Maria Zaharova orosz külügyi szóvivő szerint Maia Sandu moldovai államfő „kudarcot vallott” hazája élén
Moldova gyarmatosításának szándékával vádolta meg az orosz külügyminisztérium Romániát, miután Maia Sandu, a Prut menti ország elnöke nemrég díjat vett át Temesváron, illetve Chișinăuban átkereszteltek egy orosz személyiség nevét viselő utcát.
2024. január 22., 21:032024. január 22., 21:03
2024. január 22., 21:112024. január 22., 21:11
Mint arról beszámoltunk, Sandu január 13-án ünnepség keretében vette át az Európai Értékekért Temesvár-díjat Dominic Fritz polgármestertől. Ennek kapcsán
A szóvivő felrótta Sandunak, hogy a rendezvényen elmondott beszédében ismét felsorolta „az Oroszországgal szembeni hagyományos, alaptalan vádakat”, amelyek a belpolitikai helyzet destabilizálására irányuló kísérletekre, a demokrácia aláásására, a hibrid hadviselésre és a dezinformációra vonatkoznak.
„Ha felidézzük, hogy Sandu román állampolgár, világos, miért gyűlöli ennyire a Szovjetuniót” – jegyezte meg a szóvivő, mielőtt felsorolta azokat az „előnyöket”, amelyeket Moszkva szerint Moldova szovjet tagköztársaságként élvezhetett. Szerinte a Szovjetunió részeként Moldova egy tönkrement gazdaságú agrárországból virágzó agrár-ipari köztársasággá alakult át, több mint 550 ipari vállalatot hoztak létre a területén, a villamosenergia-termelés csaknem hatszorosára nőtt – 3 milliárd kWh-ról 17 milliárd kWh-ra.
A szóvivő felidzézte, hogy
„A valóságban ma a lakosság egyharmada a szegénységi küszöb alatt él. A Sandu megválasztása óta eltelt három év alatt a kumulatív infláció 54,6 százalékos volt. Moldova lakossága 1991 óta 41,1 százalékkal 2,5 millióra csökkent. És ez a folyamat folytatódik. A fiatalok a szegénység és a jogfosztottság miatt menekülnek az országból. Az Országos Statisztikai Hivatal szerint a 2023-2024-es tanévben 56,5 ezer hallgató lesz a felsőoktatási rendszerben, szemben a 2007-es 132 ezerrel” – mutatott rá Marija Zaharova.
A szóvivő ezután bírálta és vádolta a chișinăui hatóságokat, amiért Mária román királynőről nevezték el az eddig Puskin nevét viselő utcát, amit a demokrácia „szembe köpésének” minősített. „A moldovai hatóságok elfojtanak minden eltérő véleményt, blokkolják a független sajtót, üldözik az ellenzéket és nyíltan zsarolják saját népüket. Következetesen a nemzeti identitás,
Ez nemcsak a moldovai nép, hanem a demokrácia szembe köpése is, amelyről Sandu oly sokat beszél. Hány utcát fognak még múltbeli uralkodóknak szentelni? Hány tér, intézmény és közterület lesz királypárti színezetű?” – tette hozzá Zaharova.
„Ha a jelenlegi chișinăui vezetés ezekkel a tervekkel indult volna a választásokon, akkor nem lennének kérdések. Ha bejelentették volna, hogy átértelmezik az ország történelmét, hogy feladják a moldovai nyelvet a román nyelv javára, hogy más országok uralkodóházainak képviselőit dicsérik és dicsőítik a Moldovai Köztársaság szabadságáért, függetlenségéért és demokráciájáért harcoló és harcoló emberek helyett, és a polgárok támogatják őket, akkor nem lennének kérdések. De Sandu csapata pont az ellenkező tézissel érkezett.
– szögezte le a külügyi szóvivő.
„Úgy tűnik, hogy mindezen »európai értékek« népszerűsítéséért Sandu 30 ezer eurós díjat kapott Temesváron. Az ilyen politikát az európai integráció álcája alatti »hibrid gyarmatosításnak« nevezik” – hangsúlyozta Marija Zaharova.
Egyébként Moldovában vita támadt a 30 ezer eurós díj miatt, egyesek szerint ugyanis nem szabadott volna elfogadnia, és korrupciót kiáltanak, mondván: ezzel „lefizették” az ország államfőjét.
Több fontos moldovai állami tisztségbe is romániaiakat neveztek ki
Az utóbbi hónapokban számos moldovai intézmény élére neveztek ki a chișinăui hatóságok Romániából „oadejtőernyőzött” személyeket. Legutóbb, december 22-én Anca Dragu volt román pénzügyminisztert, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátorát nevezték ki a moldovai nemzeti bank élére.
Romániából érkezett a pénzmosás elleni hatóság vezetője, Daniel Marius Staicu is, akit 2022 novemberében iktattak be tisztségébe. A korábban Romániában a Iași megyei munkaügyi felügyelőségnél dolgozó Cătălin Țacu ma már a moldovai állami munkaügyi felügyeletnél tölt be vezetői tisztséget, miután tavaly megkapta a moldovai állampolgárságot. Az ezelőtt a romániai környezetvédelmi felügyeletet vezető Octavian Berceanu ma Moldovában az újraerdősítési program megvalósításában vesz részt – ahogy ő fogalmazott, Maia Sandu államfő csapatának tagjaként.
Mellettük az Európai Unió is számos romániai személyt nevezett ki tanácsadónak a moldovai kormány mellé, köztük Daniel Funeriu volt oktatási minisztert.
A Moldovai Köztársaság elnöke szombaton átvette a Temesvár az európai értékekért díjat, amelyet a város önkormányzata idén alapított.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!