Moszkvától kért védelmet a szakadár Transznisztria, de nem akar csatlakozni Oroszországhoz. Putyinék „vizsgálódnak”

Moszkvától kért védelmet a szakadár Transznisztria, de nem akar csatlakozni Oroszországhoz. Putyinék „vizsgálódnak”

Vagyim Krasznoszelszkij, a Dnyeszteren túli régió vezetője, „népirtással” vádolta Chişinăut

Fotó: Videófelvétel

Oroszországtól kért védelmet a szakadár Dnyeszteren túli terület a Moldovai Köztársaság által a régióval szemben gyakorolt nyomásgyakorlás ellen egy, a terület választott képviselői által szerdán elfogadott határozatban. Moszkva kivizsgálja a kérést.

Balogh Levente

2024. február 28., 16:562024. február 28., 16:56

2024. február 28., 21:142024. február 28., 21:14

A transznisztriai választott tisztségviselők 7. kongresszusa az orosz parlament két kamarájához fordult azzal a kéréssel, hogy „a Moldova felől érkező növekvő nyomásgyakorlással szemben hozzanak intézkedéseket Transznisztria védelmére”.

Tiraszpol azzal érvel, hogy

azért fordul Moszkvához, mert az Oroszországi Föderáció több mint 200 000 állampolgára él Dnyeszteren túli területen,

valamint „tekintettel Oroszországnak a Dnyeszter mentén békefenntartóként szerzett pozitív tapasztalataira, valamint arra, hogy a Dnyeszteren túli tárgyalásokon garanciavállaló és közvetítő szerepet tölt be”. Az egyhangúlag elfogadott határozat nem részletezi, hogy Oroszország miként avatkozhazna be a Dnyeszteren túli területek megsegítésére, de érdemes megjegyezni, hogy nem szólít fel a területnek az Oroszországi Föderációhoz való csatolására, ahogyan attól az eseményt megelőzően egyesek tartottak.

A kongresszuson felszólaló tisztviselők beszédei inkább a régió függetlenségének hangsúlyozására összpontosítottak, és nem vetették fel az Oroszországi Föderációval való egyesülés kérdését.

Idézet
Transznisztria kitartóan harcolni fog saját identitásáért, a transznisztriai nép jogaiért és érdekeiért, és nem fog elállni ezek védelmétől, függetlenül a zsarolás és a külső nyomás bármilyen formájától”

– olvasható az elfogadott határozatban.

Frissítés

Moszkvában megvizsgálják a moldovai szakadárok védelmi folyamodványát
Megvizsgálják az orosz illetékes szervek az el nem ismert Dnyeszter menti Moldáv Köztársaság képviselői kongresszusának Oroszországhoz intézett felhívását, hogy védje meg a Dnyesztermelléket – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium. „A Dnyeszter menti lakosok, honfitársaink érdekeinek védelme az egyik prioritás” – közölte a moszkvai külügyminisztérium a RIA Novosztyi hírügynökséggel. A tárca szerint „minden megkeresést mindig figyelmesen vizsgálnak meg az orosz szakszolgálatok”.

„Kizárólag a Dnyeszteren túli terület szuverenitása elidegeníthetetlen és alapvető feltétele többnemzetiségű népünk megkülönböztető identitása, alapvető szabadságjogai védelmének, amelyeket a nemzetközi jog alapelvei és az ENSZ Alapokmányának rendelkezései rögzítenek” – olvasható a dokumentumban.

A kongresszuson mondott beszédében a Dnyeszteren túli régió vezetője, Vagyim Krasznoszelszkij „népirtással” vádolta Chişinăut. A Dnyeszteren túli terület elleni „népirtás” négy formáját nevezte meg, amelyek az elmúlt 30 évben történtek: a gazdaság megfojtása, a nép egy részének fizikai megsemmisítése, a jogi védelem megtagadása illetve a román nyelv erőszakos erőltetésének kísérlete.

Idézet
Moldova hagyományosan a globális nehézségeket használja fel arra, hogy hátrányos helyzetbe hozza Transznisztriát. Igaz ez a Szovjetunió összeomlására, igaz a világjárványra, igaz az ukrajnai ellenségeskedésekre”

– vádolta meg Vagyim Krasznoszelszkij transznisztriai vezető a moldovai kormányt.

