Dominic Fritz és Maia Sandu
Fotó: Facebook/Dominic Fritz
Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke szombaton átvette a Temesvár az európai értékekért díjat, amelyet a város önkormányzata idén alapított azoknak a nemzetközileg elismert személyiségeknek a kitüntetésére, akik eltökéltséggel, bátorsággal és kreativitással támogatják vagy védik az európai értékeket az Európai Unión belül és kívül.
2024. január 13., 14:352024. január 13., 14:35
2024. január 13., 14:412024. január 13., 14:41
A díjátadó ünnepségen Maia Sandu kijelentette: ezzel az elismeréssel az adományozók az abbéli bizalmukat fejezik ki, hogy a Moldovai Köztársaság és polgárai képesek a végsőkig vinni a szabadságért folytatott küzdelmüket.
– idézte az államelnököt az Agerpres hírügynökség. Maia Sandu beszédében kifejtette, hogy az Európai Unió keleti irányú bővítése voltaképp egy történelmi igazságtétel. Ez pedig szerinte csak akkor lehet majd teljes, ha a Moldovai Köztársaság és Ukrajna is az EU tagja lehet. Emlékeztetett arra, hogy országa az elmúlt években függetlenedett az orosz földgáztól, az exportját új piacokra irányította át.
„Utakat és hidakat építünk és javítunk, amelyek összekötnek bennünket az Európai Unióval. A Moldovai Köztársaság már nincs kiszolgáltatva a Kremlnek, hanem maga dönt a sorsáról, és határozottan halad az európai integráció útján” – mondta az államelnök.
Maia Sandu köszönetet mondott Romániának a „testvéri” támogatásért. Hozzátette, hogy 2024-ben világszerte sok választás lesz, és ezek mindenekelőtt az értékekről fognak szólni. „Nagyon remélem, hogy a világ polgárai a józan észt, a bátorságot, az emberséget, a becsületességet, az igazságot és a szabadságot fogják választani. És a békét” – mondta a Moldovai Köztársaság elnöke.
Maia Sandu az első személyiség, aki megkapta a Temesvár az európai értékekért díjat.
Sandu szerint Oroszország ismét megpróbálja destabilizálni Moldovát
Maia Sandu moldovai elnök szombaton Temesváron kijelentette, hogy az Oroszországi Föderáció mindvégig megpróbálta destabilizálni a rendet és a hatalmat Kisinyovban, és minden alkalommal megpróbálta felhasználni a Dnyeszteren túli régió rendszerét, de országa minden intézkedést megtesz, hogy ellensúlyozza ezeket a kísérleteket.
„Oroszország mindvégig megpróbálta destabilizálni a rendet és a hatalmat Kisinyovban, minden alkalommal megpróbálta felhasználni a Dnyeszteren túli régióban lévő rezsimet. Tisztában vagyunk ezekkel a kockázatokkal, és minden intézkedést megteszünk, hogy megakadályozzuk ezeket a destabilizációt célzó akciókat. Beszélünk velük, és kommunikálunk a polgárokkal ezekről a kockázatokról, ahogyan tettük ezt tavaly is, amikor Oroszországnak az volt a szándéka, hogy megdöntse a kormányt. A polgárokkal és az állami intézményekkel együtt próbálunk védekezni ezekkel a kockázatokkal szemben, de még van tennivalónk, még mindig vannak sebezhető pontok” – mondta Maia Sandu egy sajtótájékoztatón.
Hangsúlyozta, hogy a Moldovai Köztársaság számít Románia és a nemzetközi közösség támogatására ebben a tekintetben.
„Tudjuk, hogy Oroszország tavasszal újra megpróbálja majd destabilizálni a helyzetet” – mondta Maia Sandu.
Maia Sandu moldovai elnök „győzelemnek” nevezte az Európai Tanács csütörtöki döntését, amelynek értelmében Moldova megkezdheti az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat.
A szakadár, oroszbarát Dnyeszteren túli régió pénteken azzal vádolta meg a chişinăui központi hatóságokat, hogy ukrán katonákat képeznek ki a régió intézményei és vezetői elleni támadásokra.
Új szabályok meghozataláról állapodott meg az Európai Parlament és Tanács a gépjárművezetői engedélyeket illetően. A tervezett változtatások során bevezethetik a digitális jogosítványt, kétéves próbaidőt írhatnak elő a kezdő sofőröknek.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek szerdán egy drogkereskedőt, akit tetten értek, miközben 200 gramm kábítószert (3-CMC-t) próbált eladni – tájékoztatott a Szatmár megyei rendőrség.
Elfogadták Arad 2025-ös költségvetését. Az 1,3 milliárd lejt kitevő büdzséből több mint másfél millió lej az, ami „alanyi jogon” az aradi magyar oktatási és kulturális intézményeket, a magyar közösség hagyományos rendezvényeit illeti meg.
Kolozsváron tartja március 26–28. között értekezletét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) – jelentette be szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A szerdára virradó éjjel kigyulladt és leégett a toplai fatemplom, amely a temesvári Bánsági Falumúzeum egyik legértékesebb műemléke volt.
Az év Szatmár megyei állattenyésztője címet elnyert ombodi Balogh gazdacsalád bő harminc éve alapozta meg tejtermelő szarvasmarhafarmját. Videóriportunkban az egyre nagyobb kihívás elé néző tejtermelés nehézségeit és fejlesztési lehetőségeit járjuk körül.
Megépülhet az 1989-es forradalom emlékmúzeuma Temesváron, miután az önkormányzati testület keddi ülésén jóváhagyta a kiszemelt helyszín átalakításához szükséges övezeti városrendezési tervet.
A Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér (AIBG) utasforgalma 2025 februárjában látványosan, 60 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Holtan találtak egy férfit és egy nőt a magyarországi Battonyán, ahol családi dráma történhetett. A román házaspár aradi volt.
Továbbra sem kezdődött el az érdemi munka az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszán.
1 hozzászólás