Phenjani javaslat. A The New York Times értesülése szerint Kim Dzsongun vetette fel, hogy észak-koreai katonák harcoljanak az oroszok Ukrajna elleni háborújában
Fotó: Orosz elnöki hivatal
A javaslat, hogy észak-koreai csapatokat vezényeljenek Oroszország Ukrajna elleni háborújának támogatására, Phenjanból, nem pedig Moszkvából érkezett – közölték amerikai hírszerzési források a New York Times-szal, amely hétfőn számolt be erről.
2024. december 24., 11:562024. december 24., 11:56
Míg egyes nyugati tisztségviselők kezdetben a Kreml kétségbeesésének bizonyítékaként tekintettek az észak-koreai katonák Oroszországba érkezésére, az amerikai ügynökségek most már állítólag úgy vélik, hogy az ötlet a Kim Dzsongun diktátor vezette Észak-Korea kezdeményezése volt, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök gyorsan felkarolt.
Augusztus óta mintegy 12 000 észak-koreai katonát telepítettek a Kurszki területre, ahol az orosz erőkkel együtt harcolnak.
Zelenszkij figyelmeztetett a Moszkva és Phenjan közötti fokozódó katonai együttműködés globális kockázataira, beleértve a fejlett haditechnológiák átadását is.
Ezek az aggodalmak összhangban vannak az Egyesült Államok által közölt azon értékelésekkel, amelyek szerint Oroszország Észak-Koreára és Iránra támaszkodik az ukrán infrastruktúrát célzó tüzérségi műveletek és dróncsapások fenntartásában.
Észak-Korea Oroszország kulcsfontosságú szövetségesévé vált, ballisztikus rakétákat, tüzérségi lőszert és katonákat szállít.
A Wall Street Journal hétfőn arról számolt be, hogy
Eközben az ukrán katonák nagy-britanniai kiképzési programjának „finomításáról” tárgyalt hétfőn Sir Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
A Downing Street szóvivőjének beszámolója szerint Starmer a Zelenszkijjel tartott telefonos megbeszélésen tájékoztatta az ukrán államfőt arról, hogy
A csúcstalálkozó résztvevői hangsúlyozták annak fontosságát is, hogy „a szavakat tettek kövessék”, beleértve a szankcionált nyersanyagokat szállító orosz „árnyékflotta” elleni további korlátozó intézkedéseket, az ukrajnai fegyverszállítások felgyorsítását és az ukrán hadiipar támogatását – mondta Starmer az ukrán elnöknek.
A londoni kormányfői hivatal illetékesének beszámolója szerint Starmer és Zelenszkij tárgyalt az Interflex nevű programról, amelynek keretében
A brit kormányfő és az ukrán elnök egyetértett abban, hogy fontos a program „finomítása” Ukrajna hadszíntéri képességeinek további erősítése végett – fogalmazott Downing Street szóvivője.
Az illetékes nem részletezte, hogy a kiképzési program finomítása pontosan mit jelent, londoni kormányforrásokból származó egybehangzó, napok óta visszatérő brit médiaértesülések szerint azonban
John Healey brit védelmi miniszter legutóbbi nyilatkozataiban nem zárta ki ezt a lehetőséget, és a londoni védelmi tárca is „kiterjesztett kiképzési programról” tett említést minapi tájékoztatásában.
Healey múlt heti kijevi látogatása után a The Times című konzervatív brit napilapnak nyilatkozva úgy fogalmazott: könnyebbé kell tenni az ukránok számára a hozzáférést a brit kiképzési programokhoz.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
A NATO „teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
Daniel Buda néppárti EP-képviselő szerdán közölte, hogy csak a vidéki szélessávú internetszolgáltatás fejlesztése érdekében írta alá azt a levelet, amelynek kapcsán a belga hatóságok vesztegetés elfogadásával gyanúsítják az Európai Parlament több tagját.
szóljon hozzá!