Nem enged. Netanjahu szerint meg kell akadályozni, hogy a Hamász fegyveresei visszatérjenek Gáza északi részébe
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Váratlanul a Gázai övezetbe, Rafahba látogatott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtökön, ahol megismételte, hogy szerinte Izrael biztonságához elengedhetetlen a gázai és az egyiptomi határ mentén húzódó Philadelphi-korridor és a rafahi határátkelő fölötti ellenőrzés megtartása.
2024. július 19., 12:592024. július 19., 12:59
Netanjahu arról is beszélt, hogy
Ismét kijelentette azt is, hogy szerinte az izraeli katonai nyomás segít előmozdítani az október 7-én Gázába hurcolt izraeli túszok visszatérését biztosító egyezményt. A határsáv feletti izraeli kontroll fenntartása nem szerepelt Izrael eredeti, Joe Biden amerikai elnök által május 27-én bejelentett javaslatban, melyet a Hamász elfogadott. Később Netanjahu négy új feltételt jelentett be, s a tárgyalásokon közvetítő amerikai és egyiptomi delegációk jelenleg ezekre keresnek kompromisszumos megoldást. A szerdai kormányülésen
„Hosszú heteket vesz igénybe olyan mechanizmus megalkotása, mely megakadályozná a fegyveresek visszatérését északra. A lányoknak nincs erre idejük” – közölte a Moszad vezetője a túszként fogva tartott fiatal nőkre utalva. A miniszterelnök ugyanezen a megbeszélésen azt mondta, hogy „az elraboltak szenvednek, de nem halnak meg”, ami felháborodást váltott ki az elhurcoltak családjai körében.
A túszok kiszabadítására vonatkozó megállapodást támogatta a kormányzó Likud párt több minisztere, a keleti ultraortodoxok Sasz nevű pártja, de
Közben a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója csütörtökön közölte: az amerikai hadsereg által leszerelt ideiglenes kikötői móló helyett az izraeli Asdód kikötőjét használják majd a tengeri úton érkező segélyszállítmányok bejuttatására a Gázai övezetbe.
John Kirby újságíróknak tartott sajtóbeszélgetésen a gázai partoknál kialakított amerikai katonai mólóval kapcsolatban megállapította, hogy eredetileg is átmeneti létesítménynek szánták.
A Pentagon szerdán jelentette be hivatalosan, hogy
A Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs tanácsadója arról is beszámolt, hogy jelenleg naponta átlagosan 200 kamion jut be a Gázai övezetbe észak felől, amelyek Jordániából szállítanak segélyeket. Hozzátette, hogy az említett mennyiség továbbra sem elegendő és tárgyalások zajlanak az izraeli illetékesekkel a segélyszállítmányok kibővítésének módjairól. Megállapította, hogy ezt elősegítené az a többlépcsős tűzszüneti terv, amelyről szintén tartanak az egyeztetések.
A fehér házi illetékes arról is beszámolt, hogy
de nem erősítette meg azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint Izrael hajlandó lenne átengedni az Egyiptom és a Gázai övezet közötti átkelő felügyeletét.
John Kirby úgy fogalmazott, hogy az izraeli miniszterelnök jövő heti washingtoni látogatása során minden várakozás szerint Joe Biden amerikai elnöknek és Benjámin Netanjahunak lehetősége lesz arra, hogy találkozzon, de ennek részletei egyelőre nem tisztázottak. Utalt ugyanakkor arra, hogy Joe Biden koronavírus-fertőzésből való felépülése prioritást élvez. Hozzátette, hogy az elnököt betegsége idején is a szokott rendben tájékoztatják munkatársai a hivatali teendőivel összefüggésben, így a nemzetbiztonságot érintő ügyekben is.
A Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs vezetője
Az izraeli parlament nyilatkozatot fogadott el szerda éjjel, és ebben állást foglalt a független palesztin állam létrejötte ellen.
Elismerte ugyanakkor, hogy nem könnyű folyamatról van szó, és ezen az úton jelenleg a gázai övezeti tűzszünet elérése az elsődleges feladat.
A török-szíriai diplomáciai kapcsolatok normalizálásáról szóló tárgyalásokkal kapcsolatban a nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadó úgy fogalmazott, hogy már a múltban is voltak hírek ilyen egyeztetésekről, amelyek nem vezettek eredményre. A török külpolitika lehetséges céljaival összefüggésben John Kirby megjegyezte, hogy minden egyes ország saját mérlegelésén múlik, miként alakítja a külkapcsolatait.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
szóljon hozzá!