Megkezdődött az EU-csúcs: az uniós pénzügyi keret felülvizsgálatáról is szó lesz a nemzetközi konfliktusok mellett

Képünk illusztráció •  Fotó: Európai Bizottság

Képünk illusztráció

Fotó: Európai Bizottság

Nagyon fontos, hogy az EU nehéz időkben is egységet mutasson, megvédje értékeit és elveit – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön Brüsszelben az uniós tagállamok vezetőinek csúcstalálkozójára érkezve.

MTI

2023. október 26., 20:032023. október 26., 20:03

Ezért támogatjuk Izraelt és önvédelemhez való jogát a nemzetközi humanitárius joggal összhangban, és elítéljük a Hamász terrorista támadását” – hangsúlyozta. Hozzátette, a civileket viszont mindenhol és mindig védeni kell, ezért a tagállamok meg fogják vitatni, miként biztosítható humanitárius segélyekhez való hozzáférés a Gázai övezetben, és nagyon erős, egységes álláspontot fognak képviselni.

Michel szerint az is kulcsfontosságú, hogy a tagállamok addig támogassák Ukrajnát, ameddig csak szükséges.

„Meg fogjuk vitatni, hogyan tudunk több támogatást nyújtani, hogyan tudjuk megközelíteni például a befagyasztott pénzügyi eszközök témáját is, hogy erőforrásokat mozgósítsunk Ukrajna támogatására, újjáépítésére” – jelentette ki.

Mint mondta, a többéves uniós pénzügyi keret felülvizsgálatáról is tárgyalni fognak a vezetők, és bár meg csak előkészületek folytak a kérdésben, remélhetőleg év végére elkészül a megállapodás.

Michel felhívta a figyelmet, hogy az EU hisz a nemzetközi jogra alapuló világrendben, de „a világban egyesek a jelenlegi körülményeket kihasználva arra próbálják rávenni a nemzetközi közösség egy részét, hogy támadják az Európai Uniót és partnereit szerte a világon, és hogy megpróbáljanak kétségeket ébreszteni a hitelességünkkel kapcsolatban.”

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke érkezéskor úgy nyilatkozott: „Ukrajnában tombol a háború, a Hamász szörnyű terrortámadásai Izrael ellen most a palesztin népet is sújtják, és a régió stabilitását is kockára teszik. A migránsokat a háborúk és konfliktusok arra kényszerítik, hogy jobb életet keressenek, és egyre nagyobb számban érkeznek partjainkra. Mindezen kihívásokra az Európai Uniónak reagálnia kell, és egységesen és határozottan kell fellépnie”.

Von der Leyen szerint a bizottság határozottan cselekszik: „biztosítjuk Ukrajnának a szükséges támogatást, hogy fel tudjon lépni az orosz agresszió ellen.

Létfontosságú humanitárius segélyt nyújtunk a civil lakosságnak Gázában. Keményen dolgozunk a tagállamokkal a migráció kezelésén.” Hangsúlyozta, hogy ezekhez az erőfeszítésekhez megfelelő finanszírozás kell, ezért van szükség az uniós költségvetés felülvizsgálatára. „A csúcstalálkozón ezt mind megvitatjuk, és meglátjuk milyen irányban haladunk” – nyilatkozta a bizottság elnöke.

Mark Rutte holland ügyvivő miniszterelnök a brüsszeli tanácskozásra érkezve kijelentette: izraeli katonai műveletre van szükség a Hamász felszámolásához, de azt a nemzetközi jog keretein belül kell végrehajtani a legkevesebb kárt okozva a gázai polgári lakosságnak. „Sajnos katonai műveletre van szükség a Hamász felszámolásához, nincs más lehetőség, különben Izrael hosszú távon nem maradhat fenn” – mondta.

Alexander de Croo belga szövetségi miniszterelnök kijelentette: Izraelnek joga van ahhoz, hogy megvédje magát, és fellépjen a Hamász jövőbeni támadásainak megakadályozása érdekében, de ez nem indokolhatja a Gázai-övezet teljes blokádját vagy a humanitárius konvojok kitiltását.

A belga miniszterelnök arról is beszélt, hogy Belgium számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak a költségvetés felülvizsgálatára vonatkozó javaslata, amely alapján a tagállamok többet fizetnének be a közös büdzsébe.

De Croo szerint a többletkiadásokat fedező forrásokat máshonnan kell előteremteni. Mint mondta, az Ukrajnának nyújtott további támogatása helyes, de azt kéri a bizottságtól, hogy ellenőrizze a meglévő forrásokat, a nem teljes mértékben felhasznált pénzeszközöket, és vizsgálja meg a prioritásokat, ahelyett, hogy a tagállamoktól kérne nagyobb hozzájárulást.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján kiemelte: fontos elismerni, hogy a Hamász atrocitásai egy gyűlöletből táplálkozó terroristaszervezet támadása volt, de azt is lényeges megérteni, hogy a Hamász nem képviseli a palesztin nép legitim céljait, hanem akadályozza azokat. Metsola szerint a terrorizmus elleni határozott fellépés és a gázai humanitárius válság enyhítése érdekében tett erőfeszítések nem zárják ki egymást. „Ezért továbbra is mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy megvédjük az ártatlan életeket. Ezért dolgozunk azon, hogy kiszabadítsuk a túszokat és eljuttassuk a segélyeket, és ennek érdekében kért humanitárius szünetet az Európai Parlament” – hangsúlyozta.

