a köztársasági elnök felvetette a kárpátaljai magyar kisebbség nyelvhasználati és oktatási jogaival kapcsolatos kérdéseket.

Az ukrán ombudsman ezzel kapcsolatban az MTI tudósítójának kifejtette, hogy nincs semmi probléma a magyar féllel való kapcsolattartásban, „mindenkinek gondoskodnia kell a saját állampolgárainak a jogairól” – fogalmazott.

Novák Katalin ezt követően olyan Kijev környéki településeket keresett fel, amelyeket a háború első heteiben közvetlenül sújtottak a fegyveres harcok. A köztársasági elnök Moscsun községben részt vett a főváros védelmében vívott harcokban elhunyt ukrán katonák emlékére rendezett ceremónián. Ezt követően felkereste a Kijevtől 25 kilométerre fekvő Bucsa városát, ahol az oroszok kivonulása után a feltárt tömegsírokban több tucat áldozatot találtak. A helyi pravoszláv templom kertjében emlékhelyet létesítettek, amelyet ugyancsak megkoszorúzott Novák Katalin.

Az államfő kora délután felkereste Zahalci községet, ahol

magyar kormánytámogatás bevonásával, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet koordinálásában jelenleg is tart a harcokban jelentős károkat szenvedett óvoda és iskola épületének újjáépítése.

A munkálatok befejezéséig egy ötven fő befogadására alkalmas, korszerű óvodában foglalkoznak a gyerekekkel, amelyet az idén tavasszal adtak át, ugyancsak a segélyszervezet jóvoltából.

Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója elmondta, hogy jelenleg több mint félmillió embernek segítenek Ukrajnában különböző programok keretében.

Tavaly több mint 10 milliárd forintot fordítottak humanitárius segítségre, amelynek a harminc százaléka forrás, a többi a segélyszervezet gyűjtéseiből és sikeres pályázataiból származik.

A Krími Platform: nemzetközi fórum a Krím felszabadítására

A Krími Platform informális nemzetközi fórum, amelynek célja, hogy Ukrajna konzultációkat folytasson és egyeztessen nemzetközi partnereivel a Krím Oroszország által annektálásának következményeiről, hatékony eszközöket dolgozzon ki az ebből adódó fenyegetésekkel szemben, és végső soron a félszigeten visszaállítsa az ukrán fennhatóságot.
2020-ban Ukrajna Külügyminisztériuma Volodimir Zelenszkij államfő kezdeményezésére dolgozta ki a Krími Platform koncepcióját, és azonnal hozzálátott, hogy kezdeményezés globális támogatására partnereket nyerjen meg, illetve megszervezze az első csúcstalálkozót.
A Platform hivatalosan 2021. augusztus 23-án Kijevben az első csúcstalálkozón indult útjára. Az esemény résztvevői közös nyilatkozatot fogadtak el, amely rögzíti a nemzetközi közösség álláspontját a Krímmel kapcsolatban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Orbán Viktor: 1956 tanulsága az, hogy csak Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk

Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.

Orbán Viktor: 1956 tanulsága az, hogy csak Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk
2024. október 23., szerda

Szeretett minket: negyedik enciklikájával rukkol elő Ferenc pápa

Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.

Szeretett minket: negyedik enciklikájával rukkol elő Ferenc pápa
2024. október 23., szerda

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján

Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján
2024. október 23., szerda

Fegyvernyugvást sürget Gázában Washington, a Hezbollah „trónörökösével” is sikerült végezni

A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.

Fegyvernyugvást sürget Gázában Washington, a Hezbollah „trónörökösével” is sikerült végezni
2024. október 23., szerda

Zelenszkij: Ukrajna nem akar atomfegyvert, de cserében NATO-tagságot kér

Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.

Zelenszkij: Ukrajna nem akar atomfegyvert, de cserében NATO-tagságot kér
2024. október 22., kedd

Drámaian csökkent Ukrajna lakossága a háború kezdete óta

Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.

Drámaian csökkent Ukrajna lakossága a háború kezdete óta
2024. október 22., kedd

Kizárnák a kormányalakításból a választáson győztes Osztrák Szabadságpártot

A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.

Kizárnák a kormányalakításból a választáson győztes Osztrák Szabadságpártot
2024. október 22., kedd

Ukrajnának szánt pénzügyi támogatási csomagot hagyott jóvá az Európai Parlament

Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.

Ukrajnának szánt pénzügyi támogatási csomagot hagyott jóvá az Európai Parlament
2024. október 22., kedd

Észak-Korea szerint „alaptalan pletyka”, hogy tízezer katonát küldött az oroszok megsegítésére Ukrajnába

Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.

Észak-Korea szerint „alaptalan pletyka”, hogy tízezer katonát küldött az oroszok megsegítésére Ukrajnába
2024. október 22., kedd

EU: Oroszországnak kell megfizetnie az Ukrajnában okozott károk költségeit

Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.

EU: Oroszországnak kell megfizetnie az Ukrajnában okozott károk költségeit