Vádaskodik. Matija Zaharova szerint nem az Ukrajna elleni orosz invázió veszélyes, hanem a NATO hafódgyakorlatai
A NATO négy hónapon át tartó, Oroszország határai közelében zajló, Steadfast Defender néven ismert hadgyakorlatai azt bizonyítják, hogy a szövetség egy esetleges konfliktusra készül Oroszországgal – jelentette ki szombaton Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
2024. május 04., 15:522024. május 04., 15:52
Zaharova elutasította a NATO e heti vádjait, miszerint Oroszország részt vesz a tagállamai elleni hibrid támadásokban, mondván, hogy ez „dezinformáció”, amelynek célja, hogy elterelje a figyelmet a szövetség tevékenységéről.
Ezzel arra célzott, hogy a héten Németország és Csehország is azt állította, orosz hackertámadások áldozatává vált.
– mondta.
„Jelenleg a NATO legnagyobb hidegháború utáni hadgyakorlata, a Steadfast Defender Oroszország határai közelében zajlik. Forgatókönyvük szerint az Oroszország elleni koalíciós akciókat gyakorolják minden eszközzel, beleértve a hibrid és hagyományos fegyvereket is” – állította.
– tette hozzá.
Oroszország és a Nyugat közötti kapcsolatok évtizedek óta a legalacsonyabb szinten vannak, miután 2022-ben elkezdődött az orosz invázió Ukrajnában.
A NATO a gyakorlatok januári kezdetének bejelentésekor azt közölte, hogy
A gyakorlatok, amelyek a NATO legnagyobb gyakorlatai a hidegháború óta, a tervek szerint május végéig tartanak.
Oroszország akkor azt mondta, hogy a gyakorlatok a szövetség „visszavonhatatlan visszatérését” jelentik a hidegháborús mintákhoz.
Eközben Josep Borrell, az Európai Unió külügyi főképviselője pénteken kijelentette, hogy
Borrell pénteken az Oxfordi Egyetemen, a Saint Antony's College-ban tartott beszédet a globális geopolitikai helyzetről.
Az EU diplomáciai vezetője „Európa két háborúval néz szembe” című beszédében hangsúlyozta az orosz elnök által jelentett fenyegetést, és rámutatott, hogy
Ezzel kapcsolatban Emmanuel Macron francia elnök példáját hozta fel, aki arra a következtetésre jutott, hogy Oroszország fenyegetést jelent, annak ellenére, hogy kezdetben ragaszkodott ahhoz, hogy Oroszországot nem szabad megalázni.
– tette hozzá Borrell, aki úgy vélte, hogy az európaiak nem állnak készen a világ keménységére, amelyre végre ráébredtek.
De, ahogy Ivan Krasztev bolgár politológus rámutatott, „egy dolog felébredni, és egy másik dolog erőt találni ahhoz, hogy felkeljenek az ágyból” – mondta Borrell, utalva az ukrajnai háborúra.
„Bizonyos értelemben még mindig az ágyban vagyunk” – tette hozzá, hangsúlyozva a „pillanat súlyosságát”.
Újabb ATACMS rakéták lelövéséről számolt be az orosz védelmi tárca
Az orosz légvédelem lelőtt négy újabb, amerikai gyártmányú ATACMS operatív-harcászati rakétát a Krím félsziget fölött – közölte szombaton az orosz védelmi minisztérium.
A tárca további részleteket nem közölt, így nem lehet tudni, hogy a lehulló roncsok okoztak-e kárt emberéletben vagy anyagiakban. Kedden is kiadtak egy hasonló közleményt, amelyben hat ilyen típusú rakéta lelövéséről számoltak be.
Az Egyesült Államok már tavaly is adott át rövid – 160 kilométeres – hatótávolságú ATACMS rakétákat Ukrajnának – írták hírügynökségek. Az orosz média szerint a most bevetett rakéták nagyobb hatótávolságúak.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő április végén kijelentette: Oroszország hadműveleteire a Washington által Kijevnek szállított, megnövelt – 300 kilométeres – hatótávolságú ATACMS műveleti-taktikai rakéták nincsenek hatással.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!