Moldovai külügy: az orosz külügyi szóvivő moldovai nyelvről szóló kijelentései beavatkozást jelentenek az ország belügyeibe

•  Fotó: Facebook/Nicu Popescu

Fotó: Facebook/Nicu Popescu

Folytatódott a nyilatkozatpárbaj annak nyomán, hogy a chișinăui parlament múlt csütörtökön megszavazta, hogy az ország hivatalos nyelve nem a moldovai, hanem a román.

Krónika

2023. március 23., 13:422023. március 23., 13:42

2023. március 23., 13:492023. március 23., 13:49

Miután a döntés kapcsán Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő több ízben is ironikus hangnemű bejegyzést tett közzé a Telegramon, azt állítva, hogy a moldovai nyelv régebbi, mint a román, és Bogdan Aurescu román külügyminisztert is kigúnyolta, most a moldovai kormány rendre utasította az orosz külügyet.

Nicu Popescu, Moldova külügyminisztere leszögezte: Marija Zaharova román nyelvvel kapcsolatos kijelentései beavatkozást jelentenek Moldova belügyeibe.

„A mi szuverén jogunk eldönteni, hogyan nevezzük a nyelvet, amelyet beszélünk, és nem fogadunk el történelemórákat. Megismételjük az orosz félhez intézett felhívásunkat, hogy ne engedje meg a beavatkozást országunk belügyeibe” – mondta a külügyi és európai integrációs miniszter szerdán.

korábban írtuk

Orosz-román külügyi csörte a moldovai nyelv miatt
Orosz-román külügyi csörte a moldovai nyelv miatt

Orosz-román külügyi csörtéhez vezetett az, hogy a Nyugat-barát erők uralta chişinăui parlament múlt héten megszavazta, hogy a Moldovai Köztársaság hivatalos nyelve nem a moldovai, hanem a román.

Eközben szerdán délután Maia Sandu kihirdette az államnyelv megnevezéséről szóló törvényt, és kijelentette: ez megerősíti azt a történelmi és vitathatatlan igazságot, hogy a Moldovai Köztársaság államnyelve a román.

„Ma hirdettem ki azt a törvényt, amely megerősít egy történelmi és vitathatatlan igazságot: a Moldovai Köztársaság államnyelve a román. Kívánom, hogy a román nyelv egyesítsen mindannyiunkat, akik itt élünk és szeretjük ezt a földet. Mi, több mint 27 millió másik emberrel együtt világszerte, a román nyelvet beszéljük, az Európai Unió egyik hivatalos nyelvét. Akár anyanyelvünk, akár életünk során tanultuk, a román nyelvnek köszönhetően nincs szükségünk fordítókra: egy szóval megértjük egymást, és – egy hangon – azt mondjuk, hogy „az édes beszéd sokat hoz” – írta Facebook-oldalán az elnök.

Maia Sandu szerint a moldovai állampolgároknak évtizedek óta azt mondják, hogy „moldávul” beszélnek és nem románul, hogy ezáltal megosztottak, és így könnyebben irányíthatók legyenek.

korábban írtuk

Orosz külügy: nem a moldovai nyelvet kellene románnak nevezni, hanem a románt moldovainak
Orosz külügy: nem a moldovai nyelvet kellene románnak nevezni, hanem a románt moldovainak

Sajátos eszmefuttatást tett közzé Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő annak kapcsán, hogy a moldovai parlament múlt héten az alkotmánybíróság korábbi döntése alapján kimondta: Moldovában a román a hivatalos nyelv, nem pedig a moldovai.

„Akik évtizedek óta azt mondják nekünk, hogy mi, a Moldovai Köztársaság polgárai moldovai nyelven beszélünk, és nem románul, azoknak csak egy céljuk van: megosztani minket. Ugyanis ha egyszer megosztottak egy nemzetet, akkor könnyebben leigázható és irányítható. Egy megosztott nép nem egységes erő, amely meg tudja védeni magát. Nem a nyelvészet az, amivel azok foglalkoznak, akik megpróbáltak megosztani minket, hanem az, hogy hogyan lehet Moldovát örökös nemzeti viszályba zárva tartani. Meggyőződésem, hogy a román nyelvnek kell és lehet a társadalmunk megerősítése katalizátorának lennie, és ehhez tiszteletben kell tartani, és természetesen minden polgárunknak el kell sajátítania és beszélnie kell. Nagyon örülök, amikor különböző etnikai csoportokból származó fiatalokkal találkozom, akik nagyon jól beszélnek románul. Mindannyian támogathatjuk ezt a törekvést, hogy egységesen arra irányíthassuk energiánkat, hogy egy olyan közös jövőt építsünk az Európai Unióban, ahol minden nyelvet tiszteletben tartanak és védenek” – fogalmazott Sandu.