A felszólalók – köztük Alekszandr Korcsunov, az úgynevezett „legfelsőbb szovjet” (helyi parlament) elnöke és Galina Antyufejeva, a „parlament” elnökhelyettese – az állítólagos „humanitárius válságra” és a Dnyeszteren túli régió import-export problémáira összpontosítottak.

Vitalij Ignatyev, Transznisztria úgynevezett külügyminisztere

példátlannak nevezte a Moldova által a Dnyeszteren túli területre gyakorolt nyomást.

A Chişinău által kidolgozott, „szeparatizmusról szóló törvényt” hozta fel példaként, valamint a transznisztriaiak jogainak állítólagos tömeges megsértését. „A moldovai hatóságok rádöbbennek, hogy más identitással rendelkezünk. A mi feladatunk az, hogy ezt az igazságot a világközösség elé tárjuk” – mondta Vitalij Ignatyev, akit az egyik legoroszpártibb tiraszpoli tisztségviselőnek tartanak.

„A transznisztriai identitás az alapja annak, hogy sikeresen átvészeljük a geopolitikai vihart” – mondta, és a hatalmas külső tényezők – a geopolitikai instabilitás, az 5+2 formátum mesterségesen előidézett válsága és a Moldovából érkező példátlan társadalmi és gazdasági nyomás – együttesét említette. Ilyen körülmények között – mondta – az egység és a konszolidáció fontosabb, mint valaha a transznisztriai nép és „állam” számára.

A tisztségviselő azt kérte az egybegyűltektől hogy támogassák diplomáciai eszközökkel a régió szuverenitásának megőrzését célzó erőfeszítéseket, valamint a béke és a biztonság szavatolását.

Mint arról beszámoltunk, a Moldova és a szakadár Dnyeszteren túli terület közötti legújabb konfliktus kiváltó oka az, hogy január 1-jén hatályba lépett a Moldovai Köztársaság új vámkódexe, amelynek értelmében a transznisztriai vállalatoknak vámot kell fizetniük a moldovai költségvetésbe. Eddig, bár a Dnyeszteren túli vállalatok moldovai cégként voltak bejegyezve Chişinăuban, a vámokat a transznisztriai költségvetésbe fizették be. A változás elégedetlenséget váltott ki a tiraszpoli hatóságok részéről, amelyek azzal vádolják Chişinăut, hogy többlet adóterhet rótt a transznisztriai vállalatokra, és az intézkedést hirtelen, előzetes értesítés nélkül vezette be.

Emellett a transznisztriai vezetők azt is aggodalommal figyelik hogy Moldova nyugati fegyvereket készül vásárolni. Szerintük ez a transznisztriai helyzet erőszakos megoldására való készülődés jele.

Januárban azzal vádolták meg a chişinăui központi hatóságokat, hogy ukrán katonákat képeznek ki a régió intézményei és vezetői elleni támadásokra.

Az 1990-es évek elején alacsony intenzitású konfliktus zajlott a moldovai fegyveres erők és a Dnyeszter folyón túli orosz ajkú szeparatisták közt. Utóbbiakat Oroszország, de Ukrajna is támogatta. A konfliktus eredménye tűzszünet lett 1992-ben, ennek az „ellenőrzésére” telepítették a térségbe a mintegy 2000 fős orosz „békefenntartó” kontingenst.

korábban írtuk

Moldova Putyin következő célpontja a CIA exigazgatója szerint – Orosz dezinformációnak tekintik Transznisztria elszakadását
Moldova Putyin következő célpontja a CIA exigazgatója szerint – Orosz dezinformációnak tekintik Transznisztria elszakadását

David Petraeus, a CIA volt igazgatója, az amerikai Központi Parancsnokság korábbi parancsnoka arra figyelmeztetett, hogy Moldova lehet Vlagyimir Putyin orosz elnök következő célpontja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 09., kedd

„Az egyház tönkretette az életét”: román teherautósofőr hajtott neki egy templomnak Ausztriában

Teherautóval nekihajtott egy férfi hétfőn az Alsó-Ausztria mödlingi járásában található Brunn am Gebirge osztrák mezőváros egyik templomának – közölte Johann Baumschlager osztrák rendőrségi szóvivő.

