Az olaszok nem akarnak újabb hullámot
Fotó: Agerpres/EPA
Aggasztónak ítéli a romániai járványhelyzetet a külföldi sajtó. Az olasz lapok attól tartanak, hogy a román vendégmunkások visszahurcolják a vírust a járvány miatt sokat szenvedett Itáliába.
2020. július 23., 19:072020. július 23., 19:07
2020. július 23., 22:082020. július 23., 22:08
Romániának problémákat okoz az új típusú koronavírus-járvány kezelése, állítja egyhangúan a külföldi sajtó a Szabad Európa Rádió román kiadásának összesítése szerint. A romániai járványhelyzet még a The New York Times ingerküszöbét is elérte, a neves amerikai újság arról cikkezik, hogy a román hatóságoknak május 15. óta folyamatosan ki kell tolni a veszélyhelyzetet.
Az amerikai lap szerint a jelenlegi helyzet az alkotmánybíróság döntése nyomán kialakult joghézagnak is tulajdonítható.
Sokkal keményebben fogalmaz az olasz Il Messagero, mely pár napja Romániát „Európa Brazíliájának” nevezte, arra utalva, hogy hazánkban a dél-amerikai országhoz hasonlóan kritikus a helyzet.
Emlékeztetnek, hogy Olaszországban a román bevándorlók jelentik a legnagyobb, több mint egymillió fős bevándorló közösséget, így nagy a veszély, hogy újabb hullámot generáljanak az olasz félszigeten, ahol a vírus már 35 ezer áldozatot szedett.
A La Stampa úgy fogalmaz, hogy „a balkáni nyár egyre drámaibbá válik”, és úgy véli, a balkáni országokban – melyek a tavasszal a szigorú korlátozásoknak köszönhetően tartották a frontot – az enyhítések miatt alakulhatott ki a jelenlegi helyzet.
Hasonló véleményen van a Deutsche Welle is, mely a „Koronaturbó a Balkánon” címet adta anyagának.
A német lap szerint a balkáni helyzet súlyosbodásához bizonyos vallási szokások is hozzájárulnak, ezek között említik az ikoncsókolgatást és az egyetlen kanállal való áldoztatást. Ugyanakkor hozzáteszik, Olaszországhoz és Spanyolországhoz hasonlóan itt is része a kultúrának a nagy társaságban való kocsmázás, teraszozás.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!