Phenjani javaslat. A The New York Times értesülése szerint Kim Dzsongun vetette fel, hogy észak-koreai katonák harcoljanak az oroszok Ukrajna elleni háborújában
Fotó: Orosz elnöki hivatal
A javaslat, hogy észak-koreai csapatokat vezényeljenek Oroszország Ukrajna elleni háborújának támogatására, Phenjanból, nem pedig Moszkvából érkezett – közölték amerikai hírszerzési források a New York Times-szal, amely hétfőn számolt be erről.
2024. december 24., 11:562024. december 24., 11:56
Míg egyes nyugati tisztségviselők kezdetben a Kreml kétségbeesésének bizonyítékaként tekintettek az észak-koreai katonák Oroszországba érkezésére, az amerikai ügynökségek most már állítólag úgy vélik, hogy az ötlet a Kim Dzsongun diktátor vezette Észak-Korea kezdeményezése volt, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök gyorsan felkarolt.
Augusztus óta mintegy 12 000 észak-koreai katonát telepítettek a Kurszki területre, ahol az orosz erőkkel együtt harcolnak.
Zelenszkij figyelmeztetett a Moszkva és Phenjan közötti fokozódó katonai együttműködés globális kockázataira, beleértve a fejlett haditechnológiák átadását is.
Ezek az aggodalmak összhangban vannak az Egyesült Államok által közölt azon értékelésekkel, amelyek szerint Oroszország Észak-Koreára és Iránra támaszkodik az ukrán infrastruktúrát célzó tüzérségi műveletek és dróncsapások fenntartásában.
Észak-Korea Oroszország kulcsfontosságú szövetségesévé vált, ballisztikus rakétákat, tüzérségi lőszert és katonákat szállít.
A Wall Street Journal hétfőn arról számolt be, hogy
Eközben az ukrán katonák nagy-britanniai kiképzési programjának „finomításáról” tárgyalt hétfőn Sir Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
A Downing Street szóvivőjének beszámolója szerint Starmer a Zelenszkijjel tartott telefonos megbeszélésen tájékoztatta az ukrán államfőt arról, hogy
A csúcstalálkozó résztvevői hangsúlyozták annak fontosságát is, hogy „a szavakat tettek kövessék”, beleértve a szankcionált nyersanyagokat szállító orosz „árnyékflotta” elleni további korlátozó intézkedéseket, az ukrajnai fegyverszállítások felgyorsítását és az ukrán hadiipar támogatását – mondta Starmer az ukrán elnöknek.
A londoni kormányfői hivatal illetékesének beszámolója szerint Starmer és Zelenszkij tárgyalt az Interflex nevű programról, amelynek keretében
A brit kormányfő és az ukrán elnök egyetértett abban, hogy fontos a program „finomítása” Ukrajna hadszíntéri képességeinek további erősítése végett – fogalmazott Downing Street szóvivője.
Az illetékes nem részletezte, hogy a kiképzési program finomítása pontosan mit jelent, londoni kormányforrásokból származó egybehangzó, napok óta visszatérő brit médiaértesülések szerint azonban
John Healey brit védelmi miniszter legutóbbi nyilatkozataiban nem zárta ki ezt a lehetőséget, és a londoni védelmi tárca is „kiterjesztett kiképzési programról” tett említést minapi tájékoztatásában.
Healey múlt heti kijevi látogatása után a The Times című konzervatív brit napilapnak nyilatkozva úgy fogalmazott: könnyebbé kell tenni az ukránok számára a hozzáférést a brit kiképzési programokhoz.
A németországi választások eredményei nemcsak az európai nagyhatalmat, hanem az egész kontinens, így Románia számára is jelentős következményekkel járhatnak – véli Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
szóljon hozzá!