Képünk illusztráció
Fotó: Ec.europa.eu
Cáfolta a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium a Krónika megkeresésére, hogy Magyarország ellenezné vagy megpróbálná megakadályozni Románia schengeni csatlakozását.
2021. július 15., 17:182021. július 15., 17:18
Lapunk annak nyomán kereste meg a tárcát, hogy Stelian Ion román igazságügy-miniszter kedden este Magyarországot is belekeverte a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekmények kivizsgálására létrehozott, de felszámolásra ítélt ügyészség kapcsán pártja, az USR-PLUS és az RMDSZ között kirobbant vitába. Mint arról beszámoltunk, a miniszter konkrétan azt próbálta sugallni: amögött, hogy az RMDSZ a DNA helyett a legfőbb ügyészségnek adná át az ügyészség hatásköreit, Magyarország állhat, amely így próbálja megakadályozni Románia felvételét a schengeni övezetbe.
A miniszter azt inszinuálta, hogy Magyarország rosszat akar Romániának, ehhez az igazságügyi reform és a korrupcióellenes küzdelem romániai megvalósításának monitorozására szolgáló Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmus (CVM) témáját használta fel.
„Ha nem oldják fel a CVM-et, előfordulhat, hogy nem léphetünk be a schengeni övezetbe. Azon gondolkodom, a partnereink vagy a szomszédaink közül kinek állhat érdekében, hogy ne vegyenek fel a schengeni övezetbe” – mondta.
Az RMDSZ után most már Magyarországnak is nekirontott Stelian Ion igazságügyi miniszter egy keddi televíziós vitán, amelyen Csoma Botond, a szövetség parlamenti képviselője is részt vett.
„A schengeni térség, illetve az EU bővítése ügyében Magyarország bővítéspárti. Hazánk emellett eredményes együttműködést folytat Romániával, érdekünk a jószomszédi kapcsolatok fenntartása és fejlesztése” – szögezték le.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
szóljon hozzá!