„Az egyház tönkretette az életét”: román teherautósofőr hajtott neki egy templomnak Ausztriában
2024. július 09., kedd

Washington: Ukrajna ezután sem mérhet távolabbi orosz területek ellen csapást amerikai fegyverekkel

Az Egyesült Államok a hétfői halálos rakétatámadás-sorozatot követően sem fogja megengedni Ukrajnának, hogy mélyebben csapást mérjen orosz területre – közölte John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője egy sajtótájékoztatón.

Washington: Ukrajna ezután sem mérhet távolabbi orosz területek ellen csapást amerikai fegyverekkel
2024. július 09., kedd

A Hamász szerint Izrael szándékosan akadályozza a tűzszüneti tárgyalásokat

A Hamász radikális palesztin szervezet Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt vádolta hétfőn a tűzszüneti tárgyalások akadályozásával.

A Hamász szerint Izrael szándékosan akadályozza a tűzszüneti tárgyalásokat
2024. július 08., hétfő

Moszkva nagyra értékeli Orbán Viktor békéért tett erőfeszítéseit, Washington ismét bírál

Nem üzent Joseph Biden amerikai elnöknek és a NATO-csúcs többi résztvevőjének Vlagyimir Putyin orosz elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnökön keresztül – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak, kérdésre válaszolva.

Moszkva nagyra értékeli Orbán Viktor békéért tett erőfeszítéseit, Washington ismét bírál
2024. július 08., hétfő

Szabadul az előzetes letartóztatásból a szökevény román herceg

Szabadul az előzetes letartóztatásból és hatósági felügyelet alá kerül a Máltán elfogott Pál Fülöp herceg – közölte hétfőn az igazságügyi minisztérium, hozzátéve, hogy a román hatóságok várják a jogerős döntést a kiadatásával kapcsolatban.

Szabadul az előzetes letartóztatásból a szökevény román herceg
2024. július 08., hétfő

Peking szerint a mielőbbi ukrajnai tűzszünet minden fél érdeke

Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn felszólította a nemzetközi közösséget és a nagyhatalmakat, hogy segítsenek megteremteni az ukrajnai háború enyhítéséhez szükséges feltételeket.

Peking szerint a mielőbbi ukrajnai tűzszünet minden fél érdeke
2024. július 08., hétfő

Emmanuel Macron nem fogadta el a francia miniszterelnök lemondását

Emmanuel Macron francia államfő hétfőn nem fogadta el miniszterelnökének, Gabriel Attalnak a lemondását, s arra kérte, hogy a folyó ügyek irányításával biztosítsa az ország stabilitását az előrehozott nemzetgyűlések választásokat követően.

Emmanuel Macron nem fogadta el a francia miniszterelnök lemondását
2024. július 08., hétfő

Rakétaeső zúdult Ukrajnára, gyerekkórházat is támadás ért, legalább húszan meghaltak

Több várost is orosz támadás ért hétfőn Ukrajnában, legkevesebb húsz ember meghalt és ötvenen megsebesültek – közölte hétfőn Ihor Klimenko ukrán belügyminiszter.

Rakétaeső zúdult Ukrajnára, gyerekkórházat is támadás ért, legalább húszan meghaltak
2024. július 08., hétfő

Nagy fogás: a Le Pen-féle francia Nemzeti Tömörülés és az olasz Liga is csatlakozik az Orbán által létrehozott új frakcióhoz

A Marine Le Pen nevével fémjelzett francia Nemzeti Tömörülés (RN) is csatlakozik a Patrióták Európáért jobboldali frakcióhoz – jelentette be Hidvéghi Balázs európai parlamenti képviselő.

Nagy fogás: a Le Pen-féle francia Nemzeti Tömörülés és az olasz Liga is csatlakozik az Orbán által létrehozott új frakcióhoz
2024. július 08., hétfő

Egyre több demokrata párti képviselő követeli Biden visszalépését a kampányból

Több demokrata párti képviselő azt közölte Hakeem Jeffries kisebbségi frakcióvezetővel egy vasárnapi telefonbeszélgetésen, hogy Joe Biden elnöknek vissza kell lépnie a 2024-es kampányból – közölte a beszélgetést ismerő forrásokra hivatkozva a CNN.

Egyre több demokrata párti képviselő követeli Biden visszalépését a kampányból