A szentatya kötetlen beszélgetést folytatott az őt kísérő újságírókkal repülőútja során
Fotó: VaticanNews
A magyarok „számos értékéről” beszélt Ferenc pápa a Szlovákiából a Vatikánba tartó repülőúton az őt kísérő újságírókkal folytatott kötetlen beszélgetésen, melyen beszámolt a budapesti találkozókról, és hangsúlyozta az oltakozás fontosságát.
2021. szeptember 15., 23:272021. szeptember 15., 23:27
2021. szeptember 15., 23:302021. szeptember 15., 23:30
Az első kérdésre, amely a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus vasárnapi zárómiséjére vonatkozott, Ferenc pápa kifejtette, hogy megérintette őt a magyarok mély ökumenikus szellemisége. Félreértésnek nevezte, hogy egyesek szemére vetették a budapesti látogatás rövidségét. „Nem volt jól érthető, hogy miért megy a pápa csak a zárómisére, és miért nem tesz hosszabb látogatást a magyaroknál; volt, aki rosszra gondolt, de én elmagyaráztam, hogy a szlovákiai út már korábban meg volt szervezve” – fejtette ki Ferenc pápa.
„Megígértem az államfőnek, hogy megnézem, el tudok-e újra menni (Magyarországra) jövőre, vagy egy másik évben” – mondta. Emlékeztetett, hogy 2019-ben Csíksomlyón misét mutatott be, amelyet nagyon szépnek nevezett. Az El País című spanyol lap tudósítójának kérdésére válaszolva elmondta, hogy az államfővel és Orbán Viktor kormányfővel tartott találkozón kiemelten beszéltek környezetvédelemről. „Kalapot emelek a magyarok ökológiai tudatossága előtt” – mondta.
A szentatya hozzátette, hogy részletesen beszéltek a magyar családvédelmi intézkedésekről is, melyek a gyermekvállalást segítik. Megjegyezte, hogy Budapesten és szlovákiai látogatása helyszínein is nagyon sok fiatal párt és gyermeket látott, miközben Európa nyugati országaiban a demográfiai tél kelt aggodalmat. Hangsúlyozta, hogy a szerinte „elég hosszú, jó hangulatú” negyvenperces beszélgetésen a migrációról nem esett szó.
Az Európai Unióról szólva kijelentette, hogy az nem állhat értekezletekből, nem lehet „ügykezelő hivatal”, hanem vissza kell térnie az alapító atyák szellemiségéhez és álmaihoz. „Az igaz, hogy egyes, talán nem európai érdekeltségek ki akarják használni az Európai Uniót ideológiai gyarmatosításra (..) az Európai Uniónak azonban függetlennek kell lennie, és minden tagállamnak egyenrangúnak” – jegyezte meg Ferenc pápa.
Arra a kérdésre válaszolva, miszerint a vakcinázási kötelezettség az egyház tagjait és a hívőket is megosztja, a pápa kijelentette, hogy az oltások az emberiség történetéhez tartoznak. Megjegyezte, a bíborosi testületben is vannak vírustagadók, „de, a sors iróniájából, egyikük kórházba is került” – tette hozzá. Azt mondta, egy kis csoportot kivéve a Vatikánban mindenki át van oltva.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
szóljon hozzá!