Nem tapsolnak nekik. Megoszlanak a vélemények a katalán elöljárók befogadása kapcsán
Egy európai állampolgár által valamely európai uniós országnál kért politikai menedékjog nyilvánvalóan megalapozatlannak számítana az EU-s szerződések értelmében, mivel a 28 EU-tagállam jogi és gyakorlati szempontból „biztonságos országnak” számít – írta az EFE.
2017. október 31., 08:162017. október 31., 08:16
2017. október 31., 10:542017. október 31., 10:54
A spanyol hírügynökség ezt azzal kapcsolatosan fejtette ki, hogy Theo Francken belga menekültügyi és migrációs államtitkár vasárnap azt mondta: Carles Puigdemont leváltott katalán elnök politikai menedékjogot kaphatna Belgiumban, ha kérelmezné. A spanyol hírügynökség ezzel összefüggésben az Európai Unióról szóló szerződés 24. jegyzőkönyvéből idéz, amely az Európai Unió tagállamainak állampolgárai számára nyújtott menedékjogról szól.
„Tekintettel az Európai Unió tagállamai által az alapvető jogokra és szabadságokra vonatkozóan nyújtott védelem szintjére, a tagállamokat egymás vonatkozásában a menedékjogi ügyekkel összefüggő valamennyi jogi és gyakorlati célból biztonságos származási országoknak kell tekinteni” – áll a 24. jegyzőkönyvben, amely az EFE szerint így megnehezítené a volt katalán elnök politikai menedékjogának biztosítását.
Az erre vonatkozó első kivétel szerint ha egy tagállam eltérne az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló egyezmény szerint rá vonatkozó kötelezettségeitől, akkor állampolgára menedékjogot kérhet egy másik európai országnál. Kivételt képezne továbbá, ha egyértelműen felmerülne annak kockázata, hogy valamelyik tagállam súlyosan megsérti a 2. cikkben foglaltakat, és ezért a Lisszaboni Szerződés 7. cikkelyének életbe léptetése lenne szükséges vele szemben. Ha az e cikkely alkalmazására vonatkozó eljárást megindítanák, akkor lehetővé válna, hogy egy európai állam politikai menedékjogot biztosítson az érintett uniós tagállamnak. Végül pedig, ha egy tagállam mégis egyoldalú módon úgy dönt, hogy megvizsgálja egy európai állampolgár menedékjog iránti kérelmét, a tagállamnak kötelessége tájékoztatnia döntéséről az EU-országokat képviselő Európai Tanácsot.
Hétfőn több katalán újság is hírül adta, hogy Carles Puigdemont és feloszlatott kormányának néhány tagja a nap folyamán Brüsszelbe utazott, ahol – a VRT flamand közszolgálati televízió névtelenséget kérő forrásai szerint – ügyvédekkel és politikai képviselőkkel is találkozik. A Le Soir című helyi napilap úgy tudja, Puigdemont a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA) magas rangú vezetőivel tanácskozik. Joachim Pohlmann, a párt szóvivője azonban ezt később tagadta. Leszögezte: ha az elmozdított elnök az országban is van, az biztos, hogy nem az N-VA meghívására érkezett. Charles Michel belga miniszterelnök egyelőre nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
A belga menekültügyi és migrációs államtitkár vasárnap azt mondta: Puigdemont politikai menedékjogot kaphatna Belgiumban, ha kérelmezné. Francken kijelentését a belga kormány több tagja is helytelenítette. A belga miniszterelnök elmondta, hogy a kérdés nincs napirenden, majd hozzátette: ez a megjegyzés csak „olaj a tűzre”. Kris Peeters gazdasági miniszter pedig arról beszélt, hogy nem volt "bölcs" dolog az, amit az államtitkár mondott. Eközben több belga ellenzéki képviselő is felszólította Michelt, hogy tisztázza kormánya álláspontját az ügyben, hangsúlyozva, hogy az utóbbi napok fejleményei aláássák Belgium hitelességét a nemzetközi porondon.
Változatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja – ismertette vasárnap Olaf Scholz német kancellár, egyúttal védelmébe vette az orosz vezetővel november 15-én folytatott telefonbeszélgetését.
Kárpátalja felett két orosz rakétát lelőtt az ukrán légvédelem. A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Kína készen áll az együttműködésre az új amerikai adminisztrációval – jelentette ki Hszi Csin-ping államfő szombaton Limában, amikor találkozott Joe Bidennel, az Egyesült Államok januárban távozó elnökével.
Oroszország vasárnapra virradóra nagyszabású rakéta- és dróntámadást indított Ukrajna ellen.
Nyolc ember meghalt és 17 megsebesült a kelet-kínai Csiangszu tartományban található Jihszing város egyik műszaki felsőoktatási intézményében, ahol szombat este késes támadást hajtott végre az iskola egy volt diákja – közölte a helyi rendőrség.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindent meg akar tenni annak érdekében, hogy diplomáciai eszközökkel 2025-ben le lehessen zárni az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborút.
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Fontos változások időszaka következik – figyelmeztetett Joe Biden leköszönő amerikai elnök, amikor találkozott Japán és Dél-Korea vezetőivel pénteken Limában, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozóján.
Josep Borrell, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az illegális zsidó telepekről származó termékek európai uniós behozatalának tilalmát, valamint az Izraellel folytatott politikai párbeszéd felfüggesztését javasolta az EU tagállamainak.
Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője állítólagos „meggyőző” bizonyítékokról tájékoztatta az európai nemzeteket Oroszországnak szánt „halálos segédeszköz” kínai gyártásáról, az uniós külügyminiszterek közelgő találkozója előtt – jelentette a német <a href="https://www.faz.net/akt
szóljon hozzá!