Románia támogatja Moldovát a destabilizáció elleni küzdelemben

A Moldovai Köztársaság biztonságának megerősítése és az ország destabilizálása elleni küzdelemhez szükséges források biztosítása prioritás Románia számára – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök csütörtökön a moldovai hivatali kollégájával, Dorin Receannal folytatott megbeszélésen. A találkozón a két ország közötti gazdasági kapcsolatok megerősítéséről is egyeztettek a felek. A megbeszélésen a román és a moldovai kormány több tagja is részt vett. Nicolae Ciucát Angel Tîlvăr védelmi, Sebastian Burduja kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős, Virgil Popescu energiaügyi, Ligia Deca oktatási miniszter és a miniszterelnöki kancellária vezetője, Mircea Abrudean kísérte el. Korábban Maia Sandu moldovai elnök fogadta a kormányfőt, aki délután a chişinăui parlament elnökével, Igor Grosuval, valamint ortodox egyházi vezetőkkel is találkozik.

korábban írtuk

„Tudományos igazság”. Bukarest üdvözli, hogy a románt nyilvánította Moldova hivatalos nyelvének a chișinăui törvényhozás
„Tudományos igazság”. Bukarest üdvözli, hogy a románt nyilvánította Moldova hivatalos nyelvének a chișinăui törvényhozás

A moldovai parlament csütörtökön a kormánypárt képviselőinek támogatásával, egyszerű többséggel elfogadta az államnyelv új elnevezéséről szóló törvényt, amelynek értelmében az ország hivatalos nyelvének elnevezése immár nem moldovai, hanem román.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 20., szerda

Űrhajósok kapták a Magyar Szent István Rendet

Farkas Bertalan és Kapu Tibor kutatóűrhajósok vehették át a Magyar Szent István Rend kitüntetést az augusztus 20-i állami ünnepen Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.

Űrhajósok kapták a Magyar Szent István Rendet
2025. augusztus 20., szerda

Megszólalt a Fehér Ház arról, hogy valóban Budapesten találkozik-e Zelenszkij és Putyin

Sok helyszín szerepel a lehetőségek között Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tervezett találkozójának megtartására – jelentette ki Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára kedden az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján.

Megszólalt a Fehér Ház arról, hogy valóban Budapesten találkozik-e Zelenszkij és Putyin
2025. augusztus 20., szerda

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Katonai tiszteletadás mellett, Sulyok Tamás köztársasági elnök jelenlétében felvonták Magyarország nemzeti lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepen, szerda reggel a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt
2025. augusztus 20., szerda

Izrael nem enged: az összes túsz szabadon engedését követeli

Izrael az összes, Gázában fogva tartott 50 túsz szabadon bocsátását követeli – jelentette be egy izraeli tisztségviselő, ami kétségessé teszi, hogy Izrael elfogadja-e a Hamász által hétfőn elfogadott, 60 napos tűzszünetre vonatkozó új javaslatot.

Izrael nem enged: az összes túsz szabadon engedését követeli
2025. augusztus 20., szerda

Trump Orbánnal is egyeztethetett az ukrajnai helyzetről, Kijev biztonsági garanciákra számíthat, de NATO-tagságra nem

Donald Trump szerint Ukrajna számára a Krím visszaszerzése és a NATO-tagság lehetetlen, de biztonsági garanciákra számíthat – az amerikai elnök erről kedden beszélt az ukrán elnökkel és európai vezetőkkel tartott csúcstalálkozóját értékelve.

Trump Orbánnal is egyeztethetett az ukrajnai helyzetről, Kijev biztonsági garanciákra számíthat, de NATO-tagságra nem
2025. augusztus 19., kedd

Európa-Oroszország csúcstalálkozót szorgalmaz Orbán Viktor

Magyarország üdvözli a Trump-Putyin tárgyaláson megtett lépéseket és támogatja a további tárgyalási folyamatot, ugyanakkor egy Európa-Oroszország csúcstalálkozót is szorgalmaz.

Európa-Oroszország csúcstalálkozót szorgalmaz Orbán Viktor
2025. augusztus 19., kedd

Lavrov: nem utasítunk el egyetlen tárgyalási formátumot sem az ukrajnai konfliktus megoldására

Moszkva nem utasít el egyetlen tárgyalási formátumot sem az ukrajnaikonfliktus megoldására, beleértve a kétoldalú és háromoldalú formátumokat is – jelentette ki Szergej Lavrov külügyminiszter kedden.

Lavrov: nem utasítunk el egyetlen tárgyalási formátumot sem az ukrajnai konfliktus megoldására
2025. augusztus 19., kedd

Akár Magyarországon is tarthatják a Putyin és Zelenszkij közötti találkozót

Akár Magyarország is helyszínül szolgálhat a Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti közvetlen béketárgyalásoknak.

Akár Magyarországon is tarthatják a Putyin és Zelenszkij közötti találkozót
2025. augusztus 19., kedd

Gáza: a Hamász hajlik a tűzszünet feltételeinek elfogadására

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet elfogadta a regionális közvetítők legújabb javaslatát a gázai tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról Izraellel, közölte a BBC-vel a palesztin fegyveres csoport egyik forrása.

Gáza: a Hamász hajlik a tűzszünet feltételeinek elfogadására
2025. augusztus 19., kedd

Trump szerint elérhetővé vált az ukrajnai békemegállapodás, zajlik a két-, majd háromoldalú találkozó szervezése

Elérhetővé vált egy békemegállapodás az ukrajnai háború lezárására – közölte hétfőn Donald Trump amerikai elnök európai vezetőkkel és a NATO főtitkárával tartott megbeszélésének sajtónyilvános részén.

Trump szerint elérhetővé vált az ukrajnai békemegállapodás, zajlik a két-, majd háromoldalú találkozó szervezése