Nem válik? A Kreml szerint Aszma al-Aszad nem akarja otthagyni a férjét
Fotó: Videófelvétel
Bassár al-Aszad megbuktatott szíriai elnök brit származású felesége nem akar válni – közölte a Kreml szóvivője.
2024. december 24., 08:562024. december 24., 08:56
A török médiában megjelent hírek szerint Aszma al-Aszad véget akar vetni házasságának, és el akarja hagyni Oroszországot, ahol férjével menedékjogot kapott, miután egy lázadó koalíció megdöntötte a volt elnök rendszerét, és átvette az irányítást Damaszkusz felett.
Dmitrij Peszkov egy sajtótájékoztatón a BBC szerint az erről szóló hírekról azt mondta: „Nem, ezek nem felelnek meg a valóságnak”.
Cáfolta azokat a híreket is, amelyek szerint Aszadot Moszkvában bezárva tartják, és vagyonát befagyasztották.
Oroszország szilárd szövetségese volt az Aszad-rezsimnek, és katonai támogatást nyújtott neki a polgárháború idején.
Aszad asszony szíriai-brit kettős állampolgár, de a brit külügyminiszter korábban azt mondta, hogy nem engedik vissza Nagy-Britanniába.
David Lammy a hónap elején a parlamentben azt mondta: „Szeretném megerősíteni, hogy ő egy szankcionált személy, akit nem látnak szívesen itt az Egyesült Királyságban”.
Hozzátette, hogy minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy az Aszad család egyetlen tagja se találjon menedéket az Egyesült Királyságban.
A 49 éves Aszma al-Aszad 1975-ben született az Egyesült Királyságban szíriai szülők gyermekeként, és a nyugat-londoni Actonban nőtt fel.
Szíriába 2000-ben, 25 évesen költözött, és csak néhány hónappal azután ment férjéhez, hogy a Aszad követte apját az elnöki székben.
Szíria first lady-jeként eltöltött 24 éve alatt a nyugati média élénken érdeklődött Asszad asszony iránt.
A cikket azóta eltávolították a Vogue honlapjáról.
Alig egy hónappal később Aszad asszonyt azért bírálták, mert hallgatott, miközben férje a szíriai polgárháború kezdetén erőszakkal elnyomta a demokráciapárti aktivistákat.
A konfliktus mintegy félmillió ember életét követelte, és férjét azzal vádolták, hogy vegyi fegyvereket vetett be a civilek ellen.
Aszad asszony 2016-ban az orosz állam által támogatott televíziónak elmondta, hogy visszautasította azt az ajánlatot, amely szerint biztonságos kiutazást ajánlottak volna neki a háború sújtotta országból, mivel a férje mellett akart maradni.
Később leukémiát diagnosztizáltak nála, és idén májusban kezdte meg a betegség elleni kezelést – jelentette be Aszad akkori elnök hivatala.
Egy közlemény szerint „átmenetileg visszavonul” a nyilvános szereplésektől.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!