FRISSÍTVE - Második forduló dönt a moldovai elnökválasztáson, kis többséggel támogathatják az EU-csatlakozást a polgárok

Első körös győzelem. Maia Sandu regnáló elnök nyerte az államfőválasztás első fordulóját Moldovában •  Fotó: Facebook/Maia Sandu

Első körös győzelem. Maia Sandu regnáló elnök nyerte az államfőválasztás első fordulóját Moldovában

Fotó: Facebook/Maia Sandu

Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul a jelek szerint az általa az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.

Krónika

2024. október 21., 08:092024. október 21., 08:09

2024. október 21., 13:362024. október 21., 13:36

A hétfő reggel hét órás részleges adatok szerint – amelyeket a szavazatok 97 százalékának megszámlálása után tettek közzé – a Nyugat-barátként számon tartott Sandu, a Cselekvés és Szolidaritás Pártja (PAS) jelöltje a voksok 41,82 százalékát szerezte meg (629 946 szavazat), míg az általában Moszkvához közel állóként jellemzett szocialista párt jelöltje, Alexandr Stioanoglo 26,36-ot (397 155 szavazat).

Stoianoglo eredménye elemzők szerint magasabb a vártnál.

Frissítés

Hajszállal ugyan, de a jelek szerint az ország EU-csatlakozására vonatkozó szándék alkotmányban való rögzítését támogató szavazatok vannak többségben a hétfő délelőtti eredmények szerint. 98,74 százalékos feldolgozottság mellett az igenek aránya 50,24 százalék (739 838 szavazat), a nemeké 49,76 százalék (732 644 szavazat).
Az elnökválasztáson a szavazatok 98,69 százalékának feldolgozottsága mellett Maia Sandu 42,15 százalékkal áll az élen, Alexandr Stioanoglo 26,19 százalékkal a második. A népszavazáson, amelyen arra a kérdésre kellett válaszolni, hogy támogatják-e az emberek az európai uniós csatlakozási szándék alkotmányban történő rögzítését, 50,14 százalék szavazott nemmel, míg az igenek aránya 49,84 százalék volt hét órakor.

A különbség ugyanakkor néhány ezerről néhány tucatnyi szavazatra csökkent, sőt nyolc óra utánra az igenek kerültek többségbe, így a szavazatszámlálás végére akár meg is fordulhat az eredmény.

A referendumot a Nyugaton élő moldovai állampolgárok dönthetik el, akik hosszú sorokban álltak a szavazókörök előtt, és zömükben EU-pártiak.

Bár Sandu előnye jelentős, a november 3-ai második fordulóban nem lesz könnyű dolga, mivel ellenfelei várhatóan összefognak ellene, és arra buzdítják majd híveiket, hogy a korábban az ország legfőbb ügyészeként tevékenykedő, gagauz származású Stoianoglóra szavazzanak.

A hivatalban lévő, EU-párti elnök,

Maia Sandu a moldovai politikába való külföldi beavatkozás eredményeként értékelte, és elítélte a szoros állást.

Azt mondta, hogy ez egy „példátlan támadás a demokrácia ellen”, utalva azokra a széles körben elterjedt vádakra, miszerint Oroszország fizetett az embereknek, hogy bizonyos módon szavazzanak, amit Moszkva tagad. Azzal vádolta a „bűnözői csoportokat”, hogy „külföldi erőkkel” együttműködve pénzzel, hazugsággal és propagandával befolyásolták a szavazást.

Sandu azt is elmondta, hogy

kormányának „egyértelmű bizonyítéka” van arra, hogy 300 000 szavazatot vásároltak meg, amit „példátlan mértékű csalásnak” nevezett.

A Kreml határozottan tagadta, hogy érintett a szavazatvásárlásban.

Stioanoglo urnazárás után arról beszélt: a választás eredményétől függetlenül az számít, hogy „ma mindannyian elmondhatták a véleményüket”.