Ukrajnával kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló megállapodás az év végéig megszülethet,

és hangsúlyozta, hogy az EU-nak továbbra is támogatnia kell az ország talpra állását, újjáépítését és modernizációját. A többéves pénzügyi keretről azt mondta: foglalkozni kell a biztonsággal és a migrációval, folytatni kell Ukrajna támogatását, valamint több pénzt kell gyorsan és hatékonyan befektetni a természeti katasztrófák sújtotta tagállamokba.

„Szavainkat a megvalósításukhoz szükséges pénzügyi forrásokkal kell alátámasztanunk - további előrelépésre van szükség az új saját források bevezetése terén, amelyekről már 2020-ban megállapodtunk” – jelentette ki.

A migrációval összefüggésben Metsola rámutatott: az illegális bevándorlók visszaküldésének hatékonyabbá tételére, a menedékjog iránti kérelmek gyorsabb feldolgozására, valamint a tagállamok, a harmadik országok, az uniós intézmények és ügynökségek közötti szorosabb koordinációra kell összpontosítani a menekültügyi paktumról szóló tárgyalásokon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 23., szerda

Több mint 150 ezer eurót és egytucatnyinál is több útlevelet találtak a Moldovából egymilliárd dollárt kisíboló oligarchánál

Jókora pénzösszeget és több mint egytucatnyi útlevelet találtak a görög hatóságok Vladimir Plahotniuc szökésben levő moldovai oligarchánál egy 1 milliárd dolláros banki csalásban és más bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak.

Több mint 150 ezer eurót és egytucatnyinál is több útlevelet találtak a Moldovából egymilliárd dollárt kisíboló oligarchánál
2025. július 23., szerda

Trump súlyos következményeket sürgetett az ellene szőtt állítólagos Obama-féle összeesküvés miatt

Donald Trump amerikai elnök súlyos következményeket sürgetett, miután a 2016-os demokrata választási vereség után a leköszönő Obama-adminisztráció vezető tisztségviselői állítólag hírszerzési iratokat hamisítottak.

Trump súlyos következményeket sürgetett az ellene szőtt állítólagos Obama-féle összeesküvés miatt
2025. július 23., szerda

EU: visszalépés az ukrán korrupcióellenes nyomozóhivatal függetlenségének csorbítása, háborognak az ukránok

Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos komoly visszalépésnek nevezte, hogy az ukrán parlament megszavazta kedden azt a törvényjavaslatot, amely a főügyészség irányítása alá helyezi a nemzeti korrupcióellenes nyomozóhivatalt.

EU: visszalépés az ukrán korrupcióellenes nyomozóhivatal függetlenségének csorbítása, háborognak az ukránok
2025. július 22., kedd

Neonáci hátterű svéd férfi merényletet tervezett a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen

A luxemburgi hatóságok még 2020 februárjában őrizetbe vettek egy svéd férfit, aki a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen tervezett terrortámadást – írta a Het Parool holland lap kedden luxemburgi igazságügyi forrásokra hivatkozva.

Neonáci hátterű svéd férfi merényletet tervezett a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen
2025. július 22., kedd

Huszonöt ország bírálja Izraelt a gázai hadjárat miatt, Tel-Aviv a Hamászt teszi felelőssé

Huszonöt ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán külügyminiszterei – a Gázai övezetben dúló harcok azonnali leállítására szólított fel hétfőn egy közös nyilatkozatban.

Huszonöt ország bírálja Izraelt a gázai hadjárat miatt, Tel-Aviv a Hamászt teszi felelőssé
2025. július 22., kedd

Aláírták az izraeli légvédelmi rakétarendszerek beszerzéséről szóló szerződést

A romániai hatóságok aláírták a keretmegállapodást rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére az izraeli Rafael Advanced Defense Systems céggel – közölte hétfőn a védelmi minisztérium.

Aláírták az izraeli légvédelmi rakétarendszerek beszerzéséről szóló szerződést
2025. július 22., kedd

Zelenszkij: szerdán újabb orosz–ukrán fegyverszüneti tárgyalási fordulót tarthatnak

Az ukrán és az orosz delegáció közötti közvetlen tárgyalások harmadik fordulójára július 23-án kerül sor Isztambulban – közölte Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn este tartott beszédében.

Zelenszkij: szerdán újabb orosz–ukrán fegyverszüneti tárgyalási fordulót tarthatnak
2025. július 22., kedd

Szijjártó a Tánczossal folytatott tárgyalás után: Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával

Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával, különösen mivel Brüsszel sorozatos hibái miatt Európa folyamatosan az energiaválság szélén lavírozik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

Szijjártó a Tánczossal folytatott tárgyalás után: Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával
2025. július 21., hétfő

Orosz nagykövet: a Nyugat az ukrajnai konfliktusba való belépés lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát

A „kollektív Nyugat” az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát – jelentette ki Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek vasárnap adott interjújában.

Orosz nagykövet: a Nyugat az ukrajnai konfliktusba való belépés lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát
2025. július 21., hétfő

Több tízmillió eurós kártérítésre kötelezte Romániát az EJEB elkobzott tulajdonok visszaszolgáltatásának elmulasztása miatt

Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.

Több tízmillió eurós kártérítésre kötelezte Romániát az EJEB elkobzott tulajdonok visszaszolgáltatásának elmulasztása miatt