Felpörgött a szavazás: Egyiptomban közel 200 román állampolgár szavazott pénteken és szombaton
Fotó: Román külügyminisztérium/Facebook
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
2025. május 17., 22:002025. május 17., 22:00
2025. május 17., 22:422025. május 17., 22:42
Az AEP adatai szerint a romániai idő szerint csütörtök esti urnanyitástól szombaton 22 óráig 726 298 román állampolgár szavazott a külképviseleti szavazóhelyiségekben. Emellett 3139 külföldön élő román választópolgár levélben adta le a szavazatát, így a külföldön leadott voksok száma 729 437.
Magyarországon pénteken és szombaton összesen 4 957-en adták le voksukat a megmérettetés második fordulójában. Az adatok valós időben követhetők a prezenta.roaep.ro oldalon.
Az első fordulóban összesen 973 129 román állampolgár adta le voksát külföldön (a három nap során, ebből 4 106 levélszavazat volt), megtörténhet, hogy a második fordulóban a diaszpórában leadott szavazatok száma ennek a kétszerese lesz.
Eltiltották, mégis szavazott egy kolozsvári nő Londonban
Huszonhét lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez szombaton, ezek mintegy fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – közölte Monica Dajbog. A bukaresti belügyminisztérium sajtószóvivője szerint 20 bejelentés szabálysértésről, négy lehetséges bűncselekményről szólt, egy pedig más természetű volt. További két bejelentést még vizsgálnak, hármat pedig továbbítottak az illetékes választási irodáknak. Az egyik bejelentés a londoni szavazóhelyiségből érkezett a kolozsvári rendőrséghez. Ebben azt jelentették, hogy egy nő jogtalanul szavazott. Az ellenőrzések során kiderült, hogy az illetőtől jogerős bírósági ítélettel megvonták a szavazati jogot. Az ügyben választási csalás gyanújával indult nyomozás. Egy másik bejelentés arról szólt, hogy több moldovai rendszámú autóbuszt láttak Jászvásáron (Iași). Mint kiderült, a buszok egy része kiskorúakat szállított, egy másik részén pedig olyan személyek utaztak, akik szabadidős tevékenységekre érkeztek a moldvai városba – mondta a szóvivő.
A diaszpórában 965 szavazókörzetet alakítottak ki a hatóságok. Ezekben a választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok szavazhatnak, függetlenül attól, hogy külföldre szól-e a lakhelyük vagy sem.
A május 4-ei első fordulóban szombaton 21 óráig több mint 374 000-en szavaztak külföldön.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Az izraeli hadsereg sátrakat és egyéb felszereléseket biztosít a gázai lakosoknak, akik a harcok sújtotta területeken élnek, mielőtt az enklávé déli részébe költöztetik őket – jelentette be szombaton Aviháj Adraí katonai szóvivő.&a
Donald Trump amerikai elnök közölte az európai vezetőkkel, hogy jövő péntekre szeretne megszervezni egy háromoldalú csúcstalálkozót saját maga, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök részvételével.
Dél-Szudán és Izrael olyan megállapodásról tárgyal, amelynek célja a háború sújtotta Gázai övezetből származó palesztinok áttelepítése az afrikai országba, ahol súlyos zavargások vannak a polgárháború miatt.
Miután Donald Trump tájékoztatta őket arról, hogy miről tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, az európai vezetők szombat reggel tanácskoztak, és közleményt adtak ki, amelyben üdvözölték a békefenntartó erőfeszítéseket.
Bár a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között az ukrajnai fegyverszünet témájában lezajlott találkozón nem született konkrét eredmény, az mégis fontos – vélekednek az elemzők.
Az alaszkai orosz–amerikai pozitív csúcstalálkozó lehetővé tette, hogy a felek folytassák a megoldási lehetőségek közös keresését – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombat hajnalban újságíróknak.
Ukrajna kész a béke érdekében tevékenykedni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti, az ukrajnai tűzszünetről szóló találkozó kapcsán.
Miközben Donald Trump és Vlagyimir Putyin Alaszkában találkoztak, Oroszország 85 támadó drónt és egy ballisztikus rakétát indított Ukrajna területe ellen – jelentette be szombaton az ukrán légierő.
Sikerült igazán jó előrelépést elérni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai rendezésről Alaszkában tartott csúcstalálkozóját követően rendezett közös sajtótájékoztatójukon.
Megérkezett pénteken Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai rendezést szolgáló amerikai–orosz csúcstalálkozó helyszínére, az alaszkai Anchorage-be.
szóljon hozzá!