A kihívó. Alexandr Stoianoglo mérkőzik meg a regnáló Maia Sanduval az elnöki tisztségért a második fordulóban •  Fotó: Videófelvétel/TV8 Galéria

A kihívó. Alexandr Stoianoglo mérkőzik meg a regnáló Maia Sanduval az elnöki tisztségért a második fordulóban

Fotó: Videófelvétel/TV8

Megköszönte a választóknak a részvételt, és „azt, hogy megmutatták, Moldova egy élő ország, amely eltökélt abban, hogy meghatározza a saját jövőjét”. Sandu választási központjában vasárnap este rendkívül visszafogott volt a hangulat, egyik tanácsadója úgy jellemezte az eddigi eredményt, hogy „nem az, amire számítottunk”. A Moldova uniós szomszédaival szoros kapcsolatokat ápoló államfő a népszavazáson az igen szavazat mellett kampányolt. Korábban azt mondta, hogy

a szavazás „sok évtizedre” meghatározza Moldova jövőjét.

Sandu egyik tanácsadója azt sugallta, hogy „úgy tűnik, bármit is terveztek, működött” – ezzel az Oroszországhoz köthető, szavazatvásárlással kapcsolatos vádakra utalt. Egyébként több elnökjelölt bojkottálta a népszavazást.

Alexandr Stoianoglo kijelentette, hogy nem támogatja az alkotmány módosításának gondolatát – bár hozzátette, hogy támogatja országa „európai törekvéseit”.

korábban írtuk

Feszült hangulatú elnökválasztás Moldovában, a Nyugathoz vagy Moszkvához való közeledés a tét
Feszült hangulatú elnökválasztás Moldovában, a Nyugathoz vagy Moszkvához való közeledés a tét

Feszült hangulatban, orosz és nyugati befolyásolási kísérletek közepette kezdődött meg vasárnap reggel a Moldovai Köztársaságban az elnökválasztás.

A szavazóhelyiségek előtt vasárnap sorban álló fiatalok közül azonban a BBC szerint sokan hangoztatták, hogy támogatják Moldova uniós tagságát, és néhányan azt mondták, hogy azért szavaznak, mert európai jövőt szeretnének választani országuk számára – a gazdaság fejlődése és a több lehetőség érdekében.

Néhányan azt mondták,

elegük van abból, hogy évtizedekkel a Szovjetunió összeomlása és Moldova függetlenné válása után is Moszkva felé „húzzák” őket.

Szeptemberben Ilan Șor – a szökésben lévő moldovai üzletember, akit azzal vádolnak, hogy egymilliárd dollárt juttatott Oroszországból az országba – pénzt ajánlott fel arra, hogy „minél több embert” meggyőzzön arról, hogy szavazzon nemmel vagy tartózkodjon az uniós népszavazáson.

Ezen a héten Șor aztán egy videós nyilatkozatban azt mondta az embereknek, hogy az elnökválasztáson „bárkire, csak ne Sandura” szavazzanak.

A nap folyamán az orosz sajtó arról számolt be, hogy az orosz főváros moldovai nagykövetsége előtt hosszú sorokban álltak a szavazásra váró moldovaiak – ezt a moldovai külügyminisztérium úgy kommentálta, hogy a választás elcsalása érdekében az orosz hatóságok szállították tömegével az embereket a szavazóhelyiségekhez.

Mint arról beszámoltunk, Moszkva számára azért lenne fontos Moldova saját érdekszférájába vonása, mert ezzel biztosítaná, hogy a NATO és az EU között és közötte még egy pufferállam legyen. Ennek érdekében a beszámolók szerint

számos diverziós akciót szervezett, amelyek célja az államrend megdöntése és egy Moszkva-barát kormány hatalomra segítése.

A moldovai hírszerzés és a legfőbb ügyészség illetékesei a héten jelentették be, hogy lecsaptak egy több száz fős csoportra, amelynek tagjai hivatalosan kulturális, művészeti céllal utaztak Oroszországba, de valójában orosz kiképzést kaptak – többek között a Wagner magánhadsereg vezetői részéről – diverzáns akciók, utcai zavargások kirobbantására.

Az akció finanszírozása mögött Ilan Șort sejtik.

Eközben

a Moldovai Köztársaság korrupcióellenes ügyészsége szombaton jelentette be, hogy előzetes letartóztatásba helyeztek két személyt, akiket egy nappal korábban vettek őrizetbe a Ziarul de Gardă című újság oknyomozó cikke nyomán.

