Mire jutnak? Trump és Pityin várhatúan Szaúd-Arábiában tárgyalnak először az ukrajnai fegyverszünetről
Fotó: Agerpres/EPA/Mauri Ratilainen
Donald Trump amerikai elnök szerdán este közölte, hogy első találkozójára Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Szaúd-Arábiában kerül sor az Ukrajna elleni orosz invázió befejezéséről szóló tárgyalások részeként.
2025. február 13., 08:562025. február 13., 08:56
„Szaúd-Arábiában fogunk találkozni” – mondta Trump a Fehér Házban újságíróknak az AFP szerint. Nyilatkozata alig néhány órával azután hangzott el, hogy nyilvánosságra hozta, hogy a két vezető telefonon beszélt egymással, és megállapodtak abban, hogy azonnal megkezdik az Ukrajnával kapcsolatos béketárgyalásokat.
Kijelentései akkor hangzottak el, amikor Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szintén szerdám azt mondta, hogy irreális elvárás, hogy Ukrajna a Moszkvával folytatott bármilyen tárgyalás során visszaállítsa 2014-es határait.
A bejelentés jelentős változást jelent Washington és Moszkva diplomáciai kapcsolataiban. Az a döntés, hogy a tárgyalásokat Ukrajna közvetlen részvétele nélkül folytatják le, aggodalmakat keltett Kijev szerepével kapcsolatban saját jövőjének alakításában.
Trump megközelítése azt jelzi, hogy újfent törekednek a folyamatban lévő háború megoldásának megtalálására; azonban sem a Kreml, sem a Fehér Ház nem közölt további részleteket a találkozó időzítéséről vagy napirendjéről.
A Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében Donald Trump közölte, hogy mind ő, mind Vlagyimir Putyin egyetértett abban, hogy „meg akarjuk állítani az Oroszország Ukrajna elleni háborújában bekövetkező több millió halálesetet”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetést folytatott amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal, és meghívta őt Moszkvába – közölte szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megerősítette, hogy
Trump azt is bejelentette, hogy megbízott egy csapatot, köztük Marco Rubio külügyminisztert, John Ratcliffe CIA-igazgatót és Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót a tárgyalások vezetésével.
Trump szerint JD Vance amerikai alelnök és Rubio pénteken találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy megkezdjék a hivatalos béketárgyalásokat.
Az amerikai védelmi miniszter szerdán Brüsszelben leszögezte:
A NATO-szövetséges országok védelmi minisztereinek csütörtöki tanácskozását megelőző sajtótájékoztatón Pete Hegseth elmondta: „Az Egyesült Államok nem hisz abban, hogy Ukrajna NATO-tagsága reális eredménye lenne a konfliktus tárgyalásos rendezésének, ehelyett minden biztonsági garanciát felkészült európai és nem európai csapatoknak kell támogatniuk.”
A miniszter hangsúlyozta:
Az amerikai védelmi minisztérium pedig segíteni fog ennek a célnak az elérésében – tette hozzá. Hegseth azt is leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni Ukrajnába.
Utalt arra, hogy
„Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO és az európai védelem mellett, de nem fogjuk tovább eltűrni a kiegyensúlyozatlan helyzetet” – hívta fel a figyelmet.
Hegseth szerint az amerikai kormány az egyesült államokbeli energiatermelés felszabadításával és más országok hasonlóra való ösztönzésével kívánja leszorítani az energiaárakat, ezzel gyengítve Oroszország háborús finanszírozását és elősegítve a diplomáciai megoldást. Az alacsonyabb energiaárak és az energiaszankciók hatékonyabb végrehajtása növelheti a nyomást Moszkvára, hogy tárgyalóasztalhoz üljön – tette hozzá.
Hangsúlyozta:
Szavai szerint a fenyegetés elhárítása érdekében növelni kell a védelmi kiadásokat, mivel a GDP 2 százalékának védelmi célú felhasználása nem elegendő. Donald Trump elnök 5 százalékot követel, és ez a megközelítés helyes – mondta.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy
„Az Egyesült Államok prioritása saját határainak biztonsága és a kommunista Kína elleni elrettentés a Csendes-óceánon, mivel Kína képes és szándékában áll fenyegetni az amerikai nemzeti érdekeket az Indo-csendes-óceáni térségben” – húzta alá.
Hozzátette:
Hatékony munkamegosztás révén az Egyesült Államok és Európa maximalizálhatja stratégiai előnyeit mindkét térségben.
Megismételte, hogy Európának aktívan részt kell vennie saját biztonságának garantálásában és európai szövetségeseknek nagyobb felelősséget kell vállalniuk, hogy a kontinens stabilitása a jövőre nézve is biztosítva legyen.
Átadta az Egyesült Államok a partnerségi megállapodás tervezetét Ukrajnának
Az Egyesült Államok átadta Kijevnek a „partnerségi megállapodás” első tervezetét, amely amerikai befektetéseket irányoz elő Ukrajna ásványkincseibe a további segítségért cserébe – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán, miután Kijevben megbeszélést folytatott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel.
„Ma megkaptuk ezt a dokumentumot, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy tárgyalóink valóban gyorsan megegyezzenek, és mielőbb aláírhassák a megállapodást” – tette hozzá az államfő. Szavai szerint fontos, hogy ennek a dokumentumnak minden részletét áttanulmányozzák a müncheni konferencia előtt vagy alatt.
Az amerikai pénzügyminisztérium vezetője a sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a dokumentum az Egyesült Államok részéről az ukránoknak nyújtott további garanciák részét képezi.
„Fontos jelzés az orosz vezetés számára, hogy összetartunk Ukrajnával a gazdasági együttműködésben” – tette hozzá a miniszter.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
szóljon hozzá!