Miközben minden szem az Iszlám Állam (IÁ) iraki és szíriai hadjáratára figyel, egy kevésbé szembetűnő, de legalább annyira robbanásveszélyes helyzet van kialakulóban Libanonban, mert az ottani Hezbollah síita szervezet is belesodródott a szunnita felekezetű dzsihadisták ellen Szíriában vívott harcba – mutatott rá az AP amerikai hírügynökség.
2014. október 20., 15:342014. október 20., 15:34
A szíriai-libanoni határ libanoni oldalán nemrégiben végrehajtott dzsihadista támadások, libanoni katonák lefejezése, valamint négy katonának a szélsőségesekhez való átállása felkelti az amiatti aggodalmat Libanonban, hogy ott is megjelenik a Szíriában és Irakban megtapasztalt erőszak.
A vihar középpontjában
A válság lassan szivárgott be Libanonba, amely hosszú évekig csodával határos módon elkerülte a szomszédos országokat fojtogató káoszt, leszámítva a szórványos utcai összecsapásokat és a pokolgépes merényleteket, valamint az ország fegyverekkel való elárasztását és a vég nélküli szíriai menekültáradatot.
Az al-Kaidával rossz viszonyban lévő IÁ Libanonban nem szállt meg területeket, de a Szíriában harcoló és az al-Kaidával szövetséges an-Nuszra Fronttal együtt megvetette a lábát az ország keleti határán húzódó hegyekben, ahonnan szinte naponta betör távolabbi területekre is.
A dzsihadisták egyre több embert toboroznak a szunniták lakta, szegény észak-libanoni területeken, és az IÁ fekete zászlaja már szabadon lenghet olyan területeken, ahol nő a szélsőséges szervezet támogatottsága. „Libanon a vihar középpontjában van\" – jelentette ki Fadja Kivan, a bejrúti Szent József Egyetem politológus professzora.
A lakosság megosztott
A libanoni lakosság mélyen megosztott a szíriai polgárháború miatt. A Hezbollah fegyveresei Bassár el-Aszad szíriai elnök oldalán csatlakoztak a szunnita lázadók elleni harchoz, kiváltva ezzel a libanoni szunniták haragját. Ez vezetett tavaly Libanonban a bosszúból elkövetett öngyilkos merényletetekhez és az utcai összecsapásokhoz.
Az IÁ jelentette fenyegetés először augusztusban jelent meg Libanonban, két hónappal az iraki és szíriai hadjárat kezdete után. Az IÁ és az an-Nuszra Front fegyveresei meglepetésszerűen átlépték a határt, és lerohanták a főként szunniták lakta Arszál libanoni határvárost, lecsaptak a libanoni hadsereg állásaira, és csaknem húsz katonát megöltek.
Az IÁ harcosai azóta lefejeztek két libanoni katonát, az an-Nuszra Front fegyveresei pedig agyonlőttek egy harmadikat. A többi túsz elengedéséért egyebek mellett a Hezbollah csapatainak Szíriából történő kivonását és a libanoni börtönökben őrzött iszlamisták elengedését követelik.
Hosszú távú célok
Jean Kavadzsi libanoni vezérkari főnök a nemrég kijelentette: a szíriai fegyveresek polgárháborút akarnak kirobbantani, és átjárót akarnak kialakítani a libanoni határon a Kalamún-dombság és Arszál, valamint az észak-libanoni Akkár között.
Elemzők egyetértenek abban, hogy az IÁ harcosai Libanonban arra is lehetőséget látnak, hogy csapást mérjenek a Hezbollahot támogató síita Iránra, de egyelőre nem égnek a vágytól, hogy egy újabb háborúba fogjanak. „Libanon területének megszerzése hosszú távú cél\" – jelentette ki David Schenker, a washingtoni Közel-keleti Politikai Intézet arab országokkal foglalkozó programigazgatója.
Attól tartanak azonban ezek az elemzők, hogy az IÁ robbanásszerű, látványos sikert ér el a Hezbollah Bejrúttól délre fekvő fellegvárában, Dahíjéban, hasonlót ahhoz, amilyen az iraki Szamarra síita szentélyénél végrehajtott támadás volt. A 2006-os támadás hihetetlenül nagy feszültséget váltott ki a szunniták és a síiták között, és a polgárháború kiújulásához vezetett Irakban. Libanon még mindig nem lábalt ki az 1990-ben véget ért, tizenöt évig tartó polgárháborúból.
A szunnita fegyveresek jelentette veszély közelebb hozta egymáshoz a Hezbollahot és a keresztényeket, valamint más libanoni kisebbségeket. A libanoni szunniták nagy része viszont gyűlöli a Hezbollahot (\"Isten pártját\"), és a \"Sátán pártjaként\" emlegeti.
A szíriai harcok mellett a Hezbollah egyre jobban belebonyolódik a libanoni összecsapásokba is. Az an-Nuszra Front fegyveresei a múlt héten lerohanták a szervezetnek a szíriai határ mentén lévő állásait, és megöltek nyolc embert. \"Az ilyen támadások nemcsak gyengítik a Hezbollahot, de rámutatnak a sérülékenységére is… hónapok múltával ez egyre nyilvánvalóbb lesz \" - így Schenker. \"A Hezbollah Libanon határain túlnyúló harcba kezdett és most folytatnia kell ezt\" - véli Fadja Kivan politológus professzor.
Megbénult kormány
A Hezbollah a libanoni hadsereggel együtt szinte naponta megütközik a Bekaa-völgybe betörő dzsihadistákkal. Emiatt a hadsereget azzal vádolják, hogy együttműködik a síita szervezettel a libanoni szunniták elleni fellépésben. Ráadásul négy észak-libanoni szunnita katona átállt az IÁ-hoz, illetve az an-Nuszra Fronthoz. Egyikük az an-Nuszra honlapján feltett videóban azzal vádolja a hadsereget, hogy \"a Hezbollah eszköze\". Mindez a szunnita-síita ellentétet szítja a hadseregen belül is.
A szíriai polgárháború kiváltotta libanoni szunnita-síita ellentét teljesen megbénította a bejrúti kormányt. Libanonnak május óta nincsen elnöke, és a parlament várhatóan másodszor is elhalasztja a választások kiírását a rossz biztonsági helyzet miatt. A kormány gondjait az is növeli, hogy a szunnita szélsőségesek által foglyul ejtett libanoni katonák hozzátartozói rendszeresen tartanak tiltakozó tüntetéseket, és a múlt héten tábort ütöttek több bejrúti kormányépület közelében.
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
szóljon hozzá!