Nemkívánatos személyek lettek az amerikai katonák az ázsiai országban
Fotó: Pixabay
Az iraki parlamenti képviselők vasárnap határozatot fogadtak el arról, hogy távozásra szólítják fel az országban állomásozó külföldi csapatokat. A bagdadi parlament egyúttal megtiltaná a szárazföld mellett az iraki légtér és tenger használatát is a külföldi katonáknak.
2020. január 05., 21:272020. január 05., 21:27
2020. január 06., 08:402020. január 06., 08:40
Minderről azt követően szavaztak, hogy az Egyesült Államok péntekre virradóra iraki földön likvidálta Irán legfontosabb katonai vezetőjét, Kászim Szulejmáni tábornokot. „Az iraki parlamentnek sürgős intézkedéseket kell tennie, hogy a lehető leghamarabb véget vessen a külföldi csapatok iraki jelenlétének” – jelentette ki Ádil Abdel Mahdi ügyvezető iraki miniszterelnök a törvényhozás vasárnap tartott rendkívüli ülésén.
Jelenleg hozzávetőleg 5000 amerikai katona teljesít szolgálatot Irakban, az USA éppen azt tervezte, hogy ezt a kontingenst pár ezer fővel kiegészíti. Jelenleg 200 magyar katona is szolgál Irakban, Erbíl városában, Románia ugyanakkor nem vesz részt az iraki békefenntartó misszióban. A szavazásban nem vettek részt sem a szunnita, sem a kurd képviselők.
Donald Trump amerikai elnök szankciókkal fenyegette meg Irakot, ha Bagdad távozásra szólítja fel az amerikai csapatokat. Trump az elnöki külön gépen, Floridából Washingtonba visszautazóban újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy több milliárd dolláros számlát nyújt be az arab országnak, ha az amerikai katonákat a vasárnap elfogadott parlamenti határozat értelmében kötelezik az ország elhagyására.
Donald Trump kijelentette: Washington anélkül nem távozik Irakból, hogy ne téríttetné meg az amerikai haderő ottani költségeit. „Iraki légitámaszpontunk különlegesen költséges. Dollár milliárdokba került felépíteni, és nem vonulunk ki, hacsak nem fizetik ki ennek a költségeit” – jelentette ki. Hozzáfűzte: ha nem sikerül „békésen távozni”, akkor Iraknak olyan szankciókkal kell szembenéznie, „amilyeneket korábban soha nem láttak”. Trump ismét elmondta, hogy Washington kész Iránnak akár a kulturális létesítményeire is csapást mérni. „Ők meggyilkoltatták az embereinket, megkínoztattak és megcsonkíttattak amerikaiakat, de nekünk ne legyen szabad bántani kulturális örökségük helyszíneit... Ez így nem igazságos” – mondta.
Szakadékba zuhant egy busz Srí Lanka középső részén, a balesetben legalább 21 ember maghalt és 24-en megsérültek – közölte vasárnap a dél-ázsiai ország kormánya.
Közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt vasárnap hajnalban Ukrajnának Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Régebbi képeket bocsátott a sajtó rendelkezésére Robert Francis Prevostról, a katolikus egyház új, XIV. Leó néven megválasztott pápájáról az Ágoston-rend chicagói provinciája, a Midwest Augustinians.
Ferenc pápa magyarországi apostoli útján, 2023. április 28–30. között a vatikáni delegáció tagjaként Robert Francis Prevost – a csütörtökön megválasztott XIV. Leó – is elkísérte az előző szentatyát.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
szóljon hozzá!