Fotó: Facebook/Nicu Popescu
Folytatódott a nyilatkozatpárbaj annak nyomán, hogy a chișinăui parlament múlt csütörtökön megszavazta, hogy az ország hivatalos nyelve nem a moldovai, hanem a román.
2023. március 23., 13:422023. március 23., 13:42
2023. március 23., 13:492023. március 23., 13:49
Miután a döntés kapcsán Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő több ízben is ironikus hangnemű bejegyzést tett közzé a Telegramon, azt állítva, hogy a moldovai nyelv régebbi, mint a román, és Bogdan Aurescu román külügyminisztert is kigúnyolta, most a moldovai kormány rendre utasította az orosz külügyet.
Nicu Popescu, Moldova külügyminisztere leszögezte: Marija Zaharova román nyelvvel kapcsolatos kijelentései beavatkozást jelentenek Moldova belügyeibe.
Orosz-román külügyi csörtéhez vezetett az, hogy a Nyugat-barát erők uralta chişinăui parlament múlt héten megszavazta, hogy a Moldovai Köztársaság hivatalos nyelve nem a moldovai, hanem a román.
Eközben szerdán délután Maia Sandu kihirdette az államnyelv megnevezéséről szóló törvényt, és kijelentette: ez megerősíti azt a történelmi és vitathatatlan igazságot, hogy a Moldovai Köztársaság államnyelve a román.
„Ma hirdettem ki azt a törvényt, amely megerősít egy történelmi és vitathatatlan igazságot: a Moldovai Köztársaság államnyelve a román. Kívánom, hogy a román nyelv egyesítsen mindannyiunkat, akik itt élünk és szeretjük ezt a földet. Mi, több mint 27 millió másik emberrel együtt világszerte, a román nyelvet beszéljük, az Európai Unió egyik hivatalos nyelvét. Akár anyanyelvünk, akár életünk során tanultuk, a román nyelvnek köszönhetően nincs szükségünk fordítókra: egy szóval megértjük egymást, és – egy hangon – azt mondjuk, hogy „az édes beszéd sokat hoz” – írta Facebook-oldalán az elnök.
Sajátos eszmefuttatást tett közzé Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő annak kapcsán, hogy a moldovai parlament múlt héten az alkotmánybíróság korábbi döntése alapján kimondta: Moldovában a román a hivatalos nyelv, nem pedig a moldovai.
„Akik évtizedek óta azt mondják nekünk, hogy mi, a Moldovai Köztársaság polgárai moldovai nyelven beszélünk, és nem románul, azoknak csak egy céljuk van: megosztani minket. Ugyanis ha egyszer megosztottak egy nemzetet, akkor könnyebben leigázható és irányítható. Egy megosztott nép nem egységes erő, amely meg tudja védeni magát. Nem a nyelvészet az, amivel azok foglalkoznak, akik megpróbáltak megosztani minket, hanem az, hogy hogyan lehet Moldovát örökös nemzeti viszályba zárva tartani. Meggyőződésem, hogy a román nyelvnek kell és lehet a társadalmunk megerősítése katalizátorának lennie, és ehhez tiszteletben kell tartani, és természetesen minden polgárunknak el kell sajátítania és beszélnie kell. Nagyon örülök, amikor különböző etnikai csoportokból származó fiatalokkal találkozom, akik nagyon jól beszélnek románul. Mindannyian támogathatjuk ezt a törekvést, hogy egységesen arra irányíthassuk energiánkat, hogy egy olyan közös jövőt építsünk az Európai Unióban, ahol minden nyelvet tiszteletben tartanak és védenek” – fogalmazott Sandu.
Románia támogatja Moldovát a destabilizáció elleni küzdelemben
A Moldovai Köztársaság biztonságának megerősítése és az ország destabilizálása elleni küzdelemhez szükséges források biztosítása prioritás Románia számára – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök csütörtökön a moldovai hivatali kollégájával, Dorin Receannal folytatott megbeszélésen. A találkozón a két ország közötti gazdasági kapcsolatok megerősítéséről is egyeztettek a felek. A megbeszélésen a román és a moldovai kormány több tagja is részt vett. Nicolae Ciucát Angel Tîlvăr védelmi, Sebastian Burduja kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős, Virgil Popescu energiaügyi, Ligia Deca oktatási miniszter és a miniszterelnöki kancellária vezetője, Mircea Abrudean kísérte el. Korábban Maia Sandu moldovai elnök fogadta a kormányfőt, aki délután a chişinăui parlament elnökével, Igor Grosuval, valamint ortodox egyházi vezetőkkel is találkozik.
A moldovai parlament csütörtökön a kormánypárt képviselőinek támogatásával, egyszerű többséggel elfogadta az államnyelv új elnevezéséről szóló törvényt, amelynek értelmében az ország hivatalos nyelvének elnevezése immár nem moldovai, hanem román.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!