A NewsMaker szerint az érintet személyeket október 18-án vették őrizetbe a politikai pártok, akciócsoportok, választási versenyzők illegális finanszírozása és választási korrupció miatt indított büntetőeljárás során tartott razziák során. A razziákra azután került sor, hogy a sajtó egy rejtett kamera segítségével dokumentálta, hogyan kering a pénz, és hogyan hálózzák be a szökésben lévő Ilan Șornak dolgozó embereket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort: „ez hasonló bűn, mint a magyargyűlölő román elnökjelöltet méltatni”

„Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden.

Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort: „ez hasonló bűn, mint a magyargyűlölő román elnökjelöltet méltatni”
2025. május 13., kedd

Üzentek a PSD-nek az európai szocialisták a választás előtt, „az Európa-párti alternatívát” ajánlják a figyelmébe

Közleményben üzent a román Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt az Európai Szocialisták Pártja (PES) és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Képviselőcsoportja (S&D).

Üzentek a PSD-nek az európai szocialisták a választás előtt, „az Európa-párti alternatívát” ajánlják a figyelmébe
2025. május 13., kedd

Orbán Viktor: példátlan titkosszolgálati támadás indult Magyarország ellen

Egy magyar ellenzéki párt tevékeny szerepet vállalt egy ukrán titkosszolgálati akcióban, erre emberemlékezet óta nem volt példa – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán kedden közzétett videójában.

Orbán Viktor: példátlan titkosszolgálati támadás indult Magyarország ellen
2025. május 13., kedd

Szexuális zaklatás vádjával másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Gérard Depardieu-t

Tizennyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Gérard Depardieu-t kedden, amiért egy 2021-es forgatáson két nőt szexuálisan zaklatott.

Szexuális zaklatás vádjával másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Gérard Depardieu-t
2025. május 13., kedd

India figyelmeztette Pakisztánt: bármikor kiújulhatnak a harcok

Pakisztán csak akkor menekülhet meg az indiai csapásoktól, ha felszámolja terrorista infrastruktúráját – figyelmeztetett Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfő esti televíziós beszédében.

India figyelmeztette Pakisztánt: bármikor kiújulhatnak a harcok
2025. május 13., kedd

Kalmár: a nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie

A nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie, és nem belügynek – hívta fel a figyelmet Kalmár Ferenc, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri különmegbízottja, főtanácsadója hétfőn Budapesten.

Kalmár: a nemzeti kisebbségek védelmének európai ügynek kellene lennie
2025. május 13., kedd

Weimari csoport: Oroszország nem mutat komoly szándékot a békére, erős ukrán hadseregre van szükség

Haladéktalan és feltételek nélküli 30 napos tűzszünetet sürgettek az ukrajnai hadszíntéren a weimari csoport néven ismert európai diplomáciai és geopolitikai szövetség külügyminiszterei hétfői londoni tanácskozásukon.

Weimari csoport: Oroszország nem mutat komoly szándékot a békére, erős ukrán hadseregre van szükség
2025. május 13., kedd

Átadta a Hamász a másfél éve elrabolt amerikai túszt

Átadta a Hamász palesztin terrorszervezet a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek a Gázai övezet déli részén, Hán-Júnisznál az amerikai-izraeli állampolgárságú Edan Alexandert.

Átadta a Hamász a másfél éve elrabolt amerikai túszt
2025. május 13., kedd

Magyar Péter Budapestről Nagyváradra gyalogol „a békéért és a nemzeti összefogásért”

Magyar Péter szerdán elindul Nagyváradra, és egymillió lépést tesz meg egy magyar nemzeti lobogóval „a békéért és a nemzeti összefogásért” – ezt maga a Tisza Párt elnöke jelentette be hétfőn Facebook-oldalán.

Magyar Péter Budapestről Nagyváradra gyalogol „a békéért és a nemzeti összefogásért”
2025. május 12., hétfő

Hét volt amerikai nagykövet a választások előtt: veszélybe kerülhet Románia EU-tagsága és az amerikai szövetség

Nyílt levélben fordult Románia polgáraihoz az Egyesült Államok hét korábbi romániai nagykövete a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt egy héttel.

Hét volt amerikai nagykövet a választások előtt: veszélybe kerülhet Románia EU-tagsága és az amerikai